Houman Zandizadeh Profile picture
کارمند مسافرخانه | کارگر | نویسنده | دکترای تئاتر بینافرهنگی | گریزان از چپ پلاستیکی | مخالف ریاضت اقتصادی و حجاب اجباری
Feb 27 7 tweets 6 min read
گویا قرار است بدیهیات را به #سانتیمانتال‌ها یادآوری کنیم؛ غرب به مسکو اطمینان داده‌بود که با خروج روس‌ها از آلمان‌شرقی، #ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت. ولی این مسئله بارها توسط غرب نقض شده و #اوکراین آخرین نمونه است.
۱/۷ در نقشه زیر گسترش #ناتو را از زمان شکل‌گیری آن در سال ۱۹۴۹ به بعد می‌بینید. مناطق سبزرنگ (طیف تیره تا روشن) نمایانگر گسترش ناتو پی از #جنگ_سرد است. در واقع از ابتدای دهه ۱۹۹۰ غرب تعهدات خود نسبت به مسکو را نقض کرده. خروج آنها از سایر پیمان‌های نظامی نیز موضوع مهم و مرتبطی ست.
۲/۷
Feb 27 4 tweets 4 min read
در شبکه اجتماعی دیگری مطلبی درباره بمباران خبری در رابطه با #اوکراین و بی‌توجهی غرب به مردم یمن، لیبی، فلسطین و... نوشتم. رفیق ۹ساله آلمانی کامنتی گذاشت که هنوز فک حقیر روی زمین است! فرمودند دموکراسی تنها از دریچه فلسفه غربی ممکن است، و حتی روس‌ها هم از دستیابی به آن عاجزند!
۱/۴ ایشان با اطلاق واژه #قبیله‌ای به غیرغربی‌ها فرمودند مشکل از ماست که به دموکراسی نمی‌رسیم! و بعد فرمودند ایران ۴۰ سال است منطقه را بی‌ثبات کرده! یعنی نه جنگ‌های آمریکا و شرکا، نه سلاح‌های شیمیایی آلمان علیه ایران در جنگ ۸ساله، بلکه پیروزی ایران بر داعش عامل بی‌ثباتی ست! مشروح:
۲/۴
Jan 26 38 tweets 19 min read
«منظور از دیپلماسی #تله_بدهی چیست و آیا منجر به #استعمار_چینی می‌شود؟»

۱.گفته می‌شود چین کشورهای فقیر را وادار کرده تا پشت هم وام بگیرند و زیرساخت‌های گران‌قیمت و کم‌منفعتی بسازند که از عهده هزینه‌های آن برنمی‌آیند، با این هدف که نهایتا پکن کنترل این دارایی‌ها را از آنها بگیرد. ۲.از این زاویه، چین در پروژه‌های بین‌المللی خود نظیر #جاده_ابریشم صرفاً پی نفوذ ژئوپلیتیک نیست؛ بلکه فراتر از آن، زمانی که کشوری زیر فشار وام‌های چینی می‌رود، مانند یک قمارباز بدبخت که از مافیا وام گرفته، تبدیل به عروسک خیمه‌شب‌بازی پکن می‌شود و در معرض خطر قطع عضو قرار می‌گیرد.
Nov 8, 2021 37 tweets 24 min read
با افزایش تحرکات رسانه‌ای جهت عادی‌سازی #تجزیۀ_ایران، قصد دارم به سیاست‌های مشابهی که در سایر کشورها به کار رفته یا می‌رود، بپردازم. از آشناترین مثال‌ها، #چین است که با تنش‌های متعددی در هنگ‌کنگ، تبت، تایوان و شین‌جیانگ روبروست. در این رشتو به گزارش اخیر #عفو_بین‌الملل می‌پردازم. ۱.این گزارش با عنوان اصلی «انگار که در جنگ، دشمن یکدیگر باشیم» و عنوان فرعی «بازداشت دسته‌جمعی، شکنجه و آزار مسلمانان در شین‌جیانگ» در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱ و به ۱۳ زبان (از جمله چینی، ترکی، ازبکی، اویغوری، قرقیزی، قزاقی و تاجیکی) منتشر شده و نتیجتا به تمام زبان‌های رایج در چین موجود است.
Sep 28, 2021 7 tweets 2 min read
۱.پنج ساله در مسافرخانه (hostel) کار می‌کنم. مسافرهامون عمدتا اروپایی، بین ۱۸-۳۵ سال، کم‌خرج (از سر خست یا بی‌پولی) و اهل عیاشی هستن. آزادی الکل قطعا عامل محرکی برای سفر اینها به ایرانه، ولی اگر کسی فکر می‌کنه کوله‌به‌دوش (backpacker) به اقتصاد کمک می‌کنه، یه توک پا بیاد پیش ما. ۲.کوله‌به‌دوشی که میاد استرالیا، آخرش یه پولی هم پس‌انداز می‌کنه و می‌بره. چون فرهنگ این جماعت با ولخرجی نسبتی نداره. بره ایران، نهار و شامش با اونیه که عشق تمرین زبان با «خارجی‌ها» رو داره. اینها از دید من کریستف کلمب‌های معاصر هستن (modern explorers). دنبال دوشیدن و «ادونچر»ان.
Sep 26, 2021 17 tweets 9 min read
۱.در سال ۱۹۶۷ #تام_بریدن جاسوس سابق #سیا اعتراف کرد که این سازمان جهت پیشبرد اهداف خود از فعالیت‌ها و افراد مختلفی حمایت می‌کرده است. مناقشه‌برانگیزترین این موارد، به حوزه ادبیات و هنر بازمی‌گشت.
cambridgeclarion.org/press_cuttings…
Sep 1, 2021 10 tweets 4 min read
درباره #مهاجرت خیلی نمی‌شه نصیحت کرد. تصاویر در ذهن فرد ساخته شده. فقط زمانی به دیگران گوش می‌ده که تاییدش کنن یا فانتزی‌ترش کنن. بنابراین چندان موافق راهکار دادن نیستم، هرچند #سرزمین_نامادری رو با همین رویکرد نوشتم و به نظرم کتاب مزخرفیه.

اما بعد از ۸ سال، می‌خوام چند نکته بگم. یک. اگر می‌تونید، مهاجرت کنید. دقیقا به خاطر شکستن همون #تصاویر_فانتزی. خیلی‌ها می‌رن و هنوز درگیر این تصویر باقی می‌مونن. باید تلاش کنید فرهنگ جدید رو یاد بگیرید. به اخبار، رنج‌ها و خوشی‌های جدید فضا بدین. اینها به شما فرصت می‌ده تا با خودتون و فرهنگتون مواجه بشید.
May 14, 2021 15 tweets 5 min read
۱
امروز ۱۴ مه مصادف است با هفتادوسومین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل.

دعوای فلسطینی‌ها و اسرائیل سر چیست؟ چرا فلسطینی‌ها تظاهرات می‌کنند؟ چرا اسرائیل به مسجدالاقصی حمله می‌کند؟ و چرا حماس یا هر که پاسخ بمب و گلوله و آتش آنها را می‌دهد، تروریست خطاب می‌کند؟ ۲
با پایان ج‌ج۲ و کشتار یهودیان توسط نازی‌ها که به #هولوکاست معروف شد، کشور اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی به عنوان مأمنی برای یهودیان شکل گرفت. آنها خانه-به-خانه و کوچه-به-کوچه و محله-به-محله سرزمین فلسطینیان را دزدیدند. ملتی که هیچ نقشی در هولوکاست نداشت، تاوان آن را پرداخت.
Dec 25, 2020 19 tweets 8 min read
۱.عامل شکل‌گیری پناهجویان افغان، طالبان و غرب اشغالگرند. از این‌رو ایران به عنوان میزبان پناهجویان، در کنار آنها و در برابر غرب و طالبان است. ولی می‌خواهند ایران را همدست طالبان نشان داده و درنتیجه آن را از مأمن آوارگان به عنوان #عامل_آوارگی معرفی کنند. مصاحبۀ ظریف یک نمونه بود. ۲.تحریم‌گران ایران که از افزایش توان دفاعی کشور برآشفته‌اند، حالا با کمپین دربارۀ #نقض_حقوق‌بشر و #نژادپرستی تلاش دارند ما را شبیهِ خودِ استعمارگرشان تصویر کنند. موج پناهجویان را روانه ایران می‌کنند و پناهجویان را علیه امکانات محدود ما که با تحریم محدودتر هم شده، می‌شورانند.
Dec 24, 2020 8 tweets 2 min read
۱.خوشحالم نسیم پاسخی به نقدم داده و متأسفم که تا این حد دچار سوءتفاهم است و سُر خورده. "ما-آنها" در رشتوی من کمترین تمرکز را بر پناهجویان افغان و بیشترین توجه را به رویکرد غرب استعمارگر دارد که پشت این بازی سخیف و نخ‌نمای کوبیدن ایران و نژادپرست خواندن ماست و افغان‌ها را سپر کرده ۲.آنهایی که از تمام تریبون‌های خود مدام تلقین می‌کنند که ایرانیان نژادپرستند چون نمی‌گذارند تجزیه‌طلبان مملکت را شرحه‌شرحه کنند، و حتی به پناهجویان افغان امکانات کافی نمی‌دهند. آنها که جمال‌الدین موسوی - مجری افغان BBC - را جلوی ایرانیان می‌نشانند و از نژادپرستی می‌پرسند.
Dec 23, 2020 8 tweets 3 min read
۱.این بازی دارد کثیف‌تر و خطرناک‌تر می‌شود. خبرنگاران و نمایندگان سیاسی افغانستان حتی یک بار یک‌دهم ژست آزادیخواهانه‌ای که برای ظریف می‌گیرند را برای اشغالگران سرزمینشان نمی‌گیرند، ولی از ما می‌خواهند با طالبان که بیش از ۶۰٪ خاکشان را تحت تسلط دارد و ما هم‌مرز ماست، مذاکره نکنیم. ۲.افغانستان باید موضعش را روشن کند. نمی‌شود آنگلو-اروپایی‌ها و طالبان بکشند و آواره کنند، ایران ۳میلیون پناهجو را میزبانی کند و فحش بخورد. استرالیایی‌ها از طرفی به علت کمبود جا اسیر افغان را بکشند و میلیون‌ها افغان را آواره کنند، و از طرف دیگر فقط به چندهزار نفر پناهندگی بدهند.
Sep 22, 2020 7 tweets 4 min read
آیا می‌دانستید برخی از نخستین نمایشنامه‌های ایرانی، با موضوع #زندگی_نرمال در غرب نوشته شده‌اند؟!

این آثار نشان می‌دهد که ما پس از شکست سنگین از روسیه در سال ۱۲۰۶ هـ.ش.، هنوز نتوانسته‌ایم اعتمادبنفس خود را بازیابیم. مثال‌های زیر بسیار جالب و دردناکند:
۱/۶ #موسی‌_ژوردان (نگارش: ۱۲۳۰ هـ.ش.) ــ یا به قولی دیگر، موسیو ژوردان ــ نوشته #میرزافتحعلی_آخوندزاده نیز همچون دیگر اثرش ملاابراهیم بر نقد خرافه‌گرایی متمرکز است. موسی ژوردان حکیم نباتات که در قراباغ مهمان است، برای شهبازبیک نقل پاریس را بازگفته و او را هواییِ #فرنگ کرده است.
۲/۶
Sep 22, 2020 5 tweets 3 min read
#کودتای_خزنده ابعاد تلخی از مشکلات دوران جنگ را در جبهه خودی نشان می‌دهد؛ وطن‌دوستانی آزاده که فدای میهن می‌شوند. از اینها که بگذریم اما، پروپاگاندای رسانه‌ای برملا می‌شود. BBC (#رسانه_کودتای۳۲) در خطرناک‌ترین برهه تاریخ معاصر ایران که در آن هر آن امکان جنگی دیگر در پیش است...۱/۵ با این مستند به خوبی موفق شده که افکار عمومی را علیه نیروهای مسلح کشور بسیج کند؛ مردمی که از یک سو درگیر تحریم و معیشتند و از سویی دل‌نگران جنگی دیگر، حالا با بدبینی به نظامیان خود چشم می‌دوزند و می‌پرسند: آیا دفاع از #وطن - در جنگ یا در تحریم - عملی عقلانی ست؟۲/۵
Sep 21, 2020 13 tweets 3 min read
#انزوانامه
این تصویر را امروز تصادفی پیدا کردم. پدربزرگم در سن ۹۳ سالگی شعری برای زادروز مادربزرگ نوشته و به او تقدیم کرده بود. او دو سال بعد از دنیا رفت. روایت آخرین دیدارم با او را در ادامه آورده‌ام. و بعد روایتی از مرگ او را. برای خداحافظی به‌اتاق پدربزرگ می‌روم. خواب است. موهایش را تراشیده‌اند، تنش پر از جوش‌ است و حتی دیگر قدرت مستراح رفتن و نشستن هم ندارد. اینها ولی هیچ از ابهتش کم نمی‌کند. ابهت او این است که می‌تواند در ۹۵ سالگی بادقت به‌‌حرف‌های تو گوش کند. اینکه از پرسیدن و آموختن از کسی نترسد.
Sep 17, 2020 11 tweets 7 min read
با طرح مبحث #حجاب در صداوسیما، شاهد واکنش گسترده عمومی به یکی از سیاسی-امنیتی‌ترین مسائل کشور هستیم. یکی از این واکنش‌ها بازنشر مقاله‌ای از #محسن‌حسام_مظاهری در این باب است که علاوه بر نقد، #راهکار می‌دهد. بنده ضمن تشویق مخاطب به خواندن آن، ابتدا چند نکته را عرض می‌کنم./۱ #حجاب_اجباری برای کشور هزینه داشته و برای برون‌رفت از بن‌بست فعلی، نیازمند کاهش تصدی‌گری دولت در مقوله #حجاب هستیم. به این معنا که حاکمیت مجبور نباشد یکباره قانون را عوض کند. #فرآیند_گذار از آن جهت مهم است که هیچ نظامی خوش ندارد خود را در موضع ضعف دیده و به خطای خود اقرار کند./۲
Sep 17, 2020 4 tweets 3 min read
باورنکردنی نیست! چند بار این رشتو را خواندم و در آن هیچ اثری از نقش #تحریم‌کنندگان ندیدم. گزارش کامل که از این هم بدتر بود. این #کاسبان_رنج حتی به اندازه BBC هم وجدان ندارند که لااقل یک گوشه‌ای محض خالی نبودن عریضه به نقش مستقیم آمریکا در بروز این مشکلات بپردازند.۱/۳ دوستان عزیز، قضیه حتی نیاز به روده‌درازی هم ندارد؛ #هدف_تحریم‌ها، آسیب‌پذیرترین گروه‌های هر جامعه هستند. قطعا کسانی که از بیماری‌های خاص رنج می‌برند، اهداف خوبی خواهندبود. این را من نمی‌گویم، #ریچارد_نفیو از معماران تحریم‌ها می‌گوید.۲/۳
عکس‌ها از @sarabiom ImageImageImage
Sep 16, 2020 4 tweets 1 min read
#انزوانامه

بخش بزرگی از اتفاقات زندگی ناخواسته مسیرم را کاملا کج کرده‌اند. این کج‌شدن خیلی اوقات به نفعم بوده و گاهی اوقات لطماتی جبران‌ناپذیر برایم داشته. مثل اغلب اوقاتی که با پرسش‌های پاسخ‌ناپذیر رها شده‌ام، یا مواقعی که جواب سوالاتم را بسیار دیر دریافته‌ام. با وجود تمام اتفاقات خوب و بد، با وجود تغییر و تحول بسیاری از ارزش‌هایم، احساس می‌کنم همواره اهدافم ثابت مانده‌اند. پول هرگز مسئله اول زندگی‌ام نبوده و نتوانسته‌ام با کسانی که به آن اولویت می‌دهند دمخور شوم. همیشه دلم خواسته چیزهای بیشتری از سرشت و سرنوشت بشر و جهان بدانم.
Sep 16, 2020 5 tweets 3 min read
چهار نکته درباره مطالبم:

۱. می‌پرسند چرا بیش از داخل، به خارج ایران می‌پردازی؟ چون بنده #خارج‌نشین هستم! پرداختن به روزمره‌ها و مسائل عینی ایران از بیرون گود بسیار مضحک است. خصوصا که پیشفرض مخاطب این است که خارج‌نشینان در پر قو هستند. نظرات من نه مفید، بلکه می‌توانند #رومخ باشد! ۲. چرا با وجود پرداختن به مشکلات روز، از مسائلی مثل #هواپیمای_اوکراینی می‌پرهیزی؟ چون اطلاعاتم شدیدا ناقص است. مثلا نمی‌فهمم چرا وقتی ترامپ می‌تواند از این فاجعه برای تمسخر شبانه‌روزی ایران استفاده کند، چنین نمی‌کند؟ ابعادش برایم بسیار #مبهم است و درنتیجه سکوت می‌کنم.
Sep 15, 2020 11 tweets 7 min read
مراد از cherry picking در سیاست حقوق‌بشری و #صنعت_پناهجوپذیری غرب چیست؟

بگذارید مثالی بزنم. بعد از آتش‌سوزی در کمپ پناهجویان در یونان، نروژ گفته ۵۰ #پناهجو می‌پذیرد، گروهی از شهروندان سخاوتمند و بشردوست نروژی گفته‌اند ما ثروتمندیم و می‌توانیم بیشتر کمک کنیم! ۵۰۰ تن بگیرید!/۱ Image نروژ یکی از اعضای #ناتو ست و در تمام جنگ‌های خانمان‌سوز آمریکا از جمله در عراق و افغانستان، دوشادوش این کشور جنگیده‌است. طبق آمار بانک جهانی، از لحاظ #سرانه_ثروت، نروژ سومین کشور برتر دنیا و ایران در رتبه ۹۵ قرار دارد. در حالی که ایران در دو سده گذشته آغازگر هیچ جنگی نبوده‌است./۲
Sep 13, 2020 9 tweets 6 min read
درخشش کودکان در سینما (از هر طبقه و تباری که باشند) بیش از شعف، برایم حامل ترس است. اینطور نیست که لزوما راهشان در سینما باز شود. عدنان عفراویان بازیگر نقش #باشو سیگارفروش شد، مهدی باقربیگی تا ابد در نقش #مجید ماند و علیِ #بچه‌های_آسمان همچنان «کتونی» می‌پوشد و بغض می‌کند.۱/۹ فیلم #بچه‌های_آسمان ساخته مجید مجیدی برای اولین‌بار سینمای ایران را به جمع پنج فیلم نهایی اسکار بخش غیرانگلیسی‌زبان رساند و به عنوان یکی از درس‌های ادبیات مقطع دبیرستان تدریس می‌شود. بازیگر فیلم اکنون نقاش ساختمان است و هنوز رویای سینما را دارد.۲/۹
isna.ir/amp/9206201245…
Sep 13, 2020 6 tweets 3 min read
1) A large number of Anglo-European politicians & media outlets have condemned/reported the death of #NavidAfkari. Executions must stop because we haven't given life to anyone so we shouldn't take their lives either. But their "support" is no more than a "humanitarian" gesture. 2) The number of wars & crimes happening in the West & by the West have become countless. However, Biden who introduced the Crime Bill, Trump who's fucked the planet's future, Pompeo who's the biggest warmonger in power, and many more have been unified "against" the man's death.