Yatırımcı Baba Profile picture
Finansal Özgür, SPK 3 İleri Düzey, SMMM - Paylaşılan bilgiler Yatırım tavsiyesi değildir. https://t.co/yUozXLoi0Q
May 15 14 tweets 2 min read
1) Arkadaşlar beni yargılayabilirsiniz. Haklısınız. Herkes hayata kendi penceresinden bakıyor. Ben memur ve işçi çocuğuyum. Esnaf kültürüm yok. Ticaretten anlamam. Bize zamanında oku ve büyük adam ol denirdi. Ben de elimden geleni yaptım. Sürekli okudum ve çalıştım. 2) Eğitim ve iş hayatım boyunca her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştımX 16-17 sene özel sektörde doğru düzgün yıllık izin kullanmadan çok ciddi çalışmalar yaptım. 2010 senesine kadar da, şükür güzel kazandım ve emeğimin karşılığı fazlası ile verildi
Mar 26 27 tweets 18 min read
1) Bu coğrafyanın insanı olarak, duygularımızı uçlarda yaşamayı seviyoruz. Tuttuğumuz takım 2 galibiyet alınca, "Bu sene kesin şampiyonuz" diyoruz veya 2 mağlubiyet olunca da, "yönetim istifa" diyoruz.

Sevdiğimiz zaman da böyle olmuyor mu? 2) Sevdiğimizi düşündüğümüz zaman, karşımızdaki insanın özeline müdahaleyi bir hak olarak görüyoruz, O'nun düşüncelerini değil kendi duygularımızı önemsiyoruz ve sevgimizle karşımızdakini boğuyoruz.

Tam tersi sevmiyorsak da, nefret boyutunda sevmeyebiliyoruz.
Mar 25 6 tweets 2 min read
1) Sevgili arkadaşım,

Cebinde 100.000₺ ile borsaya giriyor ve 3 günde zengin olma hayalleri kurup telegram gruplarından birisinde, ismini daha önce hiç duymadığın, ne iş yaptığını bile bilmediğin #abcde hissesi alıyorsun. Malı sana kitliyorlar, farkında değilsin. 2) 100.000₺ önce 120 sonra 130 bin TL oluyor ve kendini de “borsa ne kadar kolaymış” diyerek kandırıyorsun. Sonra hisse taban taban gitmeye başlıyor, burdan döner, şurdan döner diye Telegram grubunda sizi sakinleştirmeye çalışıyorlar ve size umut veriyorlar.
Mar 24 13 tweets 11 min read
1) Merhaba arkadaşlar,

Son birkaç aydır testere piyasasındayız. Yatırımcılarımızın %60-70’i son birkaç yıldır, borsaya girdiği için, 2022 rallisinden sonra, borsayı her gün yükselen, hiç düşmeyen bir yatırım aracı olarak gördüler.

#aksa #alka #alkim #bioen #tuprs #alark #hekts 2) Son birkaç aydır yaşanılan gelişmeler ile, borsanın zor bir yer olduğunu kanıtladı. Testere piyasasında ne yapmak lazım?
Her şeyden önce ODAKLANMANIZ lazım. Buna BOLLUK PARADOKSU diyoruz. Seçim şansınız çok ise, başarı oranınız düşüyor.

#ttrak #kchol #sahol #sise #arclk
Jan 7 10 tweets 6 min read
1) merhaba arkadaşlar sürekli borsa konuşuyoruz ama unutmayın borsa tek yatırım aracı değildir. Eğer borsada bir türlü başarılı olamıyorsanız çok da zorlamayın ve hırs yapmayın. Başka yatırım araçları da var. 2) Altın gümüş, gayrimenkul, vb alanlar da var. Ben borsada olmayı seviyorum ve borsada yatırım yapmak istiyorsanız da, önce kendinizi tanıyın . Yatırımcı profilinizi oluşturun. Bu profile göre eğitim alın ve kendinizi geliştirin.
Jan 1 72 tweets 49 min read
1) 2023 PORTFÖYÜM:

Kasım ayından itibaren, 2023 yılına hazırlık yapıyordum. Bu hazırlığa Aralık ayı eğitimindeki arkadaşları da dahil ettim. Onlardan da güzel fikirler ve geri dönüşler geldi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bilgiyi paylaşmak ve birlikte kazanmak en güzeli. 2) Yine uzun bir bilgisel olacak. Ben bazı ÖNEMLİ konuları, kısa kısa anlatmak yerine, uzun ve detaylı anlatmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle, klasik bir "Çaylar kahveler hazırlansın, yatırımcı baba yazıyor" bilgiseli daha geliyor.

Vatana, millete hayırlısı olsun :)
Dec 26, 2022 16 tweets 3 min read
1) Büyük üreticiler ile küçük üreticilerin maliyeti aynı değil. Büyüklerin maliyeti daha düşük.

2) Büyükler maliyet düşürmek için belirli oranlarda dip yap dediğimiz yağ ekleyebiliyorlar. (Düşük kalite yağ)

3) her ürünün olduğu gibi zeytinyağın da farklı kaliteleri var. 4) Ben zeytinyağında polifenol oranına bakarım. Polifenol kanser karşıtı etken madde. İsteyenler detaylı araştırsın. Polifenol de, erken hasat soğuk sıkım ürünler de oluyor. Bu ürünün maliyeti de çok yüksek. Polifenol oranı yüksek zeytinyağımı kahvaltılarda ekmek banarak yerim
Dec 15, 2022 41 tweets 11 min read
1) Merhaba arkadaşlar,

2023 Portföyünü soruyorsunuz. Net bir şey henüz söyleyemiyorum.

Sürekli faaliyet raporu okuyorum ayrıca hisseleri de takip ediyorum.

Yavaş yavaş kafamda bir çerçeve oluşmaya başladı.

Bunları da yazmaya anlatmaya başlayacağım. 2) Öncelikle biliyoruz ki, 2023'de (tam da ortasında) bir seçim var. Yurtdışı ne kadar hareketli olursa olsun, bu sene borsanın kaderini yurtiçindeki gelişmeler belirleyecek. Bu nedenle, atacağım adımlarda öncelikle yurtiçini düşünerek atacağım.
Dec 12, 2022 6 tweets 1 min read
1) Ben seçimden 1-2 ay öncesine kadar yükselişin devam edeceğini düşünüyorum. Önümde buna engel 2 risk vardı.

Birisi otomotivde ciddi bir ÖTV indirimi, lakin zaten piyasada araba yok ve olsa da hükümet bu konuda çok istekli değil.

İkincisi ise konutta kampanya… 2) Konut fiyatlarının zaten yüksek olması ve vatandaşın alım gücünün düşmüş olması nedeniyle de, şu anda borsayı etkileyecek kadar bir risk görmüyorum.

Dolarizasyonun önüne geçmek için şu an tek yol borsa gibi görünüyor.
Dec 7, 2022 88 tweets 19 min read
FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YAZILARI – 04 –

1) Arkadaşlar merhaba,

Bir önceki yazımızda, HEDEF BELİRLEMEK konusunu ele alacağımı söylemiştim. Evvela bakalım, daha önce neler yazdık? 1. Yazımızda ne demiştik, YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ önemli demiştik.

2) 2. Yazımızda eğer psikolojik olarak kendinizi YATIRIMCI olmaya hazırladıysanız EĞİTİM’e önem vermelisiniz demiştik. Eğitimin ise klasik bir TEMEL/TEKNİK ANALİZ EĞİTİMİ alayım, çok para kazanayım gibi basit olmadığından bahsettik.

Dec 6, 2022 4 tweets 2 min read
Ya kendimi eksik ifade ettim ya da haklısınız. 22 portföy çok iyi gidince ve orada kar alınca, 23 portföy oluşturmaya çalışıyorum. Bu süreçte ufak alımlar yapıyorum. Şirketleri de tanıyorum. Bakab tezol ve konka birlikte aldım. Konka kaldı. Şu anda portföyümün %55’i falan nakitte Bazen iş yoğunluğundan eksik bilgi verebiliyorum sanırım. Bu da benim hatam. Lakin, 23 portföyümü Ocak ayı sonuna kadar oluşturmuş olurum diye düşünüyorum. Bir aksilik olmazsa, #alark #sise #sahol #konka kesin olacaklar. 22 den de gelen #aksa var. Bu beşi dışında şirket arıyorum
Oct 12, 2022 87 tweets 14 min read
FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YAZILARI – 03 –

1) Arkadaşlar merhaba,

Bir yazıyla daha karşınızdayım. Umarım yazılarımı özlemişsinizdir, zira ben yazmayı çok özledim. Başlayalım bakalım.

1. Yazımızda ne demiştik, YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ önemli demiştik.

2) 2. Yazımızda eğer psikolojik olarak kendinizi YATIRIMCI olmaya hazırladıysanız EĞİTİM’e önem vermelisiniz demiştik. Eğitimin ise klasik bir TEMEL/TEKNİK ANALİZ EĞİTİMİ alayım, çok para kazanayım gibi basit olmadığından bahsettik.

Oct 6, 2022 95 tweets 15 min read
FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YAZILARI – 02 –

1) Merhaba arkadaşlar, ilk yazıma baya güzel tepkiler geldi. Çok teşekkürler. Bir çoğunuz, samimi ve içten yazmışsın demişsiniz. Cidden öyle.Bu yazılarım size bir şeyler anlatmak gayesi ile de olsa, kişisel olarak geçmişle de hesaplaşma içeriyor 2) Size kendimi ifade etmeye çalışıyorum ve hayatımdan da örnekler veriyorum. Finansal Özgür olma yolunuzda, bir faydam olursa ne mutlu bana. Evet ilk yazımıza güzel tepkiler geldi. İlk yazımızı da buraya kopyalayalım.

Sep 29, 2022 92 tweets 27 min read
FİNANSAL ÖZGÜRLÜK YAZILARI – 01 -

Sonunda başlıyorum.

1) Arkadaşlar merhaba,
Bir süredir sizlerle DM’den soru-cevap yapıyorum ve gördüğüm üzere, birçok arkadaşımız FİNANSAL FARKINDALIK sahibi. Bu ne demek? Özellikle son 10 senedir maaşlı çalışanların alım gücü düşüyor. 2) 10-15 sene önce bir beyaz yaka aldığı maaş ile kısa sürede 2. El araba alabilirken, şu anda bir araba alması için yıllarca para biriktirmesi gerekiyor. Eskiden ev alırken yaptığımız tasarruf ile şu anda araba alırken yaptığımız tasarruf (bu tasarruf için harcanan emek) aynı
Sep 28, 2022 8 tweets 5 min read
1) 2000’li yıllardan itibaren şirket değerlemeleri farklı bir yola girdi. Eskiden çok büyük sanayi şirketleri veya çok fazla istihdam sağlayan şirketler, dünyanın en değerli şirketleri iken, daha sonra teknoloji şirketleri ve/veya hikaye satan firmalar ön sıralara çıktı. 2) Gelişen teknoloji, türev piyasalarının derinleşmesi, paranın kullanım alanların artması ve dünya refah düzeyinin yükselmesi ile birlikte, dünyada tüm fiyatlamalarda garip durumlar ortaya çıktı.
Sep 28, 2022 4 tweets 1 min read
1) Vadeniz ne kadar uzunsa, günlük siyasi olaylar, açıklamalar ve ekonomik gelişmelerden etkilenmeniz o kadar düşük oluyor.

Ben orta uzun vadeli düşünüyorum. Günlük açıklamalara pek bakmıyorum.

Oğluma yaptığım portföy uzun vadeli. 15 sene. 1 senesi bitti. 2) Sizlerin talebi üzerine ağustos ve eylül ayında, aylık portföy yaptım. Benim için en en en kısa vade zaten 1 ay. Hisseleri günlük veya haftalık takip etmek zor. Zira hissenin vakti geliyor ama ters bir açıklama geliyor ve bütün endeks düşüyor, hisse de düşüyor.
Sep 27, 2022 4 tweets 4 min read
⚠️ÖNEMLİ

1) Temettü şirketleri yatırımı yapanlara ufak bir uyarı

Bugün şirkette finansalları analiz ederken, baktım ki “enerji maliyetlerinin etkisi” ile geçen sene X birim Net işletme sermayesi ihtiyacımız var iken, bu sene 3X birim NİS ‘e ihtiyacımız var

#eregl #isdmr #ttrak 2) Sadece enerji değil elbette, nakliye ambalaj vb bir çok maliyetimiz yükseldi. Aylık nakit ihtiyacımız da 3 katına çıktı. Bu bizde oluyorsa, borsadaki bir çok şirkette oluyordur. (Zaten finansallarda görebilirsiniz)

#toaso #doas #alkim #alka #krdmd #tborg