#PrzewodzikWarszawski #PrzewodzikHistoryczny
Tego dnia w 1771 r. konfederaci barscy podjęli w Warszawie próbę porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zamachowcy, w liczbie 40, pod dowództwem Stanisława Strawińskiego, zaczaili się na króla na rogu Miodowej i (1)
Kapitulnej – monarcha bowiem bawił w rezydencji ks. Czartoryskiego (obecny Pałac Paca). Ok. 9 wieczorem Stanisław August wsiadł do karety, a towarzyszyło mu kilku oficerów, lokajów i hajduków. Spiskowcy zaatakowali i po krótkiej walce, w której zginęło kilku ludzi, udało się (2)
pojmać króla. Jeden z zamachowców, Jan Kuźma, który początkowo nie poznał Stanisława Augusta i wypalił do niego z pistoletu, szybko zorientował się w tym, co zrobił i zawiózł króla na Marymont, do młyna Starościńskiego w pobliżu stawów na Rudawce. Po drodze jednak został (3)
przez rannego monarchę przekonany, że lepiej nie uczestniczyć w takiej awanturze i przysiąg królowi wierność. Kuźma wydał też szybko pozostałych porywaczy, z których udało się pojmać jedynie 7. Wszystkich skazano na karę śmierci, ale wykonano tylko jeden wyrok – 10 września (4)
1773 na rynku Starego Miasta został ścięty Walenty Łukawski, a jego ciało poćwiartowano. Kuźmie nakazano wieczną banicję. Strawiński i zamieszany w akcję Kazimierz Pułaski, zbiegli. Porwanie miało fatalne skutki dla Konfederacji i w zasadzie zakończyło jej działalność. Źle (5)
skończyło się też dla kraju - zaborcy wykorzystali je, by przyśpieszyć pierwszy rozbiór Polski. Swego rodzaju pamiątką po porwaniu jest kościół św. Karola Boromeusza na Powązkach ufundowany przez Stanisława Augusta i jego brata, prymasa Michała Poniatowskiego. Negocjacje z (6)
Kuźmą miały bowiem miejsce w pobliżu wsi Powązki w dniu 4 listopada – tego dnia jest wspomnienie właśnie św. Karola Boromeusza. W ołtarzu głównym jest obraz przedstawiający modlącego się świętego nad postaciami króla i jego porywacza. (7)
A, dziękuję @superlama1410 za przypomnienie mi w zeszłym roku paru faktów związanych z porwaniem ;-)
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.