xanthos_027 Profile picture
#piyasa herkese hak ettiğini verecektir. (yalnız kalırsan ölürsün)
Easting_Northing_Elevation Profile picture 🌟🌟 !$M@!L 🇹🇷🌟🌟 Profile picture Bilal72 Profile picture Erdem Profile picture 4 added to My Authors
Jul 6 6 tweets 3 min read
1-yabancı kurumlar son günlerde, bankalar ve bazı hisselerde ciddi hedef fiyat indirimi yapıyor.
piyasalarda ilk günden bu yana değişmeyen durumlar vardır. Mal satacaksan uçacak kaçacak (elinde mal olan ky'yi bu konudan bağımsız tutuyorum. ky ya şikayet eder, ya da küfür eder) 2- bir hissede mal alacaksan ederi bu fiyatlar değil vs. gibi algı yaratılır ve mal daha uygun fiyata alınmaya çalışılır.
evet bu kurumların işi finansal piyasalar, ancak bu kurumlar amme hizmeti yapan kurumlar değildir. kapitalizmin babasıdırlar.
#EREGL #BOFA
May 19 25 tweets 3 min read
1-Enflasyon rakamlarını kontrol altında tutmak için FED 22 yılın en yüksek faiz artırımına gitmek zorunda kaldı. Dünya da Merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımına gitmek zorunda kaldı. 2-Hükümet ise mevcut ekonomi politikasında faiz sebep, enflasyon sonuç problemi daha da büyüttü, Merkez bankası özellikle Ağbal’ın zamanlayama bakmaksızın sürekli faiz silahını kullanmasının bu gün faturalarını ödüyoruz.
Apr 28 6 tweets 2 min read
1-Bilonço geldi acaba kar satışı olurmu sorusu fazlaca geldi buna bir açıklık getireyim.

bilanço beklentisi ile hisseyi taşıyanlar ile şirketin karlılığına bakıp orta ve uzun vade yatırım yapacak olan yatırımcılar arasında değişim (hangi fiyat aralığından bilinmez) olacaktır. 2-Bu durum zaten orta ve uzun vadeli trendlerin devamlılığı için gereklidir. orta ve uzun vadeli yatırımcılar kademeye dönmez, sıkça al sat yapmaz. Bir şirkette kısa vadeli yatırımcı sayısı ne kadar az olursa hissenin performansı o kadar yüksek olur.
Feb 22 16 tweets 3 min read
1* Yatırımcı borsaya nasıl başlar: sağdan soldan borsadan güzel para kazananları duymaya başladığında bir yatırım hesabı açar. Bu duyumları aldığına göre boğa piyasasıdır ve ne alsan gidiyor dönemidir. Bildiği bir platform olduğundan öncelikle küçük miktar ile denemeye başlar. 2*Boğa piyasasının coşkusu ile ne alsa gidiyordur. Burada güzel para kazanıldığının farkına varınca riski artırır. Boğa piyasasının sonunda aldıkları yerinde saymaya veya zarar geçmeye başlar nasıl olsa yükselir deyip pozisyonları kapatmaz.
Feb 20 7 tweets 1 min read
1⃣
1-gaplı açılış sonrası satışlar gapı dolmuyorsa, boğa piyasası devam etmekte veya başlamıştır.
2-olumsuz habere rağmen piyasa günün en düşüğünün altına inmiyorsa boğa piyasası bitmemiştir. 2⃣
3-KY olarak size bir hafta içinde üçten fazla tüyo geliyorsa boğa piyasanın son evresidir.
4-hisse pazarlaması hisse dipte iken başlar, ancak yatırımcı hissenin yükselişinin son %30 luk evresinde tüyoya inanmaya başlar ve son alıcıdır.
Feb 20 23 tweets 4 min read
1⃣ Öncelikle şunu başından belirtelim. AKD ve TAKASI çözen oyunu çözer söylemi aldatmacadır. Böyle bir şeyin neden aldatmaca olduğunu twit dizisinin tamamında zaten anlayacaksınız. Elbette burada size fikir verecek pozisyonunuzu ayarlayacak veriler vardır. 2⃣Ama bunların hiç birisi size %100 kazanç vaat etmez.
Sizlere en sade şekilde anlatmaya çalışacağım, atladığım detaylar olursa yine bu twit dizisinin altına ekleme yaparım.
Feb 19 22 tweets 3 min read
1*
Şirketler neden halka arz olur: şirketler faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. 2*
Şöyle düşünelim, sizin bir şirketiniz var, buna biraz fon sağlamak amacıyla tanımadığınız insanları kendinize ortak yapıyorsunuz. Şirketin her türlü faaliyetini yürütmek, şirketin mali sorumluluklarını üstlenmek ve şirketi büyütmek için çalışıyorsunuz
Feb 16 36 tweets 6 min read
33-
2002 kasım seçimlerinde DSP nin oyunun yüzde 22 den yüzde 1 e düşmesi seçmenin ekonomik istikrarı ne kadar önemsediğinin bir örneğidir. 34-
3 Kasım 2002 günü yapılan seçimlerde, AKP %34,28 oranında oy alarak tek başına iktidar olmuştur. Kötü yönetilen ekonomi yüzünden halk bir önceki siyasi partilere faturayı kesmişti.
Demirel’in dediği gibi “boş tencerenin, deviremeyeceği hükümet yoktur”
Feb 15 32 tweets 4 min read
1-
1980 darbesi sonrası, 1983 yılından 1991 yılına kadar Türkiye tek parti ANAP tarafından yönetildi. Bu dönemde serbest piyasa ekonomisi, devletin ekonomideki payının azaltılması ve fiyat mekanizmasının klasik dengeleyici rolüne işlerlik kazandırılması oluşturdu. 2-
1991-1993 yılları Süleyman Demirel’in Başbakanlığında koalisyon hükümeti,
1993-1996 Yıllarında Tansu Çiller’in Başbakanlığında kurulan farklı koalisyon hükümetleri,
Feb 13 7 tweets 2 min read
1-#Koza Mahkeme süreci, Kayyum atanması İngiltere mahkemelerinde verilen karar...Hukuki süreç sonrası varlık fonuna geçme ihtimali vs.
bu süreçleri zaten yatırımcıları yakın takip ediyor ve biliyor. 2-#kozal sanırım 5 yatırımcıdan birisinin porföyünde bulunan bir hisse, hissedeki beklenti üzerine yatırımcıların ilgiside devam ediyor. Takasın böyle olması hisseyi de hantallaştırıyor.
Mar 30, 2021 13 tweets 2 min read
Otkar ile ilgili;
1⃣Hisseyi yorumlamış olduğum fiyat belli (195-200), hisse yorumlamış olduğum fiyattan sonra 460 zirvesini gördü. Kar alınması ile ilgili yazdım fiyat belli (430-460), hisse bu aşamadan sonra 350 ye kadar geri çekildiğinde, 2⃣işlemlerim ve yorumlarım net, hissenin ikinci defa 460 seviyesini test etmesinde kar stopu konulması gerektiği ile ilgili fiyat belli (438)
Hisseye ilgilenmeye başladığımdan bu yana işlem yapan en kötü %100 yapmıştır.