Mikołaj Dunikowski ꙮ Profile picture
Slavic historical syntax. Balkans. Piszę doktorat na @JagiellonskiUni i czasem popularyzuję. #linguistics 🇵🇱 🇬🇧 🇭🇷-🇷🇸 🇸🇮 (🇷🇴)
Oct 18, 2023 24 tweets 9 min read
Czy wiecie, że w 1941 roku na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji miała miejsce obrona doktoratu po polsku? Doktorantem był szwedzki językoznawca, slawista i bałtysta, odznaczony odznaką za zasługi dla województwa suwalskiego, toponomasta Knut-Olof Falk. Zapraszam na wątek.🧵 Image Knut-Olof Falk urodził się 19 kwietnia 1906 r. w Hammar w środkowej Szwecji. Po maturze studiował w Uppsali skandynawistykę i slawistykę – w tym czasie zainteresował się Polską i Litwą. W latach 30. uczył szwedzkiego w Kownie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Feb 10, 2023 8 tweets 3 min read
Chociaż pierwszym słowiańskim językiem literackim był staro-cerkiewno-słowiański, to najstarszy tekst napisany w języku słowiańskim powstał stulecie przed misją Cyryla i Metodego i powstaniem głagolicy – i został zapisany alfabetem łacińskim! Mowa o tzw. zabytkach fryzyńskich. W 1803 roku we Fryzyndze (Freising) w Bawarii odkryto cztery stronice i jeszcze jeden wycinek tekstu z X wieku. Takie stare pergaminy odnajduje się najczęściej wbudowane w oprawy innych, późniejszych dzieł. W tym przypadku odkrycie było historyczne, bo okazało się...
Jan 30, 2023 32 tweets 8 min read
Cyryl i Metody. Kim byli Apostołowie Słowian? Czym jest liturgia słowiańska? Skąd wzięła się głagolica i co ma wspólnego Cyryl z cyrylicą? 🧵 Konstantyn-Cyryl (ok. 827–869) i Michał-Metody (ok. 815–885) byli braćmi, pochodzili z Salonik, czyli po słowiańsku Sołunia. Ich ojciec był cesarskim oficerem, człowiekiem zamożnym, a matka mogła mieć słowiańskie pochodzenie. Nie było to nic nadzwyczajnego w Grecji w IX w.
Jan 24, 2023 15 tweets 5 min read
Wszystkie* współcześnie używane pisma na świecie poza chińskim, koreańskim i japońskim wywodzą się pośrednio z hieroglifów egipskich. Serio serio. Jak to możliwe? 🧵

(*prawdopodobnie, bo tu nie ma nic na 100%) Pismo było bardzo użytecznym wynalazkiem, dlatego jeśli już gdzieś powstało, to szybko się rozprzestrzeniło. Nie było jednak wynalazkiem oczywistym, dlatego dziś wiemy wyłącznie o pięciu miejscach na świecie, w których na pewno niezależnie wynaleziono pismo.
Jan 23, 2023 25 tweets 6 min read
W poprzednim wątku przewinął się temat języków indoeuropejskich i w ogóle rodzin językowych. Skąd wiemy, ze takie rodziny istnieją i co to znaczy? Czym są prajęzyki i skąd wiemy, że istniały? Jakim cudem w ogóle podejmujemy próby odtwarzania języków sprzed tysięcy lat? 🧵 Ten wątek będzie poświęcony samej metodzie historyczno-porównawczej, a nie historii językoznawstwa, ale o tym też ciekawie byłoby kiedyś porozmawiać. Postaram się więc unikać nazwisk, a o twórcach tej dziedziny opowiem kiedy indziej.
Jan 20, 2023 35 tweets 9 min read
Czy Stalin wielkim językoznawcą był? Nie będę udawał, że tak. Ale jego praca "Marksizm a zagadnienia językoznawstwa" wcale nie była stekiem losowych bzdur, które klakierzy uznali za genialne myśli, mało tego, miała wielki i zdecydowanie pozytywny wpływ na rozwój językoznawstwa.🧵 Żeby zrozumieć wkład Józefa Wissarionowicza w językoznawstwo, trzeba najpierw wiedzieć, kim był Nikołaj Marr. Ten krótki wątek będzie oparty głównie na artykule M. Stachowskiego, 2013, 'Marr i marryzm'. Na końcu załączę link dla tych, którzy chcieliby poznać szczegóły.