Şevki DEVECİ Profile picture
Ekonomi - DPÜ Maliye - Tedarik Zinciri - Borsa $ € 📈 📊 ‼️ "Paylaşımlar Yatırım Tavsiyesi Değildir Arşiv Amaçlı Kendime Notlarımdır" ‼️ #smkasAnaliz📍
Feb 3 9 tweets 5 min read
#Nuhcm 2023/12---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Nuhcm Sektörden ilk bilanço hatta dönemin ilk bilançosu tekrardan piyasalara hayırlı olsun.Detaylara girelim.Evet şirket hali hazırda sektörün lider şirketleri arasında adını yazdırmaya devam ediyor.Bildiğiniz üzere taş toprak sektörü 2022 sonu başlayan ivmesine özellikle 2023 ortasında zirve seviyelere ulaştırırken yılın son dönemine doğru gelir tablosu tarafında yaşanan daralma ve üzerine enflasyon muhasebesi arındırılması rakamları etkilemiş bulunuyor.Tabi burada önemli husus sektöre dair ileri vade daralmanın 2024 ikinci yarıda artık toparlama dönemine girme beklentisi önemli bulunuyor.

Rakamsal tarafa geçtiğimizde şirket dönen varlıklarını bu çeyrek stabil tuttuğunu görürken bunun yanında geldiği seviyeleri koruması önemli.Detayda ise en fazla değişimi nakit ve nakit benzere kalemi yaşarken 3 Mia TL büyüklüğe ulaşıyor.Yani dönen varlıkların hemen hemen yarısı nakitlerden detayda ise mevduatta yer alan miktar oluşturuyor.Birazdan göreceğiz şirketin finansalları aşırı güçlü bulunuyor.

Duran varlık tarafında ise bizi 5.6 Mia TL lik rekor artış karşılıyor.Tabi burada dönem başına göre duran varlık artışı maddi duran varlıktan ziyade ağırlıklı finansal yatırımlardan gelirken çeyrek bazlı maddi duran varlık artışı yüksek bulunuyor.Totalde ise yıla 4 Mia TL duran varlık seviyesinde başlayan şirket yılı 12.8 Mia TL duran varlık seviyesiyle kapatıyor.

Sermaye tarafında ise net kardan gelen miktar, önemli katkı sağlarken, yılın ilk dönemine göre %174 büyüme ile 13.4 Mia TL seviyesine gelen özkaynak gelişimi görüyoruz.Image
Nov 26, 2023 19 tweets 18 min read
#DevlerLigi çalışmamıza başlayalım.Burada bulunan 10 firmanın firma değeri 2.3 Trilyon olup her biri alanın lideri ve ülkemizin önemli kuruluşlarıdır.

2023/9--- #smkasAnaliz #Tuprs #Astor #Enkaı #Froto #Eregl #Sasa #Sıse #Thyao #Ccola #Arclk
Haydi İnceleyelim. Image #Tuprs #Astor #Enkaı #Froto #Eregl #Sasa #Sıse #Thyao #Ccola #Arclk

📍Öncelikle burada amaç tabi ki firmaları birbirleriyle karşılaştırmak değil çünkü firmaların sektörleri farklı doğru olmaz.

📍Amaç güçlü gelişim rakamlarına sahip bu değerlerimizin aynı dönem içerisinde kendi içerlerinde nasıl bir gelişim sağlamışlarının diğer firmalarla beraber birlikte görülerek tek potada eritmektedir.

📍Bu analizin başlangıcına mecburen bu açıklamayı yapmam gerekti.Malüm çalışma şeklimizi bakış açımızı bilmeyenler eleştiri için hazırda bekleyebiliyorlar.En baştan genel cevabım olsun.Analize bakış açısı bakımından sağlıklı olacaktır.
Nov 18, 2023 9 tweets 7 min read
#Hekts 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Hekts Yönetim değişikliği şirket iç dizaynını daha dinamik hale getirmiş gözüküyor.Özellikle faaliyet raporunda bu gelişimi görebiliyoruz.Hali hazırda zaten hekts sektörünün en yenilikçi ve gelişen firması olurken sadece açıkçası yönetim tarafının gözlemim gelişime ayak uyduramaması adımları daralttı.Fakat geçmiş geçmişte kaldı artık yeni yönetim için bu çeyrek önemli bir sınav olacak diyebiliriz.

Öte yandan şirketin bilançonun varlık gelişimi hız kesmeden devam ediyor.Özellikle dönen varlıklarda ivme hızlanmış bulunuyor ve bu çeyrekte 2.4 Mia TL dönen varlık artışı sağlanıyor.Bunun büyük kısmı ise nakit ve nakit benzeri kalemden geliyor.

Şimdi şirketin borç tarafına bakıyorsun özellikle kısa vadeli borçların hızla arttığını ve şirketin finansal tarafın baskılandığını görüyoruz.Fakat kasada 3.6 Mia TL nakit varlık bulunuyor ve bunun bunun ana kısmı vadeli mevduatta değerleniyor.Kısa vade borçların ise total tarafı 14.3 Mia TL seviyesine geliyor.

Burada şöyle bir durum var şimdi şayet şirketin aşırı borç riski mevcut olsa kasada bulunan varlık baskıyı azaltmak için kullanılabilirdi bu yüzden çok riskli görmüyorum.Fakat eleştirim varlıklar artıyor çok fazla araştırma geliştirme faaliyeti yapılıyor yeni denemeler ve ekim biçimler sağlanıyor.Öte yandan geçen yıla göre tarımsal üretim ve tarım ürünü ihracatı artıyor, bunun yanında tohum koruma ve geliştirme alanında niş işler yapılıyor buna yönelim alt alanlar geliştiriliyor yine hayvan sağlığı alanında sektör küçülürken hekts ilgili alanda öncü oluyor fakat bu ivmeleri gelir tablosuna yansıtmakta zorlanıyor.

Tekrar belirtmem gerekirse yeni yönetim için bu son çeyrek bir sınav olacak gözüküyor.Ayrıca takip ediyor olacağız.Ülkemizin böyle değerli şirketlerinin alanına niş işler yapan şirketlerin gelişmesi lazım bunu rakamlarda görmeliyiz.

Duran varlık tarafında ise şirket gelişimi yine hız kesmiyor. Geçen çeyrek +1.3 Mia TL artış sağlayan şirket bu çeyrekte üstüne 675 MTL daha duran varlık gelişimi sağlıyor.Bu kısımda ise ana ağırlıklar techizat makine ve cihazlar ile yapılmakta olan yatırımlar kaleminde artış olması önemli bulunuyor.

Sermaye açısından ise bölünmenin ağırlıklı etkisiyle 2022/12 çeyreğinde en yüksek artış gelirken şirket 2023 yılını açıkçası stabil halde sürdürüyor.Sermaye tarafında haliyle net kardan kazanç gelmeyince stabil ilerleme kendini gösteriyor.
Image
Nov 14, 2023 22 tweets 13 min read
Taş toprak sektörü bildiğimiz gibi hız kesmeden devam ediyor ve 340 Mia TL büyüklüğe ulaşıyor.Yıllık fd büyümesi ise %220 seviyesini buluyor.

2023/9---#smkasAnaliz #Afyon #Akcns #Bucım #Cımsa #Nuhcm #Oyakc #Bobet #Golts
Haydi İnceleyelim. Image #Afyon #Akcns #Bucım #Cımsa #Nuhcm #Oyakc #Bobet #Golts Sektör açıkçası top yekûn büyümeye devam ediyor ve gelişime sonradan katılan şirketlerde kendilerini toparlayarak gelişim ivmesine katılıyorlar.Bunun yanında şirketlerin üretim kapasitelerini genel olarak arttırası ürettikleri ürünlerin katma değer etkilerini yükseltmesi ve marj yapılarıyla içerde piyasanın da sektörü ekstra desteklemesi sonrası revaçta kalmaya devam ediyorlar.Evet detaylara inelim.

İlk etapta bilançonun aktiflerden dönen varlıklar tarafıyla başlıyoruz.Bakınız tüm firmalar dönen varlıklarını tabi burada ağırlıklı 3 kalem stoklar nakitler ve ticari alacaklar etkili olurken hızla geliştirmeye devam ediyorlar.Akabinde bakınız nuh golts afyon önceki çeyrekler daha yatay bir gelişim sağlarken bu çeyrekle beraber zirve seviyelerine ilerliyorlar.Oyak sektörü devi malum güçlü artış rakamlarıyla ilerlerken benzer gelişimleri akcns tarafında da görüyoruz.Öte yandan bahsettiğim üzere sektörde genel olarak güçlü dönen varlık yani brüt çalışma sermayelerini geliştirme ivmesi mevcut.Son çeyrekte ise en yüksek artışı 1.8 Mia TL ile oyak 1.6 Mia Tl ile buh ve 1 Mia TL ile akcns yüksek artış sağlıyor. Geçmiş ivmesine göre son çeyrekte yüksek ivmeyi ise bobet golts nuh ve bucım firmalar sağlıyor.
Image
Nov 12, 2023 24 tweets 20 min read
Mahşerin 8 atlısı #YenilenebilirEnerji sektöründe rekabet filminin Üçüncü dönem bölümü vizyona girmiş bulunuyor.

2023/9---#smkasAnaliz #astor #alfas #cwene #eupwr #yeotk #kontr #smrtg #gesan
Haydi İnceleyelim. Image #astor #alfas #cwene #eupwr #yeotk #kontr #smrtg #gesan Sektör geleceğe emin adımlarla ilerleyen firmalardan oluşurken buraya dikkat en önemli unsur konjonktürün artık bu alana mecburi olmasından kaynaklanıyor.Özellikle küresel çapta yapılan antlaşmalarla doğal enerji üretimi hayatımızın her anında göreceğiz seviyelere doğru ilerliyor.Buna karşılık rakabet artarken en yerinde adımları atanlar ile bu gelişimi doğru kullanan firmalar devasa büyüklüklere ulaşması için önemli olacaktır.Geride kalanlar ise süt köpüğü indiğinde rekabet içerisinde daralacaktır fakat buna henüz zaman mevcut.

Evet ön girişimiz sonrası sektörden 8 firmanın temel verilerini bir arada inceleyerek gelişimlerin hızını ve yansımalarını daha net idrak etmiş olacağız.

İlk etapta bilançonun ilk kalemi dönen varlıklardan başlıyor.Açıkçası sektörü bir enerji sistemleri alanı olduğu için bu kısımda brüt çalışma sermayesi yani şirketin işine hizmet eden stoklar ile ticari alacaklar hacimlerinde artış ile şirketin finansal yönetimini hizmet eden nakitler kısmı bu alanda öncü artış kalemleri oluyor.Detayda ise overall bazda en yüksek gelişimi astor gesan smrtg firmalarında görmekteyiz.Özellikle astor keza zaten üretim alanı olarak diğerlerinden ayrışırken bu ayrışmayı rakamlarıyla da gösteriyor.Gesan tarafında ise iş kolunda yaygın iş ağıyla oluşan gelişim ise yine sektörün güçlü gelişen ikinci firması özelliğine sahip bulunuyor.Son kısımda smrtg ise özellikle stoklarında gelişim dönen varlıklarına hızlı ivme katıyor.Öte yandan genel bazda ise tüm firmaların dönen varlıklarını agresif şekilde kendi içine göre arttırdığını görüyoruz.Son çeyrek bakımından incelediğimizde en yüksek dönen varlık artışı 1.8 Mia TL ile Astor 1.7 Mia TL Gesan 1.6 Mia TL smrtg 1.4 Mia TL cwene firmaalrına ait bulunuyor.Kontr eupwr ve yeotk tarafında önceki çeyreklerde bulunan yüksek artış sonrası daha stabil bir gelişim mevcut olurken artış ivmelerini koruyarak geliştiriyorlar.Mesela eupwr geçen çeyrek 2.9 Mia TL artış sonrası bu artışın üzerine bu çeyrek 139 MTL gelişim sağlıyor.Yani burada bir baz etkisi mevcut çünkü önceki çeyrek artışı agresif bulunuyor.

Özet durumda ise sektörün dönen varlık kalemi hızla yükselmeye ve iş hacimlerini desteklemeye devam ediyor.
Image
Nov 11, 2023 8 tweets 5 min read
#Enkaı 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Enkaı İnşaat segmentinin büyük işleri enka, agresif ötesi büyümesiyle ilerleyişi devam ediyor.Şirketin özellikle bir süredir yatay varlık süreçleri son iki çeyrekte hızlanmış bulunuyor ama bakınız bunlar öyle milyon artışlar değil şirket milyar milyar gelişiyor.

Bakınız dönen varlıklar geçen çeyrek tam 24.2 Mia TL artarken bu çeyrek artışın üzerine +8.1 Mia TL daha varlık artışı ekledi.Özellikle bu kısımda yine bizi yüksek finansal yatırımlarda artış akabinde nakit varlıkların agresif artışı ve stoklar tarafında gelişim karşılıyor.Bu denklemi neredeyse güçlü gelişen tüm firmalarda gördük, hem likit varlıklarını geliştiriyorlar hem de ticari işlerden doğan hatta şöyle diyelim kaynaklı olan stok ile ticari alacakları yükseltiyorlar.Özetle önemli gelişimler diyebiliriz.

Bunun yanında duran varlıklar açısından yine dikkat geçen çeyrek 27.4 Mia TL artış üzerine +4.6 Mia TL daha gelişim sağlanıyor.Zaten şirketin güçlü ivme kazanacağını geçen çeyrek bize üstüne basa basa gösterdi.Burada ise bizi yatırım amaçlı gayrimenkuller ile maddi duran varlık kalemlerinde ki artışlar karşılıyor.

Gelişim açısından bir diğer önemli kalem özkaynaklar tarafında da benzer durumu görüyoruz.Afresif 39 Mia TL artış üzerine 10.8 Mia TL daha gelişim geliyor.Rakamların büyüklüğü muazzam ve şirket geçen yılın duraklama dönemini bu yıl özellikle son iki çeyrekte atarak ilerliyor.
Image
Nov 11, 2023 8 tweets 5 min read
#Alark 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Alark Holding grubunun içerisinde firma büyüklüğü açısından ilk 4 de yer alan Alarko yatırımlarına ve şirket faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.Özellikle bu sene tarım tarafına ağırlık vermesi dikkatleri ayrıca üzerine çekerken totalde holdingin toplam 7 sektörde faaliyet gösterdiğini bilmekteyiz.

Şirket varlık büyümesi tarafında stabil düzenli artışla ilerlerken bu çeyrekte de aktif tarafı dönen ve duran varlıkları yine aynı artış rakamlarıyla geliştirirken özellikle sermaye tarafında artış ivmesini katlayarak ilerliyor.Bakınız dönen varlık +2.1 Mia TL büyüme sağlıyor.Bu kısımda özellikle finansal yatırımlarda artış şirketin elini güçlendirmede önemli bir hal alıyor.Dönem başı 721 MTL olan finansal yatırımlar bu çeyrekte 6 Mia TL seviyesine ulaşıyor.Detayda ise yatırım fonları kamu tarafı senet bono tahvil kkmh ve döiz dibs varlıkları agresif artış sağlıyor.Yani özetle bu şirketin ileri vade nakit gücünü arttırdığını bize gösteriyor.Özellikle faaliyetlerin ve şirketin fonlanması açısından kendi kaynaklarının artması önemli hal geliyor.Hemen duran varlıklara geçiyoruz ve burada yine stabil bir artış ivmesi bizi karşılıyor.Bakınız her çeyrek ortalama 2-3 Mia TL varlık artışı sağlayan şirket bu çeyrekte de duran varlıklarını 3.3 Mia TL büyütüyor.Burada tabi ana ağırlığı özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar yani şirketin ana ortaklıkları bulunuyor.

Çok detaya girmeyeyim ama ortaklık payları içinde özellikle dipte aktif varlıklarını en çok Alcen enerji dağıtım(Kurulum işletim dağıtım) Bakad International B.V. (holding) tarafında yüksek artış bulunuyor.Öte yandan kendi öz maddi duran varlıkları da önemli artış kalemi olarak yansıyor.

Sermaye tarafında ise bizi 3 çeyreğin en yüksek artışı karşılıyor ve şirket 4 Mia TL özkaynak büyümesi sağlıyor.Burada ise ana etki gelişen iş hacimleriyle beraber net kar rakamlarının artması sonucu sermayeye aktarılan net karların özkaynak büyümesine etki etmesinden oluşuşuyor.
Image
Nov 7, 2023 8 tweets 5 min read
#Eregl 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Eregl Bu şirkete yorum yapmadan önce şu sözüm ana ortam güllük gülistanlıkken fütursuzca yorum yapan kendi analizci sanan kişilere sesleniyorum.Sanırım öğrendiniz ki bir ticari işletme aynı bir bitki bir ağaç gibidir.Öyle her zaman dallar tomurcuk vermez yaprakları yeşermez.Her baharın bir kışı olabileceğini sanırım anlamışlardır.Maalesef çoğu yatırımcıya çok fazla zarar ettirdiler.Neden peki o dönem ereğli altın çağını yaşıyordu neden peki sanıyorlardı ki hep böyle olacak.Neyse bu eleştiriye devam etmek istemiyorum.Can sıkıcı.

Evet şirket sektöründe yaşanan maliyet artışı ve talep daralması sonucu zor günler geçirirken özellikle son çeyreklerde gelir tablosu tarafında gelişim ivmesi devam ediyor.Bu nokta umit verici.Ayrıca şirket zor günler geçirirken dahi varlık ve sermaye büyümesine hız kesmede üstüne geldiği seviyeleri azalarak artan bir gidişatla ilerletirken özellikle son iki çeyrektir varlık artışını hızlandırmış bulunuyor.

Bakınız dönen varlıklar 2022 dönemi stabil ilerlerken geçen çeyrek +21.3 ve bu çeyrek ilgili artışın üzerine +15.6 Mia TL daha gelişim sağlamış bulunuyor.Detayda ise dönem başına göre özellikle artışı söz konusu kalemler ise finansal yatırımlar ticari alacaklar ve ağırlıklı stoklar tarafında artış bulunuyor.Ciro gelişimin yanında stok verisinin artmasını ise ileri vade atılım için önemli olduğunu düşünebiliriz.Keza artık yıl bazlı etki azalırken çeyrek bazlı gelişime kendini bırakıyor.

Duran varlıklar tarafında ise benzer durumunu görüyoruz fakat burada daha stabil bir artış mevcut. Geçmiş veriler stabil artış sağlarken geçen çeyrek +41.1 bu çeyrek ise +14.8 Mia TL gelişim sağlıyor.Yine totalde dönem başına göre %68 artışla 155 Mia TL büyüklüğe ulaşan bir duran varlık kalemi görüyoruz.Detayda ise maddi duran varlıklar önemli kısmı kapsıyor.

Dipte sermaye tarafında ise şirket gelir tablosu tarafında daralma kaynaklı temettü tarafını bir süre durdururken, sermaye tarafında 2022 artış daralması dikkat çekiyor.Fakat benzer artış ivmesi yine son iki çeyrekte özellikle ortaya çıkıyor.Özetle bilanço tarafında burası önemli yani varlık ve sermaye tarafında bir ivme görüyoruz.Bu verileri gelir tablosunun desteklemesi ise ileri vade toparlanma için önemli olacaktır.
Image
Nov 6, 2023 11 tweets 6 min read
#Thyao 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Thyao Ülkemizin değeri sektörünün lideri hız kesmeden gelişmeye devam ediyor.Özellikle ana nokta genellikle gelir tablosu olur fakat bilanço tablosu gelişimin görülmesi adına önemlidir.

Şirket özellikle son 2 çeyrekte güçlü varlık artışına daha devasa ilerlediğini bize gösteriyor.Bakınız dönen varlıklar geçen çeyrek 69 Mia TL artarken bu çeyrekte 33.6 Mia tl daha artış sağlamış bulunuyor.Detayda ise ağırlıklı finansal yatırımlar stoklar ve peşin ödenmiş giderlerde artış bulunuyor. Finansal yatırımların detayı ise kkm tarafında gözüküyor.Özellikle dönen varlıklarda bu derece artış ilk kez kısa vadeli borçların üzerine atıyor şirket net çalışma sermayesine pozitife çeviriyor.

Duran varlıklar tarafında ise artış hız kesmediğini görüyoruz.Yine geçen çeyrek tarihi duran varlık artışı sağlayan şirket bu gelişimin üzerine +62.9 Mia TL daha gelişim sağlıyor.Bu kısımda ise maddi duran varlıklar artışı ile kullanım hakkı varlıklar kaleminde gelişim bulunuyor.Burada ise varlıkların gelişimi modernizasyonu tamiratı bakımı istanbul havalanı bina yapımları gelişim alanı olarak gözüküyor.

Son kısım sermayesine ise özellikle şirket pandemi sonrası kötü gidişatı toparlama dönemini bitirdikten sonra artık gelişim ve büyüme ivmesine geçen şirket hız kesmeden sermayesini arttırarak bu gelişimine devam ediyor.Bakınız 2021 ile 2022 sonuna kadar artış ivmesi daha sonra 2 çeyrek stabilite sonrası özellikle son iki çeyrekte agresif sermaye artışı etkili gelişim sağladı.Bu çeyrekte sermayesini +74.5 Mia TL arttırmış bulunuyor.
Image
Nov 4, 2023 8 tweets 5 min read
#Gwınd 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Gwınd Yenilenebilir enerji tarafının ağırlıklı rüzgardan enerji tarafını temsil eden şirket, maliyetlerinin düşük olması güçlü sermaye yapısı ve finansalların yine aşırı güçlü olmasıyla dikkat çekiyor.Son durumda 235 mw rüzgar gücü 34 mw ise güneş kurulu gücüyle toplam 269 mw kurulu güce sahip bulunuyor.

Bilanço tarafında dönen varlıklar tarafını stabil yöneten şirket bir süredir geldiği seviyeleri korumakta olup son çeyrekte +126 MTL dönen varlık artışı sağlıyor. Detayda ise artış finansal yatırımlar ile ticari alacaklardan geliyor.Finansal tarafta yatırım fonlarında totalde 130 MTL varlığı mevcut olurken ticari alacaklar ilişkili olmayan taraftan alacaklar yekdem kapsamından bulunuyor.

Duran varlıklar tarafında ise artış dikkat çekiyor.Gördüldüğü üzere şirket 2022 ortası itibariyle başladığı varlık artışı özellikle son çeyrekte yüksek artışlarla büyütmüş bulunuyor.Son çeyrek ise bu artış seviyesi +275 MTL seviyesine ulaşıyor.Tahmin edileceği üzere yapılmakta olan yatırımların işletmeye giriş kısımları eklenerek artışa neden olmaktadır.Dönem başına göre yapılmakta olan yatırımlar kalemi +495 MTL artıyor.Bu miktarı ise Bursa Nilüfer tarafında yapılan taşpınar birleşik yenilenebilir eneji üretim tesisi oluşturuyor.

Öte yandan şirketin yine gelecek vizyonu içerisinde ağırlıklı olarak yer alan güçlü sermaye oluşumu net karların artmasıyla devam ediyor.Bu çeyrekte sermayesini +348 MTL arttıran şirket sermaye artış ivmesine devam ediyor.
Image
Nov 2, 2023 8 tweets 5 min read
#Trılc 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Trılc Şirket gelişim yönlü ilerlemeye devam ediyor. Özellikle ürün çeşitliliği ve sürekli yeni arge çalışmaları şirketin gelişimi açısından önemli olurken bir süredir aşırı fiyatlama kaynaklı gözlerden uzak bir duruma gelmiştir.Evet şirket dönen varlıklarını bu çeyrekte +256 MTL geliştiriyor.Detayda ise ticari alacaklar kalemi artışa sebep olan ana kalem olarak yansıyor.

Duran varlıklar tarafında ise düzenli bir gelişim ivmesi bulunuyor. Geçen sene yılı 205 MTL artışla kapatırken bu 3 çeyrekte totalde +240 MTL daha 3 çeyrekte artış sağlıyor özellikle son çeyrekte yüksek artış ivmesi geliyor.Detayda ise şirketin makine cihaz alımları ile binalar tarafında yaptığı değerleme artışlarından ivmelenme geldiğini söyleyebiliriz.

Şirketlerin ana amacı olan sermaye tarafında ise yine gelişim ivmesi bizleri karşılıyor.Tabi burada artış ivmesinin net kar gelişiminden gelmesi de şirketi ticari gelişiminin önemini vurgulamamız adına önemli bulunuyor.Son çeyrekte ise sermayesini +153 MTL daha geliştiriyor.
Image
Nov 1, 2023 8 tweets 4 min read
#Asuzu 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Asuzu Marka değerine giderek gelişimiyle arttıran şirket büyüme ivmesine hız kesmeden devam ediyor.Özellikle bunu otokar tarafında da gördük ağır ticari araç satışlar özellikle ulaştırma sektöründe yenilenme ihtiyacının artması ve taleplerin genişlemesiyle devam ediyor.

Şirket dönen varlıklarını bu çeyrekte 1.3 Mia TL artırırken geçen çeyrekte hemen hemen bu seviyelerde artış ivmesi sağlanmıştı.Detayda ise güçlenen nakit varlıkları, artan ticari hacmine karşılık artan ticari alacaklar ve üretimin ana konusu stoklar dönen varlıklar içerisinde önemli artış kalemi olarak yansıyor.

Duran varlık tarafında ise ağırlıklı maddi duran varlıklar ile maddi olmayan duran varlıklar tarafında gelişim görüyoruz.Burada tabi marka değerinin artması önemli bulunuyor. Totalde artış ise +153 MTL olarak yansıyor.

Sermayenin gelişiminde önemli husus olan net kar gelişimi bakınız bu çeyrekte en yüksek artışı sağlayarak +484 MTL gelişim geliyor.Böylece varlık ve sermaye gelişimi şirketin sağlıklı şekilde bir ivmelenme sağladığını ve hatta şöyle diyelim bu ivmeye zaten çoktan başlamıştı, ivmeyi devam ettirdiğini söylemek daha doğru olacaktır.
Image
Oct 28, 2023 10 tweets 5 min read
#sise 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #sise Onun adı ŞİŞECAM, bizim ülkemizde böylesi değerler mevcut.Gururluyor.Evet şirket agresif büyümesine devam ediyor. Artış rakamlar dikkat çekiyor.Bakınız dönen varlıklarını bu çeyrekte +14.8 Mia TL büyütürken hemen hemen tüm varlık kalemlerinde artış bulunuyor.Ana ağırlıklı kısımları nakitler, bu kısım önemli ileri vade için sıkılaşan politikada nakit seviyeleri önemli olacaktır ki şirketin 99 Mia tl dönen varlığının 31 Mia TL si nakit ve nakit benzeri kaleminden oluşuyor.Öte yandan yine ticari alacaklar brüt çalışma sermayesinde önemli yer kaplarken diğer ağırlık ise stoklar kalemine ait bulunuyor.Bu üç veri şirketin ilerleyişi açısından önemli.

Duran varlıklar tarafında ise geçen çeyrek agresif öte büyüme olan 23 mia tl yi görmüş olup bu çeyrekte de 5.7 Mia TL artış geldi 2023 total büyümesi ise 32.5 Mia TL seviyesine ulaştı.Bakınız rakam aşırı yüksek ve böylesi büyük şirketlerin bu derece artış rakamları şirketlerin konumlarını güçlendirmesi adına ayrıca önemli bulunuyor.Özellikle burada ana artış kalemi duran varlıklar kalemi olurken yine totalde 122 Mia TL duran varlığın 72.5 Mia TL si maddi duran varlıklardan oluşuyor.

Diğer önemli kısım ise sermaye, yine önemli artış seviyelerini de bu kalemde de görüyoruz.Yine burada önemli beslenme kalemi net kar ve geçmiş yıl karları oluşturuyor.Yine total bakarsak 117 Mia TL özkaynakların 50 Mia TL si ilgili kalemden oluşuyor.Tabi bu artışında ivmeli olarak ilerlemesinde şirketin ticari faaliyetlerinde bulunan gelişim etkili oluyor.Sonuç olarak ise şirket sermayesini güçlendirerek faaliyet raporunda detaylandırdığı birçok gelişmeyi hayata geçirmek için hızla ilerliyor diyebiliriz.
Image
Oct 28, 2023 9 tweets 6 min read
#Pnlsn 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Pnlsn İnşaat sektörü genel olarak güçlü bilançolar getirmeye devam ediyor.Evet sırada panelsan firması bulunuyor.Şirket gelişimi emin adımlarla ilerliyor diyebiliriz.Dönen varlıklarını özellikle yılın ilk çeyreğinde buraya dikkat çoğu şirket daha minimal kalırken burada şirket 485 MTL artış sağladı akabinde ikinci çeyrekte 144 ve son çeyrekte 19.8 Mtl gelişim sağlamış bulunuyor.Genel olarak overall başarılı ilerliyor.Öte yandan duran varlıklar özellikle bu çeyrekte duyurduğu yeni fabrika yatırımları önemli olurken son çeyrekte 100 MTL artış sağlanıyor.

Sermayesini ise düzenli olarak güçlendiren bir şirket profili görmekteyiz.Tabi özellike şirketin faaliyet gösterdiği alanda talep artışı ciro operasyonel faaliyetleri güçlendirirken favök yaratma seviyesi de artıyor haliyle dipte oluşan net kar ağırlığıyla kasa kazançlı olarak güçleniyor.Bakınız sermayesinde bu çeyrekte +116 MTL büyüme görüyoruz.
Image
Oct 26, 2023 11 tweets 7 min read
#Tuprs 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Tuprs Onun adı KOCAOĞLAN, bu ismi film karakterinden değil ürettiği değerden alıyor.Şirketin açıkçası en önemli yanı güçlü yönetim mekanizması diyebiliriz.Özellikle sürdürülebilirlik adına atılan adımlar tupraşı yer aldığı konumunda sürekli güçlendiriyor.Detaylarda ise üretim faaliyetleri kaynaklı emisyonların azaltım planı, yeşil enerjiye dönüşüm ki entek burada sahip olduğu üretim kapasitesiyle arka planda devleşen bir firma olurken, öte yandan hidrojen üretim planları ve ileride lider bir karbon nört enerji şirketi olması adına ilerleyiş devam ediyor.Ayrıca biyoyakıt alanında yer alan faaliyetleride yine şirketin tam kapasite 4 koldan bir yeşil enerji şirketi olmasını hızlandırıyor.Son bir ek bilgi vermek gerekirse RES üzerine yatırımları da güneş enerjisinin yanında şirkete farkı bir kapı aralıyor.Evet onun adı kocağlan floodlar yetmez anlatmaya detaylara girelim.

Şirket dönen varlıklar tarafında bakınız tam 68 Mia TL gelişim sağlıyor.Dile kolay 68 Milyar, özellikle şirketin brüt çalışma sermayesini bu derece güçlendirmesine sebep yukarda yer alan faaliyetleri adım adım gerçekleştirmesi için zemin hazırlıyor.Detayda ise nakitlerini ticari alacaklarını ve stoklarını arttırıyor.Özellikle nakitler tarafında artış ivmesi aşırı agresif bulunurken detaya indiğimizde vadeli mevduatlarını 70 Mia TL seviyesine çıkarıyor.Bunun 34 Mia TL si %41 faiz oranıyla TL 32 Mia TL si ise %4,73 faiz oranıyla dolar cinsinde bulunuyor.Likit yapısını bu derece diri tutması önemli.

Duran varlıklar tarafında ise şirket geçen yıl son çeyrekte en yüksek artışı sağlarken uzun süredir duran varlıklarını artış ivmesiyel ilerletiyor.Bakınız artışlar ise mia seviyesinde ilerliyor.Agresif gelişim olarak yorumlayabiliriz.Öte yandan sermayesini ise şirket dikkat ederseniz 2022 yılında agresif ötesi güçlendirdi ki uzun uzun bu gelişimi vurgulamış bulunuyor.Akabinde yılık ilk çeyreğinde gelen temettü ve bedelsiz durumları sonrası stabil giden 2 çeyrek bu çeyrekte gelen +4.2 mia tl artışla özkaynaklarını kendi içerisinde zirve seviyelerine ulaştırmış bulunuyor.
Image
Oct 25, 2023 7 tweets 3 min read
#Ttrak 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Ttrak Biz bu bilançoya şaşırdık mı tabi ki hayır, neredeyse 1,5 yıldır şirketin gelişimini ballandıra ballandıra anlatıyorum çünkü rakamlar beni böyle anat diyordur.Bu yüzden vay vay vay tepkimi bu bilançoya tekrar yapmak istiyorum.

Bakınız şirket brüt çalışma sermayesi olan dönen varlıklarını +3.1 Mia TL büyüklüğe ulaştırıyor.Özellikle nakitler ve stoklar kaleminde agresif artış görüyorum.Hem finansal yapısını hem ticari faaliyetine hitap eden stoklar güçleniyor.Öte yandan duran varlıklar yine kendi içinde en yüksek artışına ulaşıyor.Burada gelişim ise +707 MTL olarak gerçekleşirken detayda maddi duran varlık artışı ile maddi olmayan geliştirme giderleri yüksek artış sağlıyor.

Öte yandan sermaye tarafı devasa artış sağlıyor geçen çeyrek gelen 2.1 mia tl artış üzerine 2.7 mia tl daha sermayesini güçlendirerek 7.7 Mia TL büyüklüğe ulaştırırken bu gelişim yıllık %226 artışa denk geliyor.
Image
Oct 24, 2023 11 tweets 8 min read
#Sasa 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Sasa Piyasanın tek derdi hisse fiyatına göre veya ucuzluk pahalılık durumunu göre yorum yapmak, neden çünkü tek dert kazanç sağlamak.Arkadaşlar şirket ülkemizin bir değeri ve inanılmaz şekilde büyümeye devam ediyor.Şuraya bakınız sadece duran varlık artışı bu çeyrekte 18 Mia TL olarak gerçekleşti ki uzun süredir artış ivmesiyle devam ediyor. Total duran varlık seviyesi 75 Mia TL civarını buldu.Ben açıkçası ülkemde böyle şirketlerin olmasından gurur duruyorum.

Evet şirket varlık gelişimi devam ediyor. Geçen çeyrek dönen varlıklarını 6.4 mia tl büyüten şirket bu en yüksek artış seviyesiydi, güncel gelen çeyrekte ise seviyelerini korumuş gözüküyor.Yani brüt çalışma sermayesi ağırlıklı ticari faaliyetlerine güç katmış diyebiliriz.Keza birazdan göreceğiz faaliyetlerde bariz gelişimler mevcut.Detaya indiğimizde ise özellikle likit varlıklarında artış görüyoruz nakitlerden vadesiz mevduatlar hesabı 2.3 Mia TL seviyesine ulaşıyor.Bu miktar net çalışma sermayesini güçlendiriyor.Akabinde bir diğer artış kalemi ticari alacaklar tarafında 800 mtl civarı artış görüyoruz yine buda bize iş hacminin arttığını simgeliyor.

Duran varlık tarafında agresif yükseliş ivmesi devam ediyor.Bakınız geçen çeyrek 10.4 Mia tl artış üzerine bu çeyrek 18 Mia TL daha gelişim sağlıyor.Tablodan görüleceği üzere uzun süredir artış tarafı agresif ilerliyor.Bakınız yeri gelmişken söyliyeyim o borçları sürekli eleştirilenler gelip birde madolyonun bu yüzünü görsünler, şirketin bu varlıkları finanse edecek güce sahip olması gerekiyor ve haliyle finansal tarafta döngüsel dip aksiyonları alması gerekiyor.Özkaynaklar tarafında ise sermayenin artışı ve geçmiş yıllardan gelen karlar ile paylara ilişkin değer artış kalemlerinin gelişimiyle +12 Mia TL büyüme geliyor.

Özetle şirket bilanço tarafında varlıklarını ve sermayesini güçlendirmeye devam ediyor.
Image
Oct 22, 2023 9 tweets 4 min read
#Cante 2023/9---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #Cante Şirket varlık gelişimine devam ediyor.Keza bu kısımda sürekli bir artış ivmesi içerisinde yer alıyordu ve son çeyreklere doğru enerji piyasasında gelişim artışı ticari faaliyetlerini toparlanma ivmesine aldı diyebiliriz.Şirket dönen varlıklarını +301 MTL arttırırken duran varlık +124 MTL kadar geliştiriyor.Özkaynaklar tarafında ödenmiş sermaye artışıyla beraber geçmiş kar hesabına aktarılan tutarlarla beraber sermayesini 3.6 Mia TL kadar büyütüyor ve bu artış en yüksek gelişimi oluyor. Total sermaye büyüklüğünü ise yıl bazlı 3.9 Mia TL seviyesinden 7.9 Mia TL büyüklüğe getiriyor.
Image
Aug 27, 2023 27 tweets 17 min read
#Devler ligi sektör analizimize başlayalım. Burada bulunan 8 firmanın FD değeri 2.1 Trilyon(yıllık %314 büyüme) olup her biri alanın lideri ve ülkemizin dinamo taşlarıdır.

2023/6--- #smkasAnaliz #Tuprs #Astor #Enkaı #Froto #Oyakc #Sasa #Sıse #Thyao
Haydi İnceleyelim. Image #Tuprs #Astor #Enkaı #Froto #Oyakc #Sasa #Sıse #Thyao

📍Öncelikle burada amaç tabi ki firmaları birbirleriyle karşılaştırmak değil çünkü firmaların sektörleri farklı doğru olmaz.

📍Amaç güçlü gelişim rakamlarına sahip bu değerlerimizin aynı dönem içerisinde kendi içerlerinde nasıl bir gelişim sağlamışların diğer firmalarla beraber birlikte görülerek tek potada eritmektedir.

📍Bu analizin başlangıcına mecburen bu açıklamayı yapmam gerekti.Malüm çalışma şeklimizi bakış açımızı bilmeyenler eleştiri için hazırda bekleyebiliyorlar.En baştan genel cevabım olsun.Analize bakış açısı bakımından sağlıklı olacaktır.
Aug 7, 2023 14 tweets 8 min read
#sasa 2023/6---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz Image #sasa Bistin en popüler firması dersek yanlış olmaz.Evet bu şirket büyüyor mu büyüyor rakamlar ortada oraya buraya çekmeye gerek yok.Bakınız dönen varlıklarda geçmişe göre en yüksek artış sağlandı +6.5 Mia TL Duran varlıklar keza artış hızını arttırıyor gelişim +10.4 Mia TL… https://t.co/W8P6FvVDxdtwitter.com/i/web/status/1…
Image
Mar 26, 2023 11 tweets 6 min read
#Sayas 2022/12---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz #Sayas Bu şirketi hep son düzlükte yaptığı manevrayla hatırlarım reklam işinden biranda yenilenebilir enerji sektörüne parça üretmeye geçmesi muazzam ticari zekadır.Evet şirket daha çok kazancını dönen varlıklar ile sermayesine yatırıyor diyebiliriz.Gelişim güçlü.