Jest i to na co z niecierpliwością czekałem, czyli 1 film pokazujący strzelanie dostarczonymi na Ukrainę ciężkimi pociskami przeciwpancernymi Brimstone.
Zanim się rozkręcę 1 uwaga, dziwi dość duża "publiczność" wokół stanowiska. Nie ma pewności czy to strzelanie bojowe.
1/
Ok, do meritum. Zacznijmy od samego pocisku Brimstone. To opracowany w UK, ciężki lotniczy pocisk rak. który w założeniu powstał do niszczenia w "masowy sposób" (o tym za chwilę) nieprzyjacielskiej techniki pancernej.
Jego nosicielem miały być samoloty Tornado czy Harrier. 2/
Choć pocisk powstał już po 89 roku to na jego kształt miały duży wpływ potrzeby "zimno wojenne". Tj. właśnie konieczność powstrzymania licznych sowieckich związków pancernych osłanianych przez mobilną, wielokanałową obronę przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu. 3/
To nadało kształtu koncepcji pocisku, który charakteryzuje się stosunkowo małym rozmiarem pozwalającym na przenoszenie przez pojedynczy samolot kilkunastu Brimstone oraz dysponuję aktywną radiolokacyjną głowicą naprowadzającą czyli jest klasy "odpal i zapomnij". 4/
Co to oznacza w praktyce? To że pojedynczy samolot może w jednym wylocie porazić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt celów.
Jeszcze ważniejsze jest to że może to zrobić w bardzo krótkim okienku czasowym, minimalizując zagrożenie dla nosiciela.
5/
Strzelanie salwą, tyle że liczącą 3 pociski widzimy zresztą właśnie na materiale z UKR.
Pociski przed wystrzeleniem są programowane otrzymując osobne "killboxy" i wektory dotyczące kierunku liczenia celów przez głowicę naprowadzającą tak by się nie dublować. 6/
Tym sposobem płynnie przechodzimy do wariantów rozwojowych i innych nośników. Sam Brimstone doczekał się wersji Dual a następnie Brimstone 2.
Dodano możliwość naprowadzania na wiązkę laserową, ulepszono silnik i inne komponenty zwiększając zasięg pocisków itp. 7/
W nowym wspaniałym świecie po 89 roku znaleziono też dla Brimstone wiele zastosowań poza jego oryginalną rolą "bata na T-72", stąd użycie np. w walkach z ISIS.
Dzięki dużej autonomiczności pocisku nie ma też problemu (co zauważyliśmy) z użyciem go z innych platform. 8/
Zarówno morskich jak i lądowych. Na MSPO w Kielcach zaprezentowano np. poniższą wizję osadzenia wyrzutni 12 Brimstone na BWP-1. 🙃
9/
Wizja owa jest zgodna z tym czego szukają nasze SZ w ramach programu Ottokar-Brzoza. Czyli ciężkiego, gąsiennicowego niszczyciela czołgów.
Powiedzieć że taki pomysł jest kontrowersyjny, to jak nic nie powiedzieć. 10/
Przypomnę, Brimstone (i podobne pociski tej klasy) to broń pozwalająca na strzelanie z ukrycia, pozostając poza zasięgiem wzroku przeciwnika. Stąd zresztą owy Fiat Ducato jako nosiciel Brimstone na Ukrainie.
11/
Kluczowe jest szybkie zajęcie stanowiska, odpalenie pocisku/pocisków i zmiana pozycji.
Choć cywilny bus to lekka improwizacja to już wykorzystanie lekko opancerzonych nośników kołowych wydaje się wystarczające i jednocześnie tańsze. 12/
Choćby w postaci Tatrosana. 13/
Na koniec jeszcze raz klatka z filmiku. Ile zajęło UK opracowanie takiego systemu bazując na gotowych komponentach? Kilka miesięcy?
Ile potrzeba by czasu żeby opracować odrobinę bardziej zaawansowane rozwiązanie z wpięciem w Topaza i dedykowanym nosicielem dla SZ RP? Rok?
14/
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.