Enemy Profile picture
🇵🇱🇬🇧. PMs. Commodities. RT ≠ endorsment. Haiku: Winni, winni, winni. Larum, o wy obdarci ze złudzeń. Albowiem czeka was los Kasandry.

Nov 9, 2022, 20 tweets

1/20
#Złoto
Po godzinie tłuczenia w klawiaturę przypadkiem skasowałem cały wątek o złocie jaki napisałem. Ręce opadają. Ale ponieważ zostałem wywołany do odpowiedzi to wypada odpowiedzieć.

A zatem wątek o żółtym kruszcu czas zacząć. Jak zawsze opisowo.

2/20
W otoczeniu makro dzieje się ciekawie. Sezonowo mamy oczywiście okres wzmożonego popytu na złoto jakim jest indyjskie Diwali, nasze Święta Bożego Narodzenia i Chiński Nowy Rok. Popyt na prezenty zatem płynie w Q4 i Q1 zazwyczaj szerokim strumieniem. Powyższe przesłaniają

3/20
jednak wybory uzupełniające w USA. GOP będzie miała większość w House, ale Senat najprawdopodobniej pozostanie w rękach Demokratów. Czy spowoduje to wielki chaos polityczny? Nie bardzo. Może bardziej legislacyjne przestoje i blokowanie pewnych propozycji ale kurs pozostanie.

4/20
Do powyższego należy dodać deklarację Trumpa, który stwierdził tajemniczo iż 15 listopada będzie mieć coś ważnego do ogłoszenia. Czy ex-POTUS zadeklaruje chęć udziału w wyborach prezydenckich 2024? Jeśli tak, to dalsza polaryzacja na ulicach w USA może być nieunikniona.

5/20
Z rzeczy innych, nie mniej ważnych, trwa grillowanie rynku kryptowalut w kontekście FTX i Alamedy. Kto nie wie o co chodzi - odsyłam do kolegi @KyudoChandler i materiału
Tymczasem rzeź rynku trwa a wsparcie między 18-19k na BTC pękło.

6/20
Jedynym pozytywem w tych czasach grozy i czerwieni jest konsekwencja z jaką FOMC podnosi stopy procentowe. Robi to zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, co sprawia iż paradoksalnie rynki wierzą że wszystko jest pod kontrolą. Aktualnie FOMC mówi iż podnoszenie stóp spowolni

7/20
a w H2 2023 powinniśmy osiągnąć maksimum 5.25%. Czy będzie to rzeczywiście maksimum? Nie wiadomo. W kazdym razie warto przypomnieć, że przecież jeszcze w grudniu 2021 r. wszyscy żartowaliśmy z braku reakcji FED w podobny sposób jak na obrazku. O tempora o mores.

8/20
Gdzie w tym wszystkim umiejscowić złoto? Na świecach dziennych 3 sesje na plus zostały przerwane. Na tygodniowych 2 tydzień wzrostów, na miesięcznych po 7 miesiącach spadków chwilowo zieleń. Jesteśmy lekko powyżej 1705 $ i każdy zastanawia się czy to już byk czy jeszcze nie.

9/20
Pierwszym elementem mającym wpływ na złoto jest USD. odwrócona korelacja, czyli im silniejszy $ tym słabsze złoto. Siła dolara pokazana na DXY wyraziła się w szczególności w sierpniu i wrześniu. Teraz chwila oddechu i kontynuacja rajdu powinna mieć miejsce już wkrótce.

10/20
W podobny sposób należy traktować rentowność amerykańskich 10letnich bondów. Ogólnie przyjętym znacznikiem jest odwrócona korelacja pomiędzy papierami dłużnymi a kursem złota. Im większa rentowność na papierach dłużnych, tym mniejsza ich cena, i tym większe spadki ceny Au.

11/20
Rentowność US 10y bondów stanęła na 3 miesiące. Jednak wydaje się iż to tylko przerwa.
Złoto wydaje się iż udeptało lokalny dołek na obszarze 1680 USD. Przetrwało na tym poziomie kilka poważnych podwyżek ze strony FED. Co jednak dalej? Co mówią fusy w kuflu i szklane kule?

12/20
Poważnym wskaźnikiem pokazującym że coś jest nie tak są zakupy złota dokonane przez banki centralne w Q3 2022. Razem było to 400 ton. Na ten moment wiemy kto kupił 100, pozostałe 300 pewnie poszły do EM. Wygląda na to że tym razem NBP nie kupił.

13/20
Padło przy tej okazji kilka rekordów, ale mniejsza z nimi. Wzmożony trend zakupowy potwierdza balans stanów magazynowych na LBMA. Netto wyszło 174 tony w sierpniu i wrześniu. Co jest największym wycofaniem wolumenu od kilku lat. Powtarzam że chodzi o netto.

14/20
Przy tej sytuacji warto wspomnieć o zabezpieczonych złotem ETFach. nastąpił odpływ, w szczególności widoczny w Ameryce Północnej. Cena zatem nie zachęca, a i może zdecydowano się na wymianę na kruszec.

15/20
Interesująco sprawa ma się również na Comexie. Chodzi tu o CoT czyli Commitment of Traders. Na początku listopada krótka pozycja netto banków (commercials) osiągnęła najniższy poziom od listopada 2018 r.
Banki działają jako animatorzy rynku, ale także handlują srebrem i

16/20
złotem na własny rachunek. W przeszłości banki regularnie zwiększały swoją krótką pozycję netto, gdy cena złota/srebra rosła, natomiast zamykały sprzedaż kontraktów terminowych, gdy ceny spadały. Czyżby zatem Commercials spodziewali się wzrostów i ustawiali pod nie?

17/20
W powyższym "byczym" stanowisku jestem jednak bardzo ostrożny bo Goldman Sachs ostatnio widział złoto bardzo byczo. A ja ich traktuję trochę jak mojego własnego osobistego "odwróconego Cramera".
Sezon Świąteczny przed nami. Prezenty, podróże do rodziny. Będzie więcej

18/20
wydatków. Nie na zasadzie r/r bo już jest zaciskanie pasa ale jako okres wzmożonych wydatków sezonowych. I w rezultacie inflacja nam przyspieszy wszędzie. EM i EUR znów zaczną lecieć w dół, dolar się umacniać... a złoto prawdopodobnie zacznie być traktowane jako hedge

19/20
Nie oznacza to że nie spadnie.
Na wypadek tąpnięcia spodziewałbym się zobaczyć złoto niżej. Taki - flash crash. Stąd też moje poprzednie prognozy o circa 1500 a nawet górnej części kanału Maginota (1360-1380 $). Stan ten powinien być przejściowym i zakończyć się wzrostami

20/20
Uważam przy tym że stan circa 1680 USD może jeszcze potrwać i być strasznie męczącym. On już się utrwalił w postrzeganiu jako ten aktualnie stabilny i neutralny dla złota. Ale należy traktować go też jako przejściowy - aż zaufanie rynków do FED skruszeje.

I tyle :)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling