Jan Ludvík Profile picture
assistant professor at @IPS_FSV_CUNI, studies coercion, war, strategy, and nuclear weapons
2 subscribers
Aug 6, 2023 7 tweets 2 min read
Asi toužíme po optimismu, ale důležitým zprávám je třeba věnovat pozornost, i když nejsou dobré.

🇷🇺 zvýšilo (už tak zvýšený) vojenský rozpočet pro rok 2023 na dvojnásobek. Ve výsledku dá (podle PPP) na armádu od oka podobně jako všechny státy 🇪🇺a 🇬🇧dohromady!

Pár postřehů 🧵 Budu se opakovat, ale krátké války se vyhrávají na frontě, zatímco dlouhé v továrnách. Z toho dvojnásobného rozpočtu se v Rusku určitě hodně peněz ztratí a vyplýtvá, ale nedělejte si iluze. Za dvakrát tolik peněz bude mít ruská armáda dvakrát tolik muziky.
Feb 4, 2023 5 tweets 2 min read
Na srovnání ruských ztrát na Ukrajině a v Afghánistánu lze narazit často. Není to úplně šťastné srovnání.

Konvenční a asymetrická válka jsou jiné disciplíny.

Jen pro ilustraci. Německo ztratilo během měsíčního “blitzkriegu” v Polsku 44 tisíc mužů. Nikomu to nepřišlo moc. Není to totiž jen otázka výše zrát, ale i jejich smyslu. Ztráty v asymetrické válce jsou menší, ale válka se táhne a přestává dávat smysl. Vítězství v bitvách nevedou k vítězství ve válce. Okupujete celý Afghánistán a k ničemu to není.
Feb 1, 2023 18 tweets 5 min read
Krátké války se vyhrávají na frontě, dlouhé v továrnách.

Přes sankce si ty ruské nevedou tak špatně, jak bychom si přáli.
Vidíme pokles nevojenských sektorů. Ten ale může být i důsledek přechodu na válečnou výrobu.

Nejlepší co může Západ udělat je odpovědět obdobně. 🧵 Jak to funguje ukazuje “guns and butter” křivka na obrázku. Jednoduše řečeno, pokud potřebuji vyrábět víc “zbraní”budu vyrábět méně “másla”. Tato změna másla na zbraně se ve statistice civilní výroby projeví poklesem. Podobně jako sankce.
Jan 2, 2023 13 tweets 4 min read
Bojová efektivita ruských a ukrajinských sil se liší mnohem méně, než si (laická) veřejnost na západě představuje. Než se nad tím tvrzením nesouhlasně naštvete, tak si prosím přečtěte celé vlákno o tom, co efektivita je, co není a že je dosahována trochu rozdílně. Mezi odborníky existují lehce odlišné pohledy na to, co je bojová/vojenská efektivita. Já tím myslím schopnost průměrné jednotky dané velikosti dosáhnout stejného úkolu za co nejmenší cenu. Jednoduše jak si v boji povede hypotetická průměrná brigáda s průměrnou podporou.
Jan 1, 2023 5 tweets 2 min read
První dojmy bývají silné, ale ne vždy správné. Jedním z nich je, že 🇷🇺 armáda je “tlupa neschopných skřetů”.

Tento dojem se nám líbí. Systematický pohled, ale ukazuje, že:

Bojová hodnota 🇷🇺 a 🇺🇦 sil se tolik neliší a 🇷🇺 neúspěchy jsou primárně důsledek politických rozhodnutí. Na úvod tři důležité poznámky: 1) čerpám z otevřených zdrojů v prostředí informační války a každá analýza může být jen tak dobrá, jak dobrá jsou data, 2) to, že 🇷🇺 armáda není tlupa skřetů není adorace ani schvalování agrese, pochopeni je nutné , abychom uměli co nejlépe pomoci.
Jan 1, 2023 15 tweets 3 min read
Vladimír Putin byl pro Ukrajinu jak nejhorším nepřítelem, tak i nejlepším spojencem. Bez Putinova imperiálního snu by Rusko Ukrajinu nejspíš nenapadlo. Bez Putinova odtržení od reality, by ji ale nejspíš dávno porazilo. Klíčová otázka je, jak moc se režim dokáže poučit 🧵 Pro pochopení si je třeba zopakovat. Ukrajinci prokázali velkou míru statečnost i schopnosti, ale bojují proti třikrát většímu protivníkovi. Aby mohli uspět musí být zároveň splněny tři podmínky:
Oct 14, 2022 11 tweets 3 min read
Slavné vítězství nebo ponížené jednání a mnichovský mír? V západní společnosti je tohle rozdělení hluboce kulturně zakořeněné. Tisíce filmů končí smrtí padoucha a ne dohodou s padouchem. Diplomacie a vojenská síla jsou ale nástroji. Vzájemně se nevylučují a často se doplňují: 🧵 Diplomacie je klíčová, protože válka sice může skončit vítězstvím, ale konflikt končí až uznáním výsledku oběma stranami. Pokud alespoň jedna strana výsledek neuzná a věří, že v budoucnu svoji situaci zlepší, následuje “zamrzlý konflikt”, který se může kdykoliv rozhořel znovu.
Oct 2, 2022 15 tweets 4 min read
Pádem Lymanu pokračuje vítězný postup ukrajinských sil, zahájený průlomem u Charkova.

Je ale třeba chápat jak příčiny, tak i limity úspěchu, které nám dobře ukazuje boj na jihu.

A nezastírat, že válka může být dlouhá a může, ale nemusí skončit dosazením hranic z roku 2014 🧵 U Charkova ukrajinské síly zaútočili vůči velmi řídce bráněným liniím. V cestě stály jednotky někdy jen na 20% stavů, Rosgvardia a DLNR milice. Tyto obranné linie nevydržely, ukrajinské síly postoupily do hloubky a ohrozily ruské komunikační linie. kyivindependent.com/national/with-…
Jun 13, 2022 13 tweets 5 min read
Stalin údajně řekl, že kvantita má v sobě kvalitu sama o sobě. A není dobré to brát na lehkou váhu.

Ukrajina v posledních dnech stále více upozorňuje na to, že objem západní pomoci je nedostatečný. Lehký problém spočívá v tom, že v Evropě prostě potřebná kvantita není: Ukrajina by (podle vlastních slov) potřebovala 1000 děl, 200 salvových raketometů, 500 tanků a 2000 obrněných transportérů.
May 24, 2022 16 tweets 5 min read
Západní veřejnost žije iluzí, jak hodný ukrajinský David porazil zlého ruského Goliáše.

Situace na frontě je přitom v mnohém nejhorší od prvních týdnů.

Tři měsíce války si zaslouží lehkou rekapitulaci:

Začala opotřebovácí válka, hodně pomalá a vyhraje ten, kdo vydrží déle… My mezitím čteme pozitivní zprávy a vytěsňujeme negativní (nekritizuji to, je to normální, jak víme z psychologie).

Určitě to znáte. Kyjev stojí, Zelenky žije. Je 90 den invaze a 36 dní od druhého útoku.
Mar 9, 2022 10 tweets 2 min read
Dobrá otázka, těžká odpověď. Ve vojenské, politické a ekonomické oblasti existuje řada faktorů, o kterých víme, že mohou, ale nemusejí nastat. A řada faktorů, o kterých víme, že nastanou, ale nevíme, kdy: Víme, že ve vojenské oblasti bude Ukrajina v nějakém krátkodobém až střednědobém horizontu schopna vycvičit a integrovat mobilizované rezervy. Rusko zatím nemobilizuje a i kdyby, projeví se to později. Není ale jisté, jestli je pro Rusko mobilizace vůbec politicky průchodná.
Mar 4, 2022 10 tweets 2 min read
Proč je bezletová zóna blbý nápad? Zřízení bezletové zóny se v podstatě rovná válka s Ruskem. Jediná výhoda spočívá v tom, že řadě lidí nedojde, že vstupují do války. Jenže je to je velmi hloupý způsob, jak do války s Ruskem vstoupit a jako bonus to nejspíš nebude fungovat. Bezletová zóna byla využita proti několika významným velmocem. Konkrétně Iráku, v Bosně a v Libyi. (Kosovo nebyla bezletová zóna, ale strategické bombardování). Lze si všimnout, že se úplně nejednalo o státy celosvětově známé špičkovým letectvem. I tak to nebyla úplně legrace.
Mar 1, 2022 12 tweets 3 min read
Ruské síly dneska příliš nepostoupily. To by byla jednoznačně dobrá zpráva, kdyby se o nějaký zásadní postup snažily. Vzhledem k tomu, že se o něj nesnaží, je tu ovšem i určité riziko. Pořád platí, co jsem psal 2. února denikn.cz/800066/muze-se… Aby mohla ukrajinská armáda postup zastavit, musela by bojovat jako sehraný celek, zatímco ta ruská nikoliv. A aby mohl Kyjev ruskou invazi odstrašit, musela by být o taktické převaze ukrajinské armády přesvědčená Moskva.
Jan 22, 2022 14 tweets 3 min read
Rozmohl se nám tady takový nešvar a to tleskat “last minute” dodávkám zbraní na Ukrajinu. A tak musím být opět otravný s tím, že “ono to je trochu složitější”. Problém má vojenskou a politickou rovinu a dodávky mají smysl jen pokud chápeme, jak se ony roviny protínají: Z vojenského hlediska nelze poslat nic, co by mohlo zásadně změnit vojenskou realitu. Nemusíte souhlasit se vším, ale dobře to popisuje
Jan 20, 2022 9 tweets 2 min read
Velmi dobrý příspěvek do debaty o aktuální situaci kolem Ruska a Ukrajiny. Závěrečný optimismus, že Rusko je relativně slabé, Ukrajina mnohem silnější než v roce 2014 a vojenská akce nebude, bych ovšem krotil: Rusko určitě není ekonomickou supervelmocí. To HDP na úrovni Španělska ovšem platí jen při srovnání podle MER. Pokud srovnáme podle PPP dostává se Rusko na úroveň Německa. Pořád to není USA nebo Čína, ale … ImageImage