Barbarossa Profile picture
Genel olarak önemli gördüğüm haberler sunarım. Sert polemikler hariç, ara ara siyasete girebilirim. Hayat felsefem Türkçülüktür.
Arşivci Profile picture Yavuz Profile picture Bilal72 Profile picture 3 added to My Authors
20 Nov 20
"İkili ülke arası bağların geliştirilmesi yönünde mutabık kalındı." denmiş. Hiç şaşırtıcı değil, bunlar tamamen Biden etkisi. Körfez ülkeleri Trump döneminde ABD'den silah alarak sorunları halledebiliyordu ama Biden dönemi öyle olmayacaktır. +
Biden'ın Körfez ülkeleri ile Trump kadar yakın olmayacağı tahmin ediliyor. Arabistan Amerika ile her ne kadar iyi ilişkiler yürütse de İsrail ile aynısını yapamıyordu. En azından BAE kadar ilişkiler geliştirilmedi. Bu dönemde İsrail-BAE bağları kuvvetlenecektir.
En nihayetinde bu ülkelerin bir ilkesi yok, bağlılığı yok. Son senelerde gördüğümüz gibi her konuda hançerleyebilirler. Ama illa ki ilişkilerde eski soğukluk olmayacaktır.
Read 8 tweets
19 Nov 20
1930'lu yıllarda İran ve Türkiye arasında devam eden "Sınır Sorunu" sebebiyle Tahran Büyükelçisi değiştirilmiş, "Güvercin" kabul edilen Memduh Şevket Bey geri çağrılmış, yerine "Şahin" olarak nitelenen Hüsrev Bey atanmıştır.
Hüsrev Bey'e talimat veren Başbakan İsmet İnönü Hüsrev Bey'in Tahran'da üstleneceği rolü şöyle özetler:
"Senin durumun tıpkı, filolarını Çanakkale'ye dayayarak sefaret tercümanlarını Babıali'ye gönderen ve Sadrazama arzularını dikte eden Batılı devletlerin sefirlerine benzemektedir. Ve senin arkanda seferber olmuş bir ordu bulunmaktadır !"
Read 4 tweets
16 Jul 20
Ermenistan - Azerbaycan arasındaki gerginliğin sebebi eskiden olduğu gibi Karabağ veya toprak meselesi değil. Aslında bu saldırıların sebebi Ermenistan'ın inisiyatifi sonucu da oluşmuyor, Ermenistan burada piyon. Piyonu hareketlendiren de Rusya.
Çatışmaların Tovuz bölgesinde yaşanması tamamen boru hatlarının o bölgeden geçmesiyle alakalı.

Türkiye'nin gaz ithal ettiği ülkeler arasında Rusya yıllardır 1. Sırada geliyor ama son zamanlarda 1. Liği Azerbaycan kaptı.
Rusya burada Azerbaycan ve Türkiye'ye ders vermeye, gücünü hissettirmeye çalışıyor. Olayların en başından beri Türkiye'nin şiddetle Azerbaycan'ın yanında durması sadece oluşan yakınlıklarımızdan kaynaklanmıyor yani.
Read 7 tweets
11 Jul 20
Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı TCG Anadolu hakkında bir sorumu cevapladı. Soruyu ve cevabı bu tweet altında paylaşıyorum.
TCG Anadolu için nasıl bir çözüm düşünülüyor ? F-35B'lerin gelme şansı düşük ve Harrier'ların da üretimi durdu. SSB konu ile ilişkin İHA alternatiflerimizi üretiyoruz dedi, siz ne dersiniz bu konu hakkında ?
Cihat Yaycı:"TCG Anadolu'ya kardeşi olan İspanyol modelden farklı olarak bir kalkış rampası eklendi. Bu rampa sayesinde Anadolu dikey iniş - kalkış yapabilen uçaklar için uygun hale getirildi. (VTOL-STOVL).
Read 13 tweets
10 Jul 20
Duyduğuma göre TOGG Fabrikanın temelini 18 Temmuz'da atıcakmış, hayırlı olsun.
Arkadaşlar boş muhabbetlere gerek yok. Patent kime ait ? Türkiye'ye. Marka değeri kime ait ? Türkiye'ye. İstihdam sağlanacak mı ? Evet. İnsanlar kendi üretimi arabasına doya doya binecek mi ? Evet.

Yok tasarımı İtalyan, yok %50, %40 yerli vs. Boş muhabbet bunlar.
Global Dünyada yaşıyorsunuz, allah rızası için kaç ülke bir ürünü tek başına yapıyor ? Mercedes'de Dünyaca ünlü Türk tasarımcı var. C serisinde 1.5 motorları Renault motoru vs. Ama marka değeri var adamın. Bizim niye olmasın ? Fıstık gibi araçlar hemde.
Read 6 tweets
9 Jul 20
Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı ile yapmış olduğum Soru - Cevap'ı yayınlamaktan gurur duyuyorum, keyifli okumalar.
Soru 1- Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ve Libya'da faaliyet göstermesinin başlıca nedeni Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Alanını müdafaa etmesi, haklarını savunması.
Tüm yaşanan gelişmeler sonucunda, Türkiye'nin artık MEB İlanı yapması için erken mi ? Ya da artık MEB ilanını yapmalı mıyız ?
Read 96 tweets