Józef Kasprowicz Profile picture
Prawnik, ekonomista. Wnuk oficera Brygady Świętokrzyskiej NSZ i żołnierza BCh. Piszę o historii Polski Podziemnej, czasem też o Kresach i podróżach po świecie.

May 4, 2023, 16 tweets

Mawia się "zobaczyć Neapol i umrzeć". Złośliwi twierdzą, że powiedzenie to należy rozumieć w nieco innym, negatywnym sensie.😉

Jaki jest Neapol? W ramach #PodróżezKasprowiczem zapraszam na spacer po mieście św. Januarego, bożonarodzeniowych szopek i "boskiego" Maradony.

(1)

Zacznijmy od jednej z wizytówek Neapolu - katedry. Pierwszą wybudował tu Konstantyn Wielki. Obecna budowla pochodzi z 1313. Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale kryje w sobie skarby. Znajdują się tu też relikwie św. Januarego (patrona Neapolu).

(2)

Św. January był biskupem Benewentu ściętym w czasach Dioklecjana. Jedna z kobiet miała po jego śmierci zebrać jego krew do flakonika. Od kilkuset lat w Neapolu ma miejsce tzw. cud krwi - krew świętego przyjmuje płynną postać.

Zdjęcia: barokowa kaplica z relikwiami świętego

(3)

"we wrześniu tego roku zaszła rzecz niezwykła (..) Normalnie krew męczennika upłynnia się najwcześniej po półgodzinnych modlitwach (..) Tym razem wyciągnięto ze skarbca (..) ku zdumieniu nielicznych świadków cudu, ampułki z już gotującą się krwią"
G.Herling-Grudziński, "Cud"

(4)

"Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu? Wyrzekam się."

Przy katedrze znajduje się miejsce, które często pomijają wycieczki. Najstarsza zachowana chrzcielnica w Zachodniej Europie. Powstała w V w. Dotąd zachowały się fragmenty oryginalnych fresków.

(5)

Podziemny Neapol. Ciąg tuneli, korytarzy i jaskiń, w których obejrzeć można pozostałości greckiego i rzymskiego miasta. Skarbiec, teatr, szkoła, pozostałości sklepów i warsztatów rzemieślniczych.

W czasie II wojny mieszkańcy miasta chronili się tu przed bombardowaniami.

(6)

Neapol słynie z pięknych, bożonarodzeniowych szopek. Najlepiej przejść się uliczką S. Gregorio Armeno, na której znajdują się sklepiki i warsztaty szopkarzy. Piękne szopki można też zobaczyć w klasztorze S. Lorenzo Maggiore. I sceny biblijne wyrzeźbione w orzechu (z lewej).

(7)

"Boski" Diego. Jest drugim, po św. Januarym, nieoficjalnym patronem miasta. Wizerunki Maradony, grającego w Napoli w latach 1984-1991, można zobaczyć wszędzie. W koronie, w aureoli...

Po prawej na dole: kapliczka ku czci Maradony w jednym z neapolitańskich barów (Bar Nilo)

(8)

Neapolitańczycy oszaleli na punkcie piłki. SSC Napoli jest blisko trzeciego tytułu mistrza Włoch. Dwa pierwsze mistrzostwa uzyskali za czasów Maradony. Z tej okazji całe centrum Neapolu obwieszone jest barwami klubu, wizerunkami piłkarzy i barwami Włoch z cyferką "3" na nich

(9)

Pora chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Dobrym miejscem będzie ogród na dziedzińcu monumentalnego klasztoru św. Klary. Założony przez Andegawenów, w 1943 niemal całkiem zniszczony w bombardowaniu (odbudowany w l. 50-tych). W ogrodzie czuć aromat rosnących tu owoców i ziół.

(10)

Po kilku minutach docieramy na Piazza del Plebiscito. Po jednej jego stronie stoi monumentalna bazylika (po prawej, góra), po drugiej XVIII-wieczny Zamek Królewski powstały w czasach Burbonów (po prawej, dół).

Z lewej: znajdująca się w pobliżu Galeria Umberto I z 1890.

(11)

Castel Nuevo to kolejny symbol Neapolu. Wybudował go Karol Andegaweński. Następnie służył kolejnym dynastiom rządzącym miastem- Aragończykom, Habsburgom i Burbonom, którzy przenieśli się stąd do nowego Zamku Królewskiego.

Zamek oblegał Ludwik Węgierski, nasz przyszły król.

(12)

Narodowe Muzeum Archeologiczne. Obejrzeć można tu kolekcję rzymskich rzeźb rodu Farnese (założonej przez papieża Pawła III), w tym popiersia cezarów. Oraz mozaiki z Pompejów.

Od lewej: Juliusz Cezar, "Byk farnezyjski" i mozaika z Pompejów "Bitwa Aleksandra z Dariuszem".

(13)

Via Toledo to główna, reprezentacyjna ulica Neapolu. Swoją nazwę wzięła od mieszkających niegdyś tu hiszpańskich żołnierzy. Jest to dobre miejsce na wieczór i kolacje - od Via Toledo odchodzi mnóstwo uliczek pełnych barów i restauracji.

(14)

Obowiązkowym punktem spaceru w Neapolu jest wzgórze Vomero. Znajdują się tu średniowieczne Castel Sant'Elmo i klasztor kartuzów SW. Marcina. Przede wszystkim jednak można stąd podziwiać piękne widoki na Neapol, Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusza.

(15)

Nasz spacer zakończymy nas Zatoką Neapolitańską, przy średniowiecznym Castel dell'Ovo ("zamek jajeczny" - nazwa nawiązuje do jednej z legend o, pochowanym w Neapolu, Wergiliuszu).

Tu zaczęła się historia miasta, kiedy greccy osadnicy założyli osadę nazwaną później Neapolis

(16)

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling