1/11 Jak je možné, že vydržíme v sauně, kde je teplota i vyšší než 100 °C? A jak je možné, že stejně tak vydržíme v kryokomoře, kde je teplota nižší než -100 °C? A to navíc ještě téměř nazí. Jak se liší vnímání teploty vzduchu? #teplota #sauna #vlhkost
2/11 Odpovědí na otázky výše je vlhkost vzduchu. Pokud je vlhkost velmi nízká, tolerujeme teplotní extrémy výrazně lépe. Abychom krátkodobě vydrželi extrémní horko či chlad, musí být vzduchu velmi suchý. Vzduch totiž není, na rozdíl od vody, příliš dobrým vodičem tepla.
3/11 To známe i z praxe. Teploty kolem bodu mrazu tolerujeme všichni, ale málokdo je schopný pobývat ve vodě, která má teplotu blízko 0 °C. A i ti, co to dokáží, nevydrží ve vodě zdaleka tak dlouho, jako na vzduchu o totožné teplotě. Tělo se ochlazuje ve vodě výrazně rychleji.
4/11 Pokud je vzduch velmi suchý, je přenos tepla velmi nízký a navíc velmi efektivně funguje pocení jako forma ochlazování při velmi vysokých teplotách. Pocení totiž funguje jako ochlazující mechanizmus pouze v případě, že se kapičky vody na povrchu kůže vypařují.
5/11 V kryokomoře při teplotě ≈ -120 °C je ochlazování těla díky velmi nízké vlhkosti pomalé a mechanizmy, které udržují naši tělesnou teplotu fungují efektivně (po nějakou dobu). Navíc je zde nulová rychlost větru - při vyšších rychlostech proudění se tělo ochlazuje rychleji.
6/11 Vlhkost vzduchu ovlivňuje naše vnímání teploty nejen v sauně a kryokomoře, ale i běžně ve venkovním prostředí. Souhrnným parametrem, který vyjadřuje teplotu a vlhkost vzduchu je tzv. teplota rosného bodu (rosný bod). infoviz.cz/graphic.php?ID…
7/11 V případě velmi vysokých teplot, budeme snášet tyto teploty lépe při nižší vlhkosti vzduchu (= nižší teplota rosného bodu). Naopak při velmi vysoké vlhkosti vzduchu nám budou připadat nesnesitelné i teploty výrazně nižší - tělo se rychleji začne přehřívat.
8/11 Na světě se vlhkost vzduchu v různých oblastech může velmi lišit. Při totožné teplotě tak může naše vnímání "horka" být značně odlišné. Zde je například mapa teploty a relativní vlhkosti vzduchu pro dnešní den z @Windy podle modelu @CopernicusECMWF.
9/11 A tady mapa teploty rosného bodu. Nyní se zaměřme na Arabský poloostrov a oblast severní Indie. Z mapy teploty vzduchu je patrné, že je v obou oblastech teplota velmi vysoká. Mapa relativní vlhkosti vzduchu ale ukazuje velmi výrazné rozdíly.
10/11 S ohledem na výrazně nižší vlhkost v oblasti Arabského poloostrova (místy < 10 %) je v této oblasti také výrazně nižší teplota rosného bodu (dokonce místy < 0 °C). Naopak v oblasti severní Indie je vlhkost až > 50 %. Totožná teplota je zde tedy výrazně nesnesitelnější.
11/11 Trochu podrobněji je problematika snášení extrémních teplot v sauně a kryokomoře popsána v mém starším článku. chmibrno.org/blog/2018/12/0…
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.