Jevrejin_u_❤ Profile picture
Bolji svet je moguć

May 3, 2021, 13 tweets

Mnogi putopisi čuvaju uspomenu na turski Beograd, sa njegovim minaretima i sarajima.
Taj je Beograd netragom nestao. Ali, nešto uvek pretekne, i ja sam jutros šetao tim turskim Beogradom.
Koga zanima, evo niza šta sam pronašao
👇

Pre svega, tu je kuća u Gračaničkoj, podignuta krajem XVIII veka, na nekadašnjoj Varoš kapiji. To je sad fino okrečena kuća, jedini predstavnik stare arhitekture Varoš kapije
👇

U Višnjićevoj ulici, kod PMF - a je Šejh Mustafino turbe, sa kraja XVIII veka. Na tom prostoru je nekad bila i tekija, turbe je građeno u obliku šatora, obnovljeno je i lepo izgleda.
👇

U blizini je i biser orijentalnog Beograda i Dorćola, kuća u kojoj je danas Muzej Vuka i Dositeja. Građena je polovinom XVIII veka verovatno za beogradskog defterdara, i izvanredno je očuvana,i sama kuća i unutrašnje dvorište.
👇

U Gospodar Jevremovoj se nalazi Bajrakli džamija, podignuta je u XVI veku, tokom austrijske okupacije pretvorena je u katoličku crkvu, i više puta je tokom trajanja pretrpela oštećenja, od kojih poslednje 2004 - e godine, kada je demolirana i opljačkana
👇

Najviše turskog Beograda ipak je na tvrđavi, jer su tu Turci najduže i ostali. Konkretno, kad se prođe Stambol kapija i krene desno, ova gomila kamenja je sve što je ostalo od džamije na tvrđavi.
👇

Na platou Gornjeg Grada tvrđave je i Damad Ali pašino turbe, sa početka XVIII veka. Sređeno kako treba, i izgleda sjajno.
👇

Tu je i česma Mehmed - paše Sokolovića, ali, ovde je važno znati da je ona rekonstruisana pre koju godinu, i ja zaista ne znam ni kako je izgledala u originalu, ni ništa više o njoj, osim onog što je napisano na tabli ispred.
👇

Stambol kapija je zidana (u sadašnjem obliku) polovinom XVIII veka, dakle, i nju su zasigurno pravili Turci. Verovatno i još neke kapije na tvrđavi, ali, nisam ih sve obilazio.
👇

U Donjem Gradu se nalazi amam, podignut 1860 - ih, pred sam kraj turske vladavine. Nas su kao klince u O. Š. ovde dovodili u planetarijum, ali, danas meni ovo deluje da ne radi, i baš je zapušteno.
👇

Takođe u Donjem Gradu je i zgrada vojničke kuhinje, iz polovine XIX veka. Za razliku od amama, ova je zgrada sređena.
👇

Odustao sam da u šetnju turskim Beogradom ubacim i "Znak pitanja", Manakovu kuću, konak kneginje Ljubice i Milošev amam. Prvi je razlog što ti objekti jesu iz turskog vremena, ali su ih zidali Cincari i Srbi.
Drugi razlog je što me mrzelo da pešačim još i do Savamale
👇

Na kraju, opet pitanje: gde je, osim u ovih nekoliko građevina, ostao turski Beograd?
Po meni, ostao je u nazivima delova Beograda, u našem jeziku, nacionalnoj kuhinji, i, NAROČITO, u glavama naših političara, koji misle da je politika kad pašu mitiš sa kesom dukata.

Uzdravlje.

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling