Lukáš Valášek Profile picture
reportér @aktualnecz | píšu o čínském a ruském vlivu v Česku, manipulacích na Hradě či propojeních politiky a organizovaného zločinu | lukas.valasek@economia.cz
Aug 7 4 tweets 2 min read
Spolek “Společnost pro obranu svobody projevu” šířil zmanipulovanou citaci ředitele BIS Michala Koudelky. Paradoxně tak potvrdil to, před čím Koudelka v originální citaci varoval - dezinformace jsou nebezpečné, protože mohou oslabit důvěru lidí ve stát. bis.cz/aktuality/uvad… Výroky ředitele BIS Koudelky původně z kontextu vytrhly Parlamentní listy. A to z tři měsíce starého rozhovoru pro @SeznamZpravy. Parlamentní listy poskytly prostor místopředsedovi neparlamentní strany Trikolora, aby se nad dezinterpretovanými výroky po čtvrt roce pohoršil.
Aug 5 7 tweets 3 min read
Činnost dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka jsme rozkryli loni v prosinci. Pronásledovali zdravotníky. Po dotazech na financování pronásledovali i mě. Policie je stíhala za stalking a podporu terorismu, ale byli na svobodě. Teď jdou do vazby. zpravy.aktualne.cz/domaci/policie… Patrik Tušl je třicetiletý invalidní důchodce v exekucích. Matce svého dítěte, na které neplatil výživné, vyhrožoval brutální vraždou. Odsouzený je pětkrát. Vždy ale vyvázl s podmínkou. Od ledna ho policie stíhá za stalking šéfa lékařské komory. zpravy.aktualne.cz/domaci/patrik-…
Aug 2 7 tweets 3 min read
Ministr spravedlnosti Blažek tlačí na reformu olomouckých vrchních žalobců. Ti dozorují i policejní prověřování jeho možné korupce. Blažek tvrdí, že žalobci pracují špatně. Podkládá to údajnou analýzou, kterou nám odmítl vydat. Dle expertů protizákonně.
zpravy.aktualne.cz/domaci/blazek-… Fragmenty údajné analýzy Blažek zveřejnil na webu ministerstva. Nejvyšší státní zástupce údaje označil za zavádějící a kusé. Kdo je vypracoval a z čeho vycházel, není jasné. Ministerstvo celou analýzu vydat odmítlo. Prý ji Blažek slyšel v ústní podobě.
Mar 24 7 tweets 3 min read
Roky popisuji korupci v Lánech. Kancléř Mynář mé texty na Hradě označil za “choré konspirace novodobých inkvizitorů”. Soud to vidí jinak. Dnes zamítl odvolání šéfa Lán Baláka. Mynářův muž půjde na 3 roky do věznice s ostrahou, Balák tak bude muset skončit jako šéf Lán. I když ho Mynář už pátý rok odmítá odvolat, a dokonce muže, který chtěl Hrad připravit o miliony, aktivně hájí a tlačil kvůli němu v minulosti na soudce.
Dec 1, 2021 6 tweets 2 min read
Pavel Blažek začal svou ministerskou dráhu tím, že po setkání s prezidentem v přímém televizním přenosu zaútočil na novináře. Mě a kolegyni Jelínkovou označil za lháře. Na to už jsme zvyklí z dob ANO. Zastrašit se nenecháme, svou práci budeme dělat dále. zpravy.aktualne.cz/domaci/pavel-b… Také bych rád upřesnil slova pana Blažka, který ve stejném projevu zpochybňoval, jak "pražští novináři" mohou psát o brněnské kauze. Pominul, že se známe právě z Brna, kde jsem roky před příchodem do Prahy popisoval svérázné fungování tamní politiky.
Nov 30, 2021 8 tweets 3 min read
Šest zdrojů blízkých vyšetřování nám potvrdilo, že kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka policie podezřívá z manipulací s majetkem Brna. Jako ministr by Blažek měl v gesci soustavu státního zastupitelství, která jelo prověřování dozoruje. zpravy.aktualne.cz/domaci/pavel-b… Blažek není obviněn a cokoliv nelegálního odmítá. Někdejšího dobrého známého jihomoravských členů ODS Pavla Hubálka, který je stíhaný a proti Blažkovi vypovídá, označuje za lháře a podvodníka.