Ondřej Šmída – Odebírejte muj newsletter Profile picture
Mentální modely 🧠 Systémové myšlení 🕸 Zettelkasten 🗃 Předseda České asociace dodgeballu. 🤾🏼‍♂️ Sklony k feminismu. ⚖️ Newsletter MeMo 400+ subs 📩⬇️
Jul 19 18 tweets 4 min read
1/18 🧵
Proč je omezení reklamy na alkohol v pořádku?

Česko má problém s alkoholismem. Rizikově pije alkohol 17–19 % dospělé populace, tj. v přepočtu odhadem 1,5 – 1,7 mil, z nichž 900 tisíc pije škodlivě.

Co je nám do toho, kdo kolik pije? Hlavně to, že má alkohol -> 2/18
velké negativní externality v podobě zdravotních a společenských problémů – vyšší zátěž na zdravotní systém a rozpad rodin, dluhy a další. Sanujeme to všichni, proto ten zájem o to.

U reklamy pak můžeme zaujmout 2 stanoviska:paqresearch.cz/post/daneni-al…
Jul 23, 2022 19 tweets 3 min read
Část diskutujících má na validitu současných odborů podobný názor jako na validitu současného feminismu:

"Kdysi šlo o užitečná hnutí, ale dnes už jde o škodlivý/nebezpečný přežitek."

Tak se dnes na tento přístup podíváme trochu hlouběji z pohledu mentálních zkreslení. -> Jde o kombinaci pěti mentálních zkreslení:

• "Chci zachovat současnost", neboli status quo bias.
• "Víme, jak věci dopadly", neboli problém zpětného pohledu.
• "To, co jsem prožil, považuju za normální", neboli baseline fallacy.
Jul 22, 2022 5 tweets 2 min read
Psaní poznámek, které má smysl 🗃

Znáte systém psaní chytrých poznámek Zettelkasten? Ten velmi výrazně změnil to, jak přemýšlím nad poznámkami a vlastně i vědomostmi.

Ve článku se dozvíte jeho základy + krátké 🧵

ondrejsmida.medium.com/kone%C4%8Dn%C4…

#Zettelkasten #chytrepoznamky Nejde už o hromadu různých kousků textu v poznámce, která se jmenuje jako klíčové slovo. Jde o síť myšlenek, které spolu různým způsobem souvisejí a nutí mě přemýšlet. Jejich vytváření trvá, ale stejně tak trvá, aby člověk něco vůbec věděl.
Apr 8, 2022 16 tweets 3 min read
Jak jsem psal v tomto vlákně, že lidem chybí představivost, tak dneska jsem narazil na vynikající příklad, viz druhý tweet.



👇 Dotaz zní, jak zaplatíme hypotéku apod., když zavřeme kohoutky z Ruska.

Samozřejmě bychom takový dotaz mohli odsuzovat, protože by pomoc ostatním měla být přednější. Jenže takový postoj celý problém nijak neřeší, pouze jej odsouvá do pozadí.

Jak jej ale řešit?
Apr 7, 2022 15 tweets 3 min read
Co má společného tichá pošta ✉ a systémové myšlení?

Hra je to jednoduchá. Vymyslete slovo, nechte jej šeptem projít skrze skupinu dětí a sledujte, jak na konci vyjde slovo úplně jiné. Bez výjimky.

Proč? A jak je možné, že ta samá hra funguje stejně všude na světě? 🧵 Nejprve zkusíme zjistit, jestli za výsledky můžou děti.

Nejprve si s nimi zahrajte alternativu – "hlasitou poštu". Ta spočívá v tom, že každé dítě řekne tomu následujícímu slovo nahlas. Nejspíš nebude nijak velký problém, aby na konec řetězu došlo slovo v nezměněné podobě.