enes Profile picture
biz ilim irfan sahibi, iyi aile terbiyesi almış beyfendi insanlarız abidin. nişanlı.
May 16 4 tweets 1 min read
usul-ü fıkıh siz salak salak mantık yürütüp dinin ahkamını katletmeyin diye var işte. şeri delillerin muteberliği bir hiyerarşiye bağlıdır birader. kitap ve sünnet gibi asli kaynakların hükmünü tayin ettiği fiiller için örf ve adet gibi fer kaynakların hüccet değeri yoktur. bosna’da bu durum sorun açmaz felan demişsin bir de utanmadan. böyle bir talil usulü yok olum. tahrim hükmü verilmiş bir fiilin bağlandığı illetin hariçte tahakkuk edip etmemesi bir şey değiştirmez.
May 15 8 tweets 2 min read
zeynep validemiz ile resulullah’ın evliliği gibi meselelerin ahlaki bilançosunu öznenin/ kendiliğimizin bilincinden çıkarmaya çalıştığımızda kriz kaçınılmaz olur. devrin güncel etik normlarıyla biçimlenen zihnimiz, evlatlık müessesesinin reddi ve zeynep-nebi evliliği üzerine kurulu dini temayı aykırı/ gayrı ahlaki addetmekte zorlanmaz.
Feb 18 10 tweets 2 min read
abi gelin bir gün oturalım somuncu'da, çözelim bu meseleyi artık. "tecavüzcünün kellesini al bakayım bir daha ülkede sapık çıkıyor mu" kolaycılığının şeriat sanılması olayını ortadan kaldırmamız lazım. idam mı istiyorsunuz gerçekten? oynaklığı ta dipten başlayan nizamınızda yasalaştırılmış yeni adaletsizlikler doğuracak idam istenciniz. nur topu gibi. bir çeyrek takarsınız artık.