Jevrejin_u_❤ Profile picture
May 3, 2021 13 tweets 5 min read Read on X
Mnogi putopisi čuvaju uspomenu na turski Beograd, sa njegovim minaretima i sarajima.
Taj je Beograd netragom nestao. Ali, nešto uvek pretekne, i ja sam jutros šetao tim turskim Beogradom.
Koga zanima, evo niza šta sam pronašao
👇
Pre svega, tu je kuća u Gračaničkoj, podignuta krajem XVIII veka, na nekadašnjoj Varoš kapiji. To je sad fino okrečena kuća, jedini predstavnik stare arhitekture Varoš kapije
👇
U Višnjićevoj ulici, kod PMF - a je Šejh Mustafino turbe, sa kraja XVIII veka. Na tom prostoru je nekad bila i tekija, turbe je građeno u obliku šatora, obnovljeno je i lepo izgleda.
👇
U blizini je i biser orijentalnog Beograda i Dorćola, kuća u kojoj je danas Muzej Vuka i Dositeja. Građena je polovinom XVIII veka verovatno za beogradskog defterdara, i izvanredno je očuvana,i sama kuća i unutrašnje dvorište.
👇
U Gospodar Jevremovoj se nalazi Bajrakli džamija, podignuta je u XVI veku, tokom austrijske okupacije pretvorena je u katoličku crkvu, i više puta je tokom trajanja pretrpela oštećenja, od kojih poslednje 2004 - e godine, kada je demolirana i opljačkana
👇
Najviše turskog Beograda ipak je na tvrđavi, jer su tu Turci najduže i ostali. Konkretno, kad se prođe Stambol kapija i krene desno, ova gomila kamenja je sve što je ostalo od džamije na tvrđavi.
👇
Na platou Gornjeg Grada tvrđave je i Damad Ali pašino turbe, sa početka XVIII veka. Sređeno kako treba, i izgleda sjajno.
👇
Tu je i česma Mehmed - paše Sokolovića, ali, ovde je važno znati da je ona rekonstruisana pre koju godinu, i ja zaista ne znam ni kako je izgledala u originalu, ni ništa više o njoj, osim onog što je napisano na tabli ispred.
👇
Stambol kapija je zidana (u sadašnjem obliku) polovinom XVIII veka, dakle, i nju su zasigurno pravili Turci. Verovatno i još neke kapije na tvrđavi, ali, nisam ih sve obilazio.
👇
U Donjem Gradu se nalazi amam, podignut 1860 - ih, pred sam kraj turske vladavine. Nas su kao klince u O. Š. ovde dovodili u planetarijum, ali, danas meni ovo deluje da ne radi, i baš je zapušteno.
👇
Takođe u Donjem Gradu je i zgrada vojničke kuhinje, iz polovine XIX veka. Za razliku od amama, ova je zgrada sređena.
👇
Odustao sam da u šetnju turskim Beogradom ubacim i "Znak pitanja", Manakovu kuću, konak kneginje Ljubice i Milošev amam. Prvi je razlog što ti objekti jesu iz turskog vremena, ali su ih zidali Cincari i Srbi.
Drugi razlog je što me mrzelo da pešačim još i do Savamale
👇
Na kraju, opet pitanje: gde je, osim u ovih nekoliko građevina, ostao turski Beograd?
Po meni, ostao je u nazivima delova Beograda, u našem jeziku, nacionalnoj kuhinji, i, NAROČITO, u glavama naših političara, koji misle da je politika kad pašu mitiš sa kesom dukata.

Uzdravlje.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jevrejin_u_❤

Jevrejin_u_❤ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @nestranacki

Dec 17, 2021
I Zemunci, i svako ko je makar jednom bio u ovoj varoši, došao je na kej. Teško je suditi koji deo Zemuna je najlepši, ali, kej je svakako u vrhu te liste.
Danas je lepota keja stavljena na ozbiljnu probu zbog blata i radova koji su počeli nakon što je veseli Vesić jedne noći 👇
usnio čudan sanak kako bi kej trebalo da izgleda.
Ali, ko kaže da se našim kejom mora šetati po Vesićevim snoviđenjima, zato, ko voli, - idemo.
Obaloutvrda na keju je napravljena još 1889. naredbom bana Kuena Hedervarija. Zasađene su topole i uređene su staze za 👇
šetnju. Najpre je dobio ime po Kuenu Hedervariju. Nakon 1918. zove se Kej 5. novembra. Ustaše će mu dati ime Kej vojskovođe Slavka Kvaternika, a od 1947. do danas se zove Kej Oslobođenja.
Ako šetamo nizvodno, sa desne strane je mnogo kafana, od kojih je najčuvenija "Šaran". Ona👇
Read 14 tweets
Dec 17, 2021
Sve je počelo onoga dana kada si poverovao u priču o plati od 2000 maraka.
Doduše, prvo mora malo da se ratuje. Nije problem, vole ovde ljudi da ratuju. Ništa lepše nego pucati na one preko reke. A i oni vole da pucaju na nas.
Kad je prošao rat, doveo je generalni u fabrički 👇
krug biznismena koji ima kapital, i koji će da firmu privatizuje i izvuče iz bule. Biznismenu kad vidiš čelo, trebalo je da ti bude jasno da taj nije u stanju ni da igra levog beka u fudbalskom klubu iz rodnog sela, ali, nema veze, i u to si poverovao.
Od vađrnja firme iz bule 👇
naravno, ne bi ništa. Počeo si da radiš kod privatnika. Dušu ti je iscedio, radio si neprijavljen, a on je zgrtao profit.
Onda su došle strane banke, lepih enterijera, kao sa reklama. Nudile su ti njihove lepe službenice kredit, nisi baš do kraja čitao ugovor, ni ona sitna 👇
Read 5 tweets
Dec 6, 2021
- Vidi palme na Kalemegdanu
Seljana!
Vidi palme u Beču
Jao, super, slikaj me ovde

- Prođe Kameničkom
Ovo samo kod nas ima, po ulici da prodaju drangulije
Ode na buvljak u Pariz
Jao, prelepo, vidi, papirni luster, samo 20 evra, kupujem!

- Vidi pijane srednjoškolce subotom 👇
u Knez Mihailovoj
Sramota, njima treba da poverimo budućnost?
Pijani engleski tinejdžeri na plaži u Grčkoj
Jao, što su slatki i veseli, nema veze što povraćaju!

- Dođe mu prijatelj Kanađanin u goste
7 dana ga hrani i poji, gost spava kod njega
Zove ga drug iz vojske, selo kod 👇
Lapova, da prenoći kod njega, mora na vma na pregled
Brate, imaš preko air bnb da nađeš sa 16e smeštaj u Pinosavi, za manje od sata si na Banjici busom

- Ode na 40 dana rođaku na groblje
Fuj, pitu i kafu ređate po grobu, primitivci
Plati 30e da uđe u kapelu u Italiji gde 👇
Read 7 tweets
Dec 5, 2021
O Vojnom muzeju nemam šta mnogo da kažem, svi znamo i gde je, i šta je u njemu.
Od Ilira i Tračana, do postjugoslovenskih ratova, sve je tamo.
Prvi nivo i dalje ima klasičnu sfrj postavku, što je dobro, jer nismo izolovani kao Aboridžini, pa da se srpska istorija može 👇
posmatrati odvojeno od ostalih naroda.
Moja kćerka je ovaj muzej nazvala "Lavirint kroz istoriju", i Vojni muzej to i jeste - vijugavim hodnicima putujemo kroz vreme.
Ulaznica je 350 dinara, deca ne plaćaju, kao i svaki muzej, ne radi ponedeljkom, imaju kod ulaza ormarići u 👇
koje se ostave stvari pod ključem.
Gužve, naravno, nema, što je globalno loše, ali, nama ekstra
👇
Read 10 tweets
Nov 2, 2021
- Šta si završio?

a) Medicinu
- Je l' znaš ti da je moja baba samo kuvanom rakijom skidala temperaturu?

b) Istoriju
- Je l' znaš ti da su u našem selu partizani streljali mog dedu samo zato što je bio Srbin? I to ga četir' puta streljali!

v) Ekonomiju
- Je l' znaš ti da su👇
Amerikanci naštampali tri milijarde dolara za 6 meseci, a sve bez pokrića, a?

g) Politikologiju
- Je l' znaš ti da postoji svetska Vlada, koja upravlja celim svetom iz senke, a ovi političari su tu samo za predstavu? Opa!

d) DIF
- Je l' znaš ti da su Sovjeti svoje olimpijce 👇
trenirali na Kavkazu, na 5 'iljada metara, i da su zato osvajali najviše medalja? Zato su Amerikanci i rasturili Sovjetski Savez.

đ) Marketing
- Je l' znaš ti da sam ja celog života majstorisao bez da imam vizit - kartu, a? Koji će meni reklama.

e) Arhitekturu
- Je l' znaš ti👇
Read 6 tweets
Oct 31, 2021
"Moje ime je Skadarlija ... ili Skadarska ulica, ako Vam se više sviđa. Ja nisam ni bulevar, ni avenija, ni put. Ja sam obična strma uličica u sred Beograda. I to bi bilo sve što o meni možete reći, da nije moje boemske istorije, crvenih krovova i rasklimanih stolica".
Ne bih 👇 Image
za dva života smislio bolji uvod za šetnju Skadarlijom, od opisa Zuke Džumhura, pa nisam ni pokušavao.
Ono što mogu da probam, to je da se spustim ovim sokakom i pokušam da zamislim kako je izgledao nekada..
Ono što je za Pariz značio Latinski kvart ili za Beč Grincig, to je za👇 Image
Beograd do pre 100 godina bila Skadarlija.
Prve udžerice niču ovde još 1717, kada se ovaj kraj zvao Šićan - mala, sa 14 kućeraka. Tek 1872. dobija ime Skadarska. To ime će opstati do danas, uz kratak prekid tokom austrougarske okupacije, kada se zvala Ružina ulica.
Zanimljivo,👇 Image
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(