Przewodzik Profile picture
Kwalifikowane nadprzewodzictwo po meandrach: bibliografia i filmografia. Sus scrofa varsoviensis in silva rerum. Dziki notes - opisy, napisy, przypisy, wypisy.

Sep 28, 2021, 5 tweets

#PrzewodzikWarszawski #Mapografia

Niemcy po zajęciu Warszawy szybko zaczęli wprowadzać swoje porządki, co przejawiało się głównie w represjach i terrorze. Zmieniali też nazwy ulic i placów, często przypadkowo i czasem dziwnie. Poniżej okupacyjny plan Warszawy, wydany raczej (1)

po 1942 r - przy Filtrach możemy bowiem zobaczyć ulicę dr Kurta Lücka - który zginął w marcu tego roku na froncie wschodnim. Przed wojną działacz mniejszości niemieckiej, historyk i etnograf, od 1940 r. w SS, autor wielu nazistowskich książek, w tym o wyższości niemieckiej. (2)

Pl. Krasińskich to Andreas Schlüter Platz - nazwa od nazwiska gdańskiego artysty z przełomu XVII i XVIII w., autora m. in. dekoracji tympanonów pałacu Krasińskich w Warszawie. Warto dodać, że to w jego pracowni zamówiono Bursztynową Komnatę. (3)

Najwięcej niemieckich nazw otrzymały ulice w "dzielnicy niemieckiej" - w 1941 r. Al. Ujazdowskie stały się "Siegesstrasse", co miało upamiętniać zwycięstwo Rzeszy nad Polską. Nie wiedzieć czemu Chocimską nazwano z kolei od austriackiego egiptologa "Eugen-Neumann-Strasse". (4)

Mnie najbardziej dziwi nadanie nazwy odcinkowi Złotej imieniem niemieckiej wyspy na Morzu Północnym "Helgoland Strasse" - na Złotej w czasie okupacji było kino Helgoland i może dlatego... A dla chętnych artykuł szerzej omawiający temat: 1944.pl/artykul/rzecz-… (5)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling