Outriders Profile picture
Jesteśmy grupą reporterów, którzy pomagają zrozumieć przemiany zachodzące w świecie. Wesprzyj nas: https://t.co/SZH3cuwrf3
May 10 4 tweets 2 min read
◼🇦🇲Wczoraj wieczorem, 9 maja br., ormiańska opozycja spotkała się ponownie na placu Francuskim w Erywaniu, gdzie obozuje od 1 maja. @Lolagars ◼🇦🇲To protest w obawie przed ustępstwami wobec Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu w ramach rozmów ormiańskich władz na temat porozumienia pokojowego. Muzyka odgrywa istotną rolę w tych organizowanych przez opozycję protestach. @Lolagars
May 10 4 tweets 3 min read
◼🇦🇲Last night, May 9, the Armenian opposition met again in France Square, in Yerevan, where they have camped since May 1 in protest fearing concessions to Azerbaijan over Nagorno-Karabakh in the framework of talks for a peace agreement. @Lolagars ◼🇦🇲Music is playing a key role in these protests, led by the Armenian opposition. One of the songs that are played and sung in all the gatherings is: “Zartir Lao”, a popular Armenian folk song from the 19th century calling to wake up against Turks. @Lolagars
May 10 5 tweets 2 min read
◼🇺🇦The frontline is 50 km away from Kryvyi Rih.Everyone in the city is ready to fight in case of need. In particular,the team of city barbers from Mane's Club barbershop chain has been studying tactics of combat & the secrets of paramedicine for the last 2 months. #eyesonukraine ◼🇺🇦Their studies take 4-6 hours a day a few times a week. Mykola Yeroshkin from Donetsk State University of Internal Affairs is their trainer.
May 10 4 tweets 2 min read
◼🇺🇦Linia frontu oddalona jest od Krzywego Rogu o 50 km. W razie potrzeby wszyscy w mieście są gotowi do walki. Taktykę walki i tajniki paramedycyny od dwóch miesięcy zgłębia zwłaszcza ekipa miejskich fryzjerów z sieci barber shopów o nazwie Mane's Club. #eyesonukraine ◼🇺🇦Nauka zajmuje im 4–6 h dziennie kilka razy w tygodniu. Ich trenerem jest Mykoła Jeroszkin z Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych.
May 10 4 tweets 1 min read
🟩W Busan w Korei Południowej ma powstać pierwsze na świecie „pływające miasto” – rozwiązanie dla społeczności przybrzeżnych zagrożonych podnoszeniem się poziomu mórz w związku z kryzysem klimatycznym.
🟩Subskrybuj Magazyn Outriders i dowiedz się więcej.
brief.outride.rs/pl 🟩Budynki będą skupione na pływających platformach, połączonych ze sobą i z lądem za pomocą kładek dla pieszych. Platformy dostosowują się do zmian poziomu morza.
May 10 4 tweets 2 min read
◼🇺🇦Gdy tylko rozpoczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę, lokalne autobusy i pociągi były przeciążone. Ludzie uciekali przed wojną do zachodniej części Ukrainy. #eyesonukraine ◼🇺🇦Teraz, po ponad 70 dniach wojny, na dworcu autobusowym jest niewielu pasażerów. Na stacji widzieliśmy tylko kilka autobusów [po ukraińsku: marszrutki – przyp. red.] do Lwowa i Dniepru. Kierowca powiedział, że teraz jechał do Lwowa w połowie pusty.
May 10 8 tweets 2 min read
Timeline of opposition protests in Armenia. 🇦🇲
By @Lolagars

◼This Sunday, May 8, marked a week since some protesters sleep in tents in Yerevan, demanding the prime minister’s resignation. ◼On April 6. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijan President Ilham Aliyev met in Brussels Under EU mediation. They agreed to start work on a peace agreement over the decades-long conflict of Nagorno Karabakh.
May 9 4 tweets 4 min read
◼🇺🇦Wojna w Ukrainie zabrała domy ludziom i zwierzętom, które zostały bez swoich panów, wody i jedzenia. Dlatego w Mikołajewie pojawiło się wiele organizacji, które opiekują się zwierzętami na ulicach i organizują żywność dla tych zabranych z ulic przez miejscowych.#eyesonukraine ◼🇺🇦Wolontariusze utworzyli również czaty na komunikatorze Viber, podczas których wymieniali się informacjami na temat domów, gdzie potrzeba przysmaków dla zwierząt. #eyesonukraine
May 9 8 tweets 2 min read
Kalendarium protestów w Armenii. 🇦🇲

◼ W minioną niedzielę, 8 maja, minął tydzień od czasu, gdy niektórzy protestujący śpią w namiotach w Erywaniu, domagając się dymisji premiera. ◼6 kwietnia premier Armenii Nikol Paszinian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się w Brukseli w ramach mediacji UE. Zgodzili się rozpocząć prace nad porozumieniem pokojowym w trakcie trwającego od dziesięcioleci konfliktu w Górskim Karabachu.
May 9 4 tweets 2 min read
◼Ochotnicy z Krzywego Rogu rozpoczęli produkcję granatów dymnych na potrzeby działań wojennych. Większość wolontariuszy reprezentuje organizację pozarządową Zalizna Sotnia. #eyesonukraine [1/4] ◼️Projekt powstał dzięki wiedzy wolontariusza Danyla Honchara, aktywnego udziału zespołu oraz wsparciu mieszkańców. „Ludzie dawali nam parafinę, azotany, pojemniki i uchwyty — składniki granatów dymnych. [2/4]
May 8 5 tweets 3 min read
Chersoń - #EyesOnUkraine

Rosyjscy okupanci przygotowują się do świętowania 9 maja (Dzień Zwycięstwa nad reżimem hitlerowskim). Specjalna ochrona strzeże czerwonej flagi z sierpem i młotem w parku Chwały. Boją się, że miejscowi usuną flagę. Image W tym samym parku okupanci pomalowali czołg, który służy jako pomnik upamiętniający II wojnę światową.

Rosjanie umieścili również czerwoną gwiazdę, symbol ZSRR, na jednym z domów w pobliżu Komendy Głównej Policji w Chersoniu. ImageImageImage
May 7 4 tweets 1 min read
Dlaczego w Armenii odbywają się protesty? Cztery lata temu, w kwietniu i maju 2018 r., Nikol Paszinian, obecny premier Armenii, stał na czele protestów antyrządowych, w wyniku których ówczesny premier złożył rezygnację. Była to tak zwana aksamitna rewolucja. Ludzie demonstrujący dziś w Erywaniu twierdzą, że Paszinian nie dotrzymał obietnic, i wzywają go do rezygnacji.
Oct 13, 2021 23 tweets 5 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikad

#ZEA #Bialorus

Ponad setka - tyle par przestraszonych, niepewnych, a może tylko zmęczonych oczu rozgląda się niepewnie w kolejce do wejścia B4 na terminalu 3 w Dubaju zaplanowanym na 18.50 przez FlyDubai. To głównie mężczyźni w bardzo różnym wieku, ale przede wszystkim młodzi. Są też rodziny z dziećmi. Patrzę na trzymane w rękach paszporty z kartami pokładowymi (głównie Emirates). W ostatnim czasie Outriders nauczyli się je poznawać po okładkach.
Oct 13, 2021 14 tweets 7 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Białoruś

Ahmad z Dumy koło #Damaszku (#Syria) i jego siostra są nadal w #Białorusi.

Ja i moja siostra chorujemy na talasemię. Gdyby nie ta #choroba nie wyjechalibyśmy z naszego kraju, ale trwające od 2011 roku działania wojenne sprawiły, że straciliśmy dostęp do leczenia i stan naszego zdrowia się pogarszał. Dowiedzieliśmy się od znajomych o szlaku do #Europy przez #Białoruś.
Oct 13, 2021 7 tweets 7 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Litwa

Pod koniec września w #Wilnie otwarto ośrodek dla #migrantów. Jako miejsce wybrano dawne schronisko dla bezdomnych w Naujininkai, dzielnicy Wilna, położone bardzo blisko dworca kolejowego. Obiekt jest ogrodzony wysokim murem. Początkowo przyjęto tu 80 osób. Kolejnych 200 osób, głównie rodzin z dziećmi, ma trafić w październiku. „Wczoraj [26.09.2021] pierwsi #migranci dotarli na miejsce.
Oct 13, 2021 12 tweets 3 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Liban

Wybraliśmy się z Bejrutu do obozu dla uchodźców w dolinie Bekaa w Libanie, aby zrozumieć, dlaczego ludzie, a nawet pary z dziećmi, ryzykują życie w zimnym lesie na Białorusi, próbując przedostać się do Europy. W wypełnionym kurzem obozie, w białym namiocie przykrytym czarnymi oponami przebywa rodzina, której syn Ibrahim i sąsiad Hassan w najbliższych dniach wyruszą na Białoruś. Ibrahim ma 25 lat, dziesięć z nich spędził w tym właśnie obozie dla uchodźców w Libanie.
Oct 13, 2021 12 tweets 4 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikad

#Dubaj

Skąd jesteś?
- Z Warszawy.
- Jak się masz - zagaja ładnym polskim steward FlyDubai. - Latamy tam od września, a jeszcze nie miałem okazji zobaczyć miasta, a podobno jest piękne - dodaje. FlyDubai, low cost Emirates od niedawna lata z polskiej stolicy do Dubaju. Z Warszawy mimo planowych 6 godzin dolatujemy w 5.
Samolot jest obłożony w około 40 procentach, pasażerowie to głównie Polacy.
Ale na gigantycznym lotnisku w Dubaju jest już totalna wieża Babel.
Oct 13, 2021 25 tweets 4 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikad

(Strasznie długi wątek)

“Nazywam się M., jestem z Jemenu. Mam dwadzieścia lat. Mieszkałem w Jemenie do 2018 roku, potem wyjechałem do Malezji, tam pracowałem przez jakiś czas, ale potem nie mogłem już przedłużyć pobytu. W Jemenie trwa wojna. Nie masz na nic wpływu, po dziewiątej klasie zabierają cię do wojska. Albo to, albo zabiją cię lub aresztują.
Oct 12, 2021 10 tweets 5 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Turcja

O 7.10 lokalnego czasu na lotnisku w #Stambule, w którym spędziłam noc, miał rozpocząć się pierwszy lot do #Mińska, liniami #Turkish Airlines. Pod bramką zgromadziła się kolejka na tzw. boarding. Na pierwszy rzut oka pasażerowie wydawali się być #Słowianami. Dopiero później wszyscy, kto siedzieli dookoła mnie, udali się w stronę korytarza. Byli to przeważnie młodzi mężczyźni arabskiej urody. Trochę #Afrykańczyków.
Oct 12, 2021 6 tweets 5 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd
#Litwa

Verebiejai to wieś w okręgu #Alytus na Litwie, położona 12 km na północ od #Simnas. W lipcowym artykule africanews.com przeczytaliśmy, że „setki uchodźców” mieszkają obecnie w tej małej wsi, w budynku opuszczonej szkoły. Jedziemy tam. W międzyczasie uczymy się, jak jest #szkoła po litewsku, bo bez „znajomości” takich słów nigdzie nie bylibyśmy w stanie dotrzeć. „Mokykla” – to jej szukamy. Myślimy, że na wsi nie powinno to być trudne, ale jednak mamy tu dwie puste szkoły. Idziemy do sklepu.
Oct 12, 2021 8 tweets 5 min read
#VisaToNowhere #WizaDonikąd

#Niemcy

Relacja naszych reporterów, Outriders, z granicy polsko-niemieckiej: Osoba, którą zaczepiamy po polskiej stronie #Odry, w #Słubicach, twierdzi, że to wszystko musi być “rozdmuchane”. “Widuje się czasem ludzi, których łapią na moście ale rzadko. Poza tym oni [#policja] lecą w kulki, siedzą w samochodzie i mało robią.”