Andrzej Krajewski Profile picture
Publicysta (DGP i nie tylko), historyk, autor https://t.co/iOs0YdHkxk. "Krwi cywilizacji. Biografia ropy naftowej" i "Dekady cudów".

May 15, 2022, 26 tweets

Rosja miała ambicje odgrywać rolę mocarstwa takiego jak Związek Radziecki
Po 20 latach rządów Putina okazuje się krajem nie tylko dużo słabszym niż ZSRR ale też bardziej zdegenerowany
O czym dla @DziennikPL

A małe streszczenie w wątku👇
#Rosja #Putin
gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/…

"W ostatnich latach przed pierestrojką ZSRR był w stanie istnieć jedynie dzięki eksportowi ropy i gazu" – przyznał na łamach wydanej w 1999 r. książki "On My Country and the World" Michaił Gorbaczow.
Dokładnie to samo można powiedzieć od Federacji Rosyjskiej ale..

Ale kondycja Związku Radzieckiego na kilka lat przez upadkiem prezentowała się zdecydowanie lepiej

W zeszłym roku wydatki Federacji Rosyjskiej na armię to 15 proc. całego budżetu. W ZSRR zwykle było to ok. 20 proc Jednak właściwie cały potencjał rosyjskich wojsk opiera się wciąż na sprzęcie i technologiach odziedziczonych po Armii Radzieckiej.

Mając wsparci KGB oraz wywiadów państw Bloku Wschodniego kradnących zachodnie technologie biura konstrukcyjne w Związku Radzieckim potrafiły tworzyć uzbrojenie dotrzymujące kroku amerykańskiemu. Choćby systemy obrony przeciwlotniczej S-300, samoloty MiG-29 czy Su-27.

Trzydzieści lat później między najnowocześniejszym uzbrojeniem natowskim a rosyjskim zieje już przepaść. Pomimo olbrzymich wydatków na zbrojenia Federacji Rosyjskiej udało się jedynie nieco zmodernizować, pozostałe w spadku po ZSRR czołgi, samoloty, rakiety itd.

Broń rzeczywiście nowe generacji, jak: czołgi T-14, czy samoloty myśliwskie Su-57, widywana jest na defiladach, lecz do użycia podczas wojny wyraźnie wciąż się nie nadaje.

W 1987 sekretarz obrony USA Caspar Weinberger w raporcie ostrzegał, że ZSRR zachował olbrzymie zdolności produkcji zbrojeniowej. W 1974-1982 np. amerykański przemysł wyprodukował 6,4 tys czołgów sowiecki 17,3 tys W bojowych wozach piechoty różnica wynosiła 4,8 tys do aż 36 tys

Zdolności współczesnej Rosji do masowej produkcji zbrojeniowej i uzupełniania wojennych strat pozostawały szczątkowe.
Wojna z Ukrainą jedynie to uwypukliła. Kremlowi udaje się ją kontynuować jedynie dzięki zapasom sprzętu z czasów ZSRR
businessinsider.com.pl/firmy/producen…

Regres nie dotknął jedynie sił zbrojnych. ZSRR produkował pojazdy kosmiczne, doskonalił, wynoszące je na orbitę okołoziemską rakiety. Posiadał własne stacje orbitalne. Tu podobnie jak ze sprzętem militarnym przez 30 lata opierano wszystko na zasobach odziedziczonych po ZSRR

W przypadku lotnictwa cywilnego Rosja musiał zawłaszczyć sobie 515 leasingowanych samolotów pasażerskich, należące do zachodni firm i wartych 10 mld dolarów. Do czego potrzebny był specjalny dekret prezydenta Putina

Jak podaje politico nawet produkowane przez Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego odrzutowce Suchoj Superjet 100 nie polecą, jeśli elementów do ich silników nie dostarczy francuska firma Safran.
Russia scrambles to save aviation as sanctions begin to bite – POLITICO

Sposobem na utrzymanie połączeń lotniczych okazuje się „kanibalizacja” kolejnych maszyn. „Ponad połowa rosyjskiej floty powietrznej może zostać rozebrana na części do 2025 roku” – twierdzi politico.eu

Zanik szybkiego transportu lotniczego w tak olbrzymi kraju oznacza nieuchronne rozluźnienie więzów spajających poszczególne regiony. Jednocześnie nie widać w obecnej Rosji zdolności, żeby temu procesowi przeciwdziałać

W wewnętrzny porządek Rosji wpisano mechanizm blokujący każdą próbę modernizacji. Jak jest trudna pokazała klęska „pierestrojki”. Tymczasem ówczesny stopień degeneracji aparatu państwa nawet nie umywał się do współczesnego.

W putinowskiej Rosji elity otrzymały możność zawłaszczania sobie o wiele większej część istniejących zasobów. Jednocześnie do najazdu na Ukrainę mogły zdobycz transferować za granicę, tak sukcesywnie zubażając swój kraj.

Jaka jest codzienna skala rozkradania Federacji Rosyjskiej tak naprawdę nikt nie potrafi nawet oszacować. Pewną namiastkę tego daje stary raport zmarłego cztery lata temu, wykładowcy Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego prof. Marata Musima.

Przygotował on wraz z zespołem dla FSB analizę sprawozdawczości ponad miliona firm, prowadzących na terenie Federacji Rosyjskiej działalność gospodarczą w 2011 r. W 740 tys. sprawozdań odkryto ślady: korupcji, malwersacji albo oszustw podatkowych

Profesor Musim szacował, iż w pierwszej dekadzie XXI w. państwo rosyjskie zostało okradzione na kwotę 15 bilionów rubli (jeden dolar kosztował wtedy 29 rubli), co stanowiło wówczas 27 proc. rosyjskiego PKB.

Wedle badań najwięcej kradli ludzie związani z wielkimi, państwowymi koncernami (zagarniali aż 80 proc. łupów). Za nimi znajdowały się szefostwa: służb celnych, Ministerstwa Spaw Wewnętrznych, FSB, Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, wreszcie zwykli politycy i biznesmeni.

Raport prof. Musima szybko zapomniano. On sam badał jeszcze kilka lat zjawisko korupcji aż nagle zmarł w wieku 59 lat. Oficjalnie z powodu zakrzepicy.

uznayvse.ru/znamenitosti/b…

Dziś, kiedy w Rosji płonie kolejny magazyn lub ośrodek badawczy nie sposób określi, czy stoją za tym ukraińskie służby specjalne, czy też jego szefostwo zaciera ślady malwersacji.

W momencie próby, jaką stał się najazd na Ukrainę, skorumpowany aparat państwa okazał się niezdolny do zapewnienia armii odpowiedniego uzbrojenia i zaopatrzenia.

Zupełnie odrębnym rozdziałem jest społeczeństwo, akceptujące bez problemu zbrodnie oraz ślepo popierające swego prezydenta, choć wiedzie on kraj ku coraz bardziej nieuchronnej katastrofie

Pod koniec lat 80 zwykli Rosjanie byli zdolni do o wiele większego krytycyzmu wobec polityki rządzących, wykazując się przy tym sceptycyzmem w odniesieniu do oficjalnej propagandy. Dwadzieścia lat putninizacji skuteczniej wyparło rosyjskie mózgi niż komunizm

Owocuje to brakiem szans, by w Rosji mogło się cokolwiek zmienić na lepsze za sprawą działania sił wewnętrznych. Natomiast przegrana wojna zapowiadałby kryzys głębszy niż ten mający miejsce podczas rozpadu ZSRSR.
Koniec.

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling