Ta stoczona 5.05.1945 bitwa była jedną z ostatnich II wojny. A na pewno jedną z najdziwniejszych.
Tego dnia zamku Itter przed Waffen-SS bronili Amerykanie wspierani przez... żołnierzy Wehrmachtu, oficera SS, 2 byłych premierów Francji i dwóch francuskich generałów.
Wątek⬇️
(1)
Średniowieczny zamek Itter w 1943 staje się więzieniem - filią KL Dachau. Komendantem zostaje SS-Hauptsturmführer Sebastian Wimmer (dawniej służył w KL Dachau i KL Lublin, czyli Majdanku).
Zostaje tu uwięzionych kilku francuskich więźniów.
Nie byle jakich.
(2)
W maju 1945 więźniowie Itter to byli premierzy Francji: Paul Reynaud i Édouard Daladier, byli szefowie sztabu: gen. Maxime Weygand i gen.Maurice Gamelin, a także Marie-Agnès Cailliau de Gaulle (siostra gen. de Gaulle) i tenisista Jean Borotra. Pilnuje ich 25 strażników z SS.
(3)
Więźniowie mają dość komfortowe warunki - własne pokoje w zamku, dobre posiłki, możliwość swobodnego poruszania się po zamku, a nawet... słuchania BBC
W maju 1945 sytuacja zaczyna jednak robić się nerwowa. Więźniowie zaczynają się obawiać, co zrobią Niemcy u schyłku wojny.
(4)
Na początku maja do zamku przybywa komendant KL Dachau, Eduard Weiter (na zdjęciu) i, prawdopodobnie, przekazuje rozkaz likwidacji więźniów. Wimmer nie wykona jednak tego rozkazu.
2 maja komendant KL Dachau popełnia w zamku Itter samobójstwo.
(5)
4 maja załoga SS ucieka z zamku. Więźniowie otwierają magazyny i przejmują broń. Obawiają się ataku znajdujących się niedaleko oddziałów SS. Z zamku wychodzi dwóch posłańców. Jeden dotrze do Amerykanów. Drugi (prawdopodobnie wysłany jeszcze przez kom. Wimmera) do Niemców.
(6)
Więźniowie postanawiają wybrać dowódcę obrony zamku. W tym celu zwracają się do przebywającego w Itter... SS Hauptsturmführera Kurta-Siegfrieda Schradera (zdjęcie). Był on znajomym komendanta zamku, który poznał się też z jego więźniami
Zgadza się. Do zamku przenosi rodzinę
(7)
A tymczasem....
Oddziały 17 Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Götz von Berlichingen", pod rozkazami SS-Oberführera Georga Bochmanna (na zdjęciu), zmierzają w kierunku zamku.
Jest ich 100-150 ludzi. Chcą wykonać wydany przez Himmlera rozkaz.
(8)
Jeden z wysłanników z zamku dociera do majora Josefa Gangla (zdjęcie). Ten weteran walk we Francji w 1940, w ZSRS i w Ardenach pod sam koniec wojny dołączył do austriackiego ruchu oporu. Deklaruje, że pomoże więźniom zamku Itter.
Postanawia poprosić o wsparcie Amerykanów.
(9)
Mjr Gangl ze swymi żołnierzami dociera do kapitana Johna Lee (zdjęcie), dowódcy kompanii w 12. Dywizji Pancernej. Kpt. Lee, po wstępnym rekonesansie, obiecuje, że "przyjedzie kawaleria". Niestety, większość sił musi zostawić po drodze. Do zamku dotrze 1 Sherman i 15 ludzi.
(10)
Bitwa zaczyna się o 4 rano. Jedyny czołg, ustawiony przez kpt. Lee w bramie zamku, od razu zostaje zniszczony przez działo 88 mm. Obrońcy postanawiają, że będą bronić się w średniowiecznym stylu - za grubymi murami zamku.
Zdjęcie: zamek Itter po ostrzale.
(11)
"Pobiegłem do zamku. Wyjąłem tommy-gun z mojego kufra i zszedłem na dziedziniec, gdzie zastałem naszych żołnierzy" - wspominał 70-letni Reynaud. Gdy sytuacja stała się trudna, mimo zakazu kpt. Lee, za broń chwycił też staruszek Gamelin. Zdjęcie: obaj w zamku Itter, po walce
(12)
Obrońcy czekają na odsiecz 103. Dywizji Piechoty, którą powiadomił pierwszy z wysłanników z zamku. Postanawiają posłać Jeana Borotrę (zdjęcie), by ich ponaglił. Amerykanie wpierw go ignorują, do czasu, kiedy będący z nimi dziennikarz rozpozna w nim światowego tenisistę.
(13)
W końcu, odsiecz dociera. Kolumna pancerna pod dowództwem kpt. Johna Gilla odwraca proporcje sił. 100 SS-manów poddaje się. Bitwa jest wygrana.
Kpt. Lee (na zdjęciu z prawej) wita przybyłych kolegów z cygarem w zębach. "Co was zatrzymało?" - pyta.
(14)
Mjr Gangl poległ (jako jedyny) w bitwie od kuli snajpera, chcąc ratować sędziwego premiera Reynauda.
Kpt. Lee za tę bitwę otrzyma Srebrną Gwiazdę i Krzyż Zasługi.
Niemieccy obrońcy z Wehrmachtu trafią do obozu jenieckiego. Ale szybko z niego wyjdą.
(15)
Hauptsturmführer Schrader będzie sądzony za zbrodnie wojenne. Uniewinniony, zostanie urzędnikiem.
Komendant Wimmer popełni samobójstwo w 1952. Dopadną go cienie Majdanka?
Więźniowie z Itter chcieli odegrać jeszcze rolę we Francji. Bez sukcesów, byli zbyt skompromitowani.
(16)
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.