Ignacy Morawski Profile picture
Z-ca redaktora naczelnego @puls_biznesu (Polish business daily) mój dzienny newsletter Dane Dnia: https://t.co/aB54PokzwR
Feb 5 12 tweets 5 min read
Stephen Miran, kandydat na szefa rady doradców ekonomicznych Donalda Trumpa, napisał w listopadzie długą analizę polityki handlowej, pracując jeszcze jako strateg na rynku.
Kilka ciekawych wątków, przydatnych jak sądzę do śledzenia bieżących zawirowań:
🧵
hudsonbaycapital.com/documents/FG/h… 1/10 Wszystko zaczyna się od dolara - za silnego dolara. Popyt na amerykańskie aktywa podnosi cenę waluty, obniża opłacalność eksportu, wypłukuje produkcję. Image
Dec 8, 2024 13 tweets 5 min read
„We may get rich AND die trying”– pisze norweski ekonomista Vegard Skirbekk.
Dobrobyt ludzi rośnie, ale dzietność spada. Do pewnego momentu to bardzo dobrze, ale w jakimś momencie korzystne efekty się kończą i zaczyna się ból. Gra o status zostawia część ludzi samotnymi
1/13🧵 Image Często mówiłem o tym, że nie powinniśmy się bać recesji demograficznej, spadek liczby ludzi też ma zalety. Niżej przykład:

Główna teza książki Skirbekka jest podobna.
Ale najciekawsze fragmenty dotyczą tego, że zbyt głęboki spadek dzietności jest zły
2/13
Sep 22, 2024 11 tweets 3 min read
Jeremy Rudd, ekonomista Fed, a wcześniej zespołu doradców prezydenta 🇺🇸, napisał praktyczną książkę o najważniejszych modelach makroekonomicznych. Wyszła z tego na końcu gorzka refleksja o bezużyteczności współczesnej ekonomii,która służy głównie interesom elit. Czy słuszna?
1/11 Image Rudd przechodzi przez najważniejsze tematy makro: cykl, długookresowy wzrost gospodarczy, rynek pracy, inflacja, polityka pieniężna i fiskalna. W każdym bierze na warsztat topowy model i wgłębia się w jego sens. W wielu przypadkach jego konkluzja jest taka: to nie ma sensu.
2/11
Image
Image
Sep 8, 2024 8 tweets 3 min read
Wydatki na inspekcję pracy w Polsce w relacji do PKB ↘️↘️↘️

Kilka inspirujących wykresów z bardzo ciekawej nowej książki

„Nierówności po polsku”

autorstwa @BrzezinskiMich @pwlbukowski @jakubsawulski
1/8 Image Nawet po znaczącym zwiększeniu transferów po 2015 roku redystrybucja w Polsce jest słabsza niż w krajach regionu i krajach UE-14

2/8 Image
May 23, 2023 4 tweets 1 min read
Zespół analiz makroekonomicznych NBP zaangażowany w ewaluację programów wyborczych, na dodatek mało profesjonalną. To nie jest normalne i pożądane. Objaw upartyjnienia wszystkich ważnych instytucji. Erozja autorytetu banku centralnego. Przede wszystkim, bank centralny w ogóle takiej ewaluacji nie powinien prowadzić. Wyobrażacie sobie, żeby np sztab generalny WP przedstawiał szacunki wpływu programów partii na bezpieczeństwo kraju? Chcielibyście takiej armii?
Tak samo nie chcemy takiego banku centralnego.
May 21, 2023 15 tweets 6 min read
Poszedłem do Luwru. Jestem pod ogromnym wrażeniem.Nie będę opowiadał o sztuce. Ale chyba nigdy w realu nie widziałem tak wyraźnie efektu podczepiania/kuli śnieżnej. Ludzie chcą oglądać to,na co patrzą inni. Myślicie,że kierujecie się głównie własnymi preferencjami?Sorry,nie.
1/🧵 Image Mona Lisa przyciąga tłuumy,choć nie jest raczej najwybitniejszym dziełem LDV i pewnie nie najciekawszym w Luwrze. Nie jestem znawcą,ale odsyłam do świetnej książki Isaacsona (kto nie interesuje się sztuką,na chwilę zmieni zdanie). Natomiast napiszę o efekcie podczepienia.
2/ Image
May 14, 2023 24 tweets 5 min read
Mało jest krajów, które mają tak niskie jak Polska stopy% w relacji do inflacji i popytu. To wniosek z ostatniego raportu MFW na temat Europy. Miałem okazję porozmawiać z ekonomistami @IMFNews odpowiedzialnymi za Europę i oto co mają do powiedzenia🧵
1/
imf.org/-/media/Files/… Image W rozmowie wzięli udział Helge Berger (dalej HB, z-ca dyrektora dep europejskiego MFW) i Romain Duval (dalej RD, odpowiedzialny za outlook dla Europy). Główny wniosek jest w @puls_biznesu, ale podzielę się tu cytatami o inflacji, r. Taylora, krzywej Phillipsa,zyskach firm itd.
2/
May 7, 2023 11 tweets 3 min read
Dziś pytanie o to,skąd się bierze uporczywość inflacji jest zapewne jednym z głównych wyzwań makroekon – teoretycznie i praktycznie. 18m temu polecałem książkę, która dobrze to tłumaczy – jako konflikt. Dziś jest dużo więcej prac w tym kierunku. Np:
economics.mit.edu/sites/default/…
1/ Wspomniany Abba Lerner uważał, że uporczywość inflacji bierze się z przebijania płac i cen przez firmy i pracowników walczących o utrzymanie realnej wartości swoich dochodów. Nie ma sposobu na zatrzymanie tego procesu innego niż duża recesja, która politycznie nieakceptowalna.
2/
Feb 26, 2023 13 tweets 2 min read
Choć Polska (jak wiele innych krajów) jest w lub na granicy recesji, to bezrobocie ani drgnie, jest wciąż niskie.Dlaczego? Dwa wyjaśnienia:
1. Strukturalna zmiana rynku pracy i niższa wrażliwość bezrobocia na cykl
2. Spadek płac realnych ratujący zatrudnienie
Mam obawy,że 2>1
1/
Ad.1. Zmiana strukturalna na rynku pracy ma sprawiać, że firmy bardziej wiążą pracowników ze sobą. Są skłonne mocniej niż w przeszłości stabilizować zatrudnienie, ponieważ boją się o trwałe braki pracowników na rynku. To by było bardzo (!!!) pozytywne zjawisko.
2/
Feb 16, 2023 7 tweets 2 min read
W X 2022 przewodniczący KNF ostrzegał, że negatywny dla banków wyrok TSUE i negatywna linia orzecznicza mogą doprowadzić do upadku kilku dużych banków.
Wyrok TSUE jest niekorzystny dla banków. A od października WIG Banki wzrósł o 40%.
Kto czego nie widzi?
parkiet.com/banki/art37216… Z szacunków NBP (raport o stabilności sys. fin.) wynika, że w razie negatywnej linii orzeczniczej banki będą musiały dokonać jeszcze do 50 mld zł odpisów. To ok. 1/4 kapitałów sektora , ale oczywiście będzie to rozłożone nierówno i niektóre banki będą miały niedobory kapitałów
Jan 8, 2023 19 tweets 4 min read
Gdy ludzie krytykują kapitalizm, to zwykle mówią Marks, Marks, Marks … Jak w ostatnim Spieglu. Chciałbym napisać kilka słów o kimś, kto słabości kapitalizmu rozumiał może lepiej. Bo był jego apologetą, rozumiał potęgę. Ale też rozumiał słabości. Jospeph Schumpeter (JS). (1/19) Wszyscy znają pojęcie „kreatywna destrukcja”, które spopularyzował Schumpeter. Rozwój odbywa się przez ciągłe burzenie technologicznego i produkcyjnego status quo, ciągły brak stanu równowagi. Taki rozwój nie może się odbywać–zdaniem JS–poza systemem kapitalistycznym.Ale… (2/19)
Jan 2, 2023 7 tweets 2 min read
Obserwując prognozy noworoczne, zwykle jedna rzecz mnie intryguje. Rozbieżność prognoz jest d.mniejsza niż faktyczne ryzyko prognoz. Np prognozy PKB różnią się do ~0,5pkt% od mediany, podczas gdy faktyczne PKB przeciętnie odbiega o ~1pkt% od prognoz. Dlaczego tak się dzieje?
1/7
Wydaje się, że mogą być trzy powody.
Powód pierwszy: wahania PKB i innych zmiennych ekonomicznych są wiedzione czynnikami nieprzewidywalnymi. Nie da się ich przewidzieć bazując na bieżących danych czy teoriach. W cyklu jest ogromny komponent losowości.
2/7
Dec 20, 2022 9 tweets 3 min read
Biorąc pod uwagę sytuację w światowym przemyśle, dynamika polskiej produkcji jest na prawdę zaskakująco wysoka. W przetwórstwie nie ma właściwie żadnego spowolnienia. I to mimo że przeszliśmy przez absurdalnie wysoką górkę zapasów. Co się dzieje? Część odpowiedzi to: Ukraina. 1/ Na świecie mamy obecnie recesję popytu na trwałe dobra konsumpcyjne: meble, sprzęt RTV/AGD, do tego materiały budowlane, wszystko związane z mieszkaniem. Powodem jest recesja w mieszkaniówce (bo wysokie stopy) ORAZ nasycenie dużymi zakupami z czasów pandemii. 2/
Nov 8, 2022 6 tweets 1 min read
Istnieje przekonanie, wyrażane przez wiele osób, że odpowiedzią na b.wysoką inflację powinny być wyższe inwestycje. Skoro inflacja bierze się z przerostu popytu nad zdolnościami produkcji, to podnieśmy zdolności prod, nie redukując popytu.
Sądzę,że dziś to pogorszyłoby sprawę
cdn Przede wszystkim,inwestycje są generalnie pro-inflacyjne,nie anty-inflacyjne.Dlaczego...Spójrzmy od strony produkcji. Jeżeli wytwarza się więcej towarów kapitałowych (maszyn/urządzeń itd) a nie konsumpcyjnych,to dochód rośnie w relacji do ilości dóbr konsumpcyjnych.Inflacja⬆️
cdn
Oct 31, 2022 5 tweets 1 min read
Najważniejszy wniosek z danych o inflacji jest taki, że ona wciąż rośnie. Czy rośnie o 1 pkt, czy 0,7 pkt, to przy takiej zmienności nie ma wielkiego znaczenia. Na razie prognozy dotyczące odwrócenia wzrostu inflacji opierają się wyłącznie na efektach wysokiej bazy z marca.
cdn.. Firmy z miesiąca na miesiąc podnoszą ceny coraz szybciej. Nie tyle szybko, ale coraz szybciej. I to jest główny problem. Kiedy to się odwróci? Konia z rzędem temu, kto zna odpowiedź na to pytanie. Marzec przyszłego roku nie ma tu nic do rzeczy.
Co może zahamować ten trend?
cdn..
May 5, 2022 6 tweets 2 min read
Ja urealnię trochę te obliczenia odnosząc je do ważnych wskaźników ekonomicznych, by wyjaśnić, co się dzieje w gospodarce i dlaczego kwota 850 tysięcy nie jest szokująca. W skrócie: na razie w relacji do dochodów to wygląda LEPIEJ niż przed pandemią.
cdn Taki koszt kredytu zakłada, że stopy procentowe nie zmienią się. To jest jakieś założenie. Przyjmijmy więc też, że nie zmienią się inne zmienne nominalne, przede wszystkim wzrost płac, który wynosi 10% rdr. Bo z tego wzrostu płac biorą się takie stopy.Zobaczmy co się dzieje.
cdn
Apr 29, 2022 6 tweets 3 min read
Pojawia się często pytanie: kiedy będzie szczyt inflacji?

Zakładam, że żaden z poniższych wskaźników miesięcznej zmiany cen już nie przekroczy szczytów z początku roku. Więc w pewnym sensie szczyt inflacji już minęliśmy. Ale we wskaźniku rok do roku szczyt może być dużo później. To co się działo na przełomie 21/22 miało spektakularny charakter,wiele wstrząsów nałożyło się:
a) ogromny popyt w Polsce
b) inflacja post-pandemiczna ze świata
c) wojna i jej konsekwencje (surowce,słaby złoty)
Trzeci efekt jest totalną niewiadomą,ale dwa pierwsze będą mijały
cdn
Mar 27, 2022 12 tweets 2 min read
Two greatest economists of the 2.half of XXth century,the last great general economists,close friends & harsh rivals.For many decades they waged a witty debate over multiple questions,which very much resonate today.The book is great & here is my list of 10 key disagreements:
🧵 1.FREEDOM – is it only a lack of state constraints (Friedman),or a general notion of being free from financial/social constraints which may impede personal development (Samuelson)?
tbc
Feb 26, 2022 17 tweets 4 min read
Kilka słów o sankcjach – co wiemy, czego nie wiemy.
Szeroka perspektywa. Sankcje mają dwa cele: A) przymuszenie (do zmiany dziś), b) ograniczenie (możliwości kontynuacji w długim okresie). Obecna wersja sankcji jest raczej słaba w funkcji A, mocna w funkcji B.
1/n
Punktem odniesienia dla pojęcia „dewastujące sankcje”, którego używano przez ostatnie tygodnie, jest Iran. Zastosowano tam (2012/2018) radykalne ograniczenia, blokując rozliczanie kraju w dolarach i możliwość handlu ze światem. Realne PKB Iranu spadało o 10/15% po sankcjach.
2/n
Dec 5, 2021 6 tweets 2 min read
Potrzebujemy nadziei. Ale niestety jest nam ona dozowana przez naturę oszczędnie. Tak lepiej z ewolucyjnego punktu widzenia,choć u niektórych jest jej tak mało,że staje się to zaburzeniem.

Dawno nie czytałem tak dobrej książki. `Projections` K.Deisserotha ściska za gardło.
1/6 Książkę dostałem od przyjaciela biologa.„Deisseroth to pewniak do Nobla”,psychiatra,neurobiolog,pionier optogenetyki. Na 200 stronach pokazuje,jak zaburzenia psychiczne rozwijały się w człowieku m. in. jako mechanizmy dostosowania w ewolucji. Były potrzebne,stały się ciężarem.2/6
Nov 7, 2021 10 tweets 2 min read
Inflacja jest dziś publicznym tematem nr 1. Bardzo przydatna w zrozumieniu skąd się bierze, jak ją kontrolować i dlaczego bywa to trudne, jest poniższa książka Abby Lernera sprzed..40 lat.Pozycja popularno-naukowa,bez równań,zgrabnie łącząca ekonomię klasyczną i keynesowską. 1/10 Image Lerner zaczyna od tego, że inflacja jest zła. Jakakolwiek. Jej wady bywają wyolbrzymiane, ale lepiej jej nie mieć. To jest klasyczne podejście. Inflacja jest zła, bo ludzie jej po prostu nie lubią. Jak ze smrodem zgniłego jaja - szkody nie wyrządza, ale ludzie go nie lubią. 2/10