1/20 #Złoto
Po godzinie tłuczenia w klawiaturę przypadkiem skasowałem cały wątek o złocie jaki napisałem. Ręce opadają. Ale ponieważ zostałem wywołany do odpowiedzi to wypada odpowiedzieć.
A zatem wątek o żółtym kruszcu czas zacząć. Jak zawsze opisowo.
2/20
W otoczeniu makro dzieje się ciekawie. Sezonowo mamy oczywiście okres wzmożonego popytu na złoto jakim jest indyjskie Diwali, nasze Święta Bożego Narodzenia i Chiński Nowy Rok. Popyt na prezenty zatem płynie w Q4 i Q1 zazwyczaj szerokim strumieniem. Powyższe przesłaniają
3/20
jednak wybory uzupełniające w USA. GOP będzie miała większość w House, ale Senat najprawdopodobniej pozostanie w rękach Demokratów. Czy spowoduje to wielki chaos polityczny? Nie bardzo. Może bardziej legislacyjne przestoje i blokowanie pewnych propozycji ale kurs pozostanie.
4/20
Do powyższego należy dodać deklarację Trumpa, który stwierdził tajemniczo iż 15 listopada będzie mieć coś ważnego do ogłoszenia. Czy ex-POTUS zadeklaruje chęć udziału w wyborach prezydenckich 2024? Jeśli tak, to dalsza polaryzacja na ulicach w USA może być nieunikniona.
5/20
Z rzeczy innych, nie mniej ważnych, trwa grillowanie rynku kryptowalut w kontekście FTX i Alamedy. Kto nie wie o co chodzi - odsyłam do kolegi @KyudoChandler i materiału
Tymczasem rzeź rynku trwa a wsparcie między 18-19k na BTC pękło.
6/20
Jedynym pozytywem w tych czasach grozy i czerwieni jest konsekwencja z jaką FOMC podnosi stopy procentowe. Robi to zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, co sprawia iż paradoksalnie rynki wierzą że wszystko jest pod kontrolą. Aktualnie FOMC mówi iż podnoszenie stóp spowolni
7/20
a w H2 2023 powinniśmy osiągnąć maksimum 5.25%. Czy będzie to rzeczywiście maksimum? Nie wiadomo. W kazdym razie warto przypomnieć, że przecież jeszcze w grudniu 2021 r. wszyscy żartowaliśmy z braku reakcji FED w podobny sposób jak na obrazku. O tempora o mores.
8/20
Gdzie w tym wszystkim umiejscowić złoto? Na świecach dziennych 3 sesje na plus zostały przerwane. Na tygodniowych 2 tydzień wzrostów, na miesięcznych po 7 miesiącach spadków chwilowo zieleń. Jesteśmy lekko powyżej 1705 $ i każdy zastanawia się czy to już byk czy jeszcze nie.
9/20
Pierwszym elementem mającym wpływ na złoto jest USD. odwrócona korelacja, czyli im silniejszy $ tym słabsze złoto. Siła dolara pokazana na DXY wyraziła się w szczególności w sierpniu i wrześniu. Teraz chwila oddechu i kontynuacja rajdu powinna mieć miejsce już wkrótce.
10/20
W podobny sposób należy traktować rentowność amerykańskich 10letnich bondów. Ogólnie przyjętym znacznikiem jest odwrócona korelacja pomiędzy papierami dłużnymi a kursem złota. Im większa rentowność na papierach dłużnych, tym mniejsza ich cena, i tym większe spadki ceny Au.
11/20
Rentowność US 10y bondów stanęła na 3 miesiące. Jednak wydaje się iż to tylko przerwa.
Złoto wydaje się iż udeptało lokalny dołek na obszarze 1680 USD. Przetrwało na tym poziomie kilka poważnych podwyżek ze strony FED. Co jednak dalej? Co mówią fusy w kuflu i szklane kule?
12/20
Poważnym wskaźnikiem pokazującym że coś jest nie tak są zakupy złota dokonane przez banki centralne w Q3 2022. Razem było to 400 ton. Na ten moment wiemy kto kupił 100, pozostałe 300 pewnie poszły do EM. Wygląda na to że tym razem NBP nie kupił.
13/20
Padło przy tej okazji kilka rekordów, ale mniejsza z nimi. Wzmożony trend zakupowy potwierdza balans stanów magazynowych na LBMA. Netto wyszło 174 tony w sierpniu i wrześniu. Co jest największym wycofaniem wolumenu od kilku lat. Powtarzam że chodzi o netto.
14/20
Przy tej sytuacji warto wspomnieć o zabezpieczonych złotem ETFach. nastąpił odpływ, w szczególności widoczny w Ameryce Północnej. Cena zatem nie zachęca, a i może zdecydowano się na wymianę na kruszec.
15/20
Interesująco sprawa ma się również na Comexie. Chodzi tu o CoT czyli Commitment of Traders. Na początku listopada krótka pozycja netto banków (commercials) osiągnęła najniższy poziom od listopada 2018 r.
Banki działają jako animatorzy rynku, ale także handlują srebrem i
16/20
złotem na własny rachunek. W przeszłości banki regularnie zwiększały swoją krótką pozycję netto, gdy cena złota/srebra rosła, natomiast zamykały sprzedaż kontraktów terminowych, gdy ceny spadały. Czyżby zatem Commercials spodziewali się wzrostów i ustawiali pod nie?
17/20
W powyższym "byczym" stanowisku jestem jednak bardzo ostrożny bo Goldman Sachs ostatnio widział złoto bardzo byczo. A ja ich traktuję trochę jak mojego własnego osobistego "odwróconego Cramera".
Sezon Świąteczny przed nami. Prezenty, podróże do rodziny. Będzie więcej
18/20
wydatków. Nie na zasadzie r/r bo już jest zaciskanie pasa ale jako okres wzmożonych wydatków sezonowych. I w rezultacie inflacja nam przyspieszy wszędzie. EM i EUR znów zaczną lecieć w dół, dolar się umacniać... a złoto prawdopodobnie zacznie być traktowane jako hedge
19/20
Nie oznacza to że nie spadnie.
Na wypadek tąpnięcia spodziewałbym się zobaczyć złoto niżej. Taki - flash crash. Stąd też moje poprzednie prognozy o circa 1500 a nawet górnej części kanału Maginota (1360-1380 $). Stan ten powinien być przejściowym i zakończyć się wzrostami
20/20
Uważam przy tym że stan circa 1680 USD może jeszcze potrwać i być strasznie męczącym. On już się utrwalił w postrzeganiu jako ten aktualnie stabilny i neutralny dla złota. Ale należy traktować go też jako przejściowy - aż zaufanie rynków do FED skruszeje.
I tyle :)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
76/ #BRICS#USD#CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 51-75 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
77/ infrastruktury do handlu ropą za pomocą złota. Dostawcy ropy mogą otrzymać zapłatę w Renminbi i natychmiast zamienić ją na złoto. Ta zmiana oznacza początek innego niż dolarowy instrumentu finansowego i nie-dolarowego mechanizmu odkrywania cen dla głównego globalnego towaru
78/ (stąd duże możliwości arbitrażu między rynkami). Notowane w Szanghaju kontrakty terminowe na ropę w juanach wciąż pozostają w tyle za londyńskimi kontraktami na ropę Brent i nowojorskimi kontraktami WTI, ale już znacznie wyprzedziły Tokio i Dubaj.
51/ #BRICS#USD jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 26-50 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
52/ Proces zmniejszania zależności od USD przyspiesza, choć członkowie BRICS i aplikanci do niedawna zdawali się nie mieć wypracowanego konsensusu jak to zrobić. Według MFW, na Q3 2022 roku, USD, EUR, GBP i JPY stanowiły obecnie 88% znanych, alokowanych rezerw walutowych.
53/ Elementem pierwszym do rozpracowania jest tu de-dolaryzacja via użycie walut własnych i infrastruktury własnej. przykłady z głowy:
Takie podejście jest wyraźnie zauważalne wśród Indii i Rosji, Rosji i Chin, Chin i Brazylii czy Chin i ich partnerów z rynków wschodzących.
26/ #BRICS#USD#CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. pierwsze 1-25 twitów znajduje się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
27/ BRICS rozwinął dwa podejścia. jedno prowadzące do próby reformy a drugie do próby stworzenia swojego własnego i nowego systemu.
Reprezentując jeszcze podejście reformatorskie, w przemówieniu wygłoszonym w 2009 zatytułowanym "Reforma Międzynarodowego Systemu Walutowego"
28/ Zhou Xiaochuan - prezes Ludowego Banku Chin - nazwał ideę Bancor Johna Maynarda Keynesa "dalekowzroczną" i zaproponował przyjęcie SDR-ów MFW jako globalnej waluty rezerwowej w odpowiedzi na kryzys finansowy. Idea została odrzucona przez USA, jako podważająca ich pozycję.
1/ #BRICS#USD
Czekają nas w 2023 r dwa interesujące wydarzenia w czasie recesji i kryzysu. Pierwszym jest FedNow jaki ma wystartować w lipcu 2023 r. kolejnym jest zjazd BRICS w sierpniu.
Są to rzeczy ważne z monetarnego punktu widzenia, w kontekście de-dolaryzacji a
2/ także z powodu de-globalizacji. Chciałbym opisać wam, jakie są moje odczucia w kontekście zjazdu BRICS, na którym przybliżą się ramy powstającej wspólnej waluty handlowej bloku.
Nie będę prorokować końca świata czy dolara, jak prezentuje to narracja państw rdzenia BRICS.
3/ Przyglądam się zagadnieniu z powodów surowcowych oraz fascynacji strukturalnej. Wszak zmiany o zakresie systemowym i monetarnym nie dzieją się na co dzień.
Oto system dominacji dolarowej - naszej waluty rezerwowej świata. Najpierw od 1944 zabezpieczonej złotem, potem w 1971
1/ #srebro#silver
Na zachowywanie się cenowe srebra w 2022 r. można spojrzeć dwojako. Jeżeli zrobić to w kontekście rozdmuchanych nadziei od Wall Street Bets (Zniszczyć Comex) i wszystkich survivalistów którzy chcą płacić srebrem po "nieuchronnym załamaniu systemu finansowego"
2/ no to tak... najgorsze są wybujałe i niespełnione nadzieje.
Jeżeli spojrzeć okiem traderskim, no to na ruchach srebra można było zarobić. Aprecjacja w H1, potem spadki Maj-Listopad i wzrosty sezonowe od Listopada. A jeżeli spojrzeć przez pryzmat długiego terminu no to cena
3/ mogła zawieść. Nie ukrywajmy - w perspektywie r/r nie było dużych zmian. W perspektywie r/r inne aktywa dały zarobić - jak choćby pompa na soku pomarańczowym. Ale dla hodlerów srebra i złota, chyba jednak inne parametry czasowe mają znaczenie...
1/ #złoto#gold#sankcje
Taki króciutki wątek chronologiczny dotyczące złota i sankcji.
1. Wybucha wojna - mamy końcówkę lutego 2022 r. Metalom szlachetnym towarzyszy silna zmienność zarówno 24 lutego, a potem wzrosty wybijające je 7-8 marca. Złoto muska wtedy po brzuszku swoje
2/ dotychczasowe szczyty, dotykając 2070 USD na intraday. Następuje silny pullback i stopniowe uspokajanie sytuacji.
ETFy zabezpieczone złotem reagują panicznie. Ameryka i Europa kupują w samym marcu 200 t. kruszcu w proporcji fifty/fifty praktycznie. Banki centralne ruszą z
3/ zakupami dopiero od q3, gdy sytuacja cenowa ulegnie uspokojeniu.
W 24h od ataku Rosji na Ukrainę, sankcjami obejmuje się liczne rosyjskie podmioty związane z kruszcem i surowcami. Z banków m.in. VTB i Sber.