Ignacy Morawski Profile picture
Z-ca redaktora naczelnego @puls_biznesu (Polish business daily) mój dzienny newsletter Dane Dnia: https://t.co/aB54PokzwR

May 21, 2023, 15 tweets

Poszedłem do Luwru. Jestem pod ogromnym wrażeniem.Nie będę opowiadał o sztuce. Ale chyba nigdy w realu nie widziałem tak wyraźnie efektu podczepiania/kuli śnieżnej. Ludzie chcą oglądać to,na co patrzą inni. Myślicie,że kierujecie się głównie własnymi preferencjami?Sorry,nie.
1/🧵

Mona Lisa przyciąga tłuumy,choć nie jest raczej najwybitniejszym dziełem LDV i pewnie nie najciekawszym w Luwrze. Nie jestem znawcą,ale odsyłam do świetnej książki Isaacsona (kto nie interesuje się sztuką,na chwilę zmieni zdanie). Natomiast napiszę o efekcie podczepienia.
2/

Jest bardzo dużo badań pokazujących, że popularność dzieł artystycznych wynika nie tylko (a nawet nie głównie) z ich cech, ale również z tego, jak oceniają je inni. W epoce Internetu ten efekt „bandwagon” jest b.silny. Opisał to np. ekonomista A.Krueger w książce Rockonomics.
3/

W znanym eksperymencie kilku badaczy podzieliło ludzi na grupy, które słuchały i ściągały te same piosenki. Jedna grupa znała tylko autorów i mogła słuchać/ściągać. Pozostałe grupy miały też dodatkowo info o popularności piosenek wśród innych. Efekt?
princeton.edu/~mjs3/salganik…
4/

W pierwszej grupie (bez sugestii) preferencje rozkładały się w miarę równomiernie. W pozostałych istniała silna tendencja do grupowania popularności wokół pojedynczych utworów–tym mocniejsza,im mocniejsze było sugerowanie ocen innych (eksperyment 2 to mocniejsze sugerowanie).
5/

To oznacza, że im mocniej ludzie sugerują się wyborami innych,tym większa koncentracja popularności. Ale jest jeszcze jeden efekt: sukces gwiazd jest mniej przewidywalny. Słabe dzieło nie będzie na topie, ale los (pierwsze recenzje?) potrafi pchnąć na top średnie dzieło.
6/

Efekt podczepiania dotyczy wielu rzeczy w Internecie. W innym ciekawym eksperymencie badacze dokonali lekkiej manipulacji, na + lub -, w tysiącach komentarzy na Reddit. Dodawali losowo ocenę jako pierwsi po pojawieniu się komentarza. Efekt?
snap.stanford.edu/class/cs224w-r…
7/

Losowa ocena pozytywna danego komentarza na samym początku znacząco zwiększa szansę, że kolejna ocena też będzie pozytywna. I że długookresowa ocena komentarza będzie wysoka. Co ciekawe, to nie działa w drugą, negatywną stronę (!!). Downvoting nie wywołuje efektu podczepienia.
8/

Co ciekawe, efekt podczepienia dotyczy nie tylko Internetu i sztuki. Robimy to, co robią inni. Na przykład, dane z poniższego badania sugerują, że posiadanie przyjaciela z nadwagą zwiększa ryzyko nadwagi (i to nie jest tylko efekt wspólnego środowiska).
nejm.org/doi/full/10.10…
9/

Może dlatego, że wpływ na to, ile jemy, ma nie tylko nasz głód i nasz smak, ale też informacja o tym, ile jedzą inni. Trochę to straszne. A może …. kto wie… może to właśnie normalne i fajne, bo robimy różne rzeczy po to, by być z innymi.
academic.oup.com/jcmc/article/2…
10/

Dlaczego tak mocno ludzie kierują się innymi? Najczęściej podaje się dwa wyjaśnienia.
Po pierwsze, ludzie używają prostych heurystyk/reguł, bo nie mogą każdej decyzji poświęcać za dużo czasu. Po prostu zabrakłoby im życia. Za dużo do wyboru=źle.
11/

Po drugie, ludzie lubią robić to samo, co inni, bo to daje szansę na wejście w interakcję. Jest wspólny temat, okazja do spotkania, a konsumpcja w celach społecznych to gros zakupów – ludzie wydają kupę forsy by naśladować (lub nawet być lepszymi, ale to inne zjawisko).
12/

To drugie wyjaśnienie efektu podczepienia jest najbardziej intrygujące. Jakby jeszcze trochę to pociągnąć to możemy dojść do wniosku,że konsumpcja ma współcześnie quasi-religijny charakter.O co toczyła się wojna Kościoła z handlem niedzielnym? Nie o komfort kasjerów na pewno.
13/

Kupując zaspokajamy bardzo głębokie potrzeby psychologiczne – przynależności, tożsamości, ukojenia lęków egzystencjalnych. Ludzie chcą uczestniczyć w rytuałach, chcą robić to samo, co inni, w tym samym rytmie, na tych samych zasadach.
14/

Zakończę też Paryżem. Dużo większą przyjemność niż Luwr sprawiła mi wizyta w muzeum Picassa. Z wielu powodów. Może dlatego, że było mało ludzi. A może dlatego, że znalazłem zdanie, które spięło mi te przemyślenia. „Konsumpcja” sztuki to forma rytuału. I nie tylko sztuki.
15/END

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling