Tuomas Salonen Profile picture
Teacher. PhD Researcher @eduscihelsinki: Moral Education, Secular and Religious Ethics. Interests: Morality, Values, Ideology, Religion.

Aug 21, 2023, 10 tweets

Uskomus "yksilön menestys on omaa ansiota" on keskeinen elementti meritokraattisessa ideologiassa ja systeemiä oikeuttavassa ajattelussa.

Tarkastelen tässä ketjussa miten kytkeytyy eriarvoisuuteen sekä miksi jakaa niin selkeästi oikeisto-vasemmistoaksellilla 1/

Meritokratiauskomukset kytkeytyy vahvasti eriarvosuuteen, koska ihmisellä on perustavanlaatuinen tarve oikeuttaa eriarvoisuus.

Ihminen sietää todella huonosti eriarvoisuutta, joten yksilölle on edullista ajatella ettei sitä ole tai että se on jollain tapaa oikeutettua 2/

Kun koasetelmissa manipuloidaan menestystä, "menestyneiden" yksilöiden selitykset muuttuvat.

Olosuhdetekijöiden sijaan painotetaan enemmän ominaisuuksia ja valintoja selitettäessä omaa menestystä.

Meritokraattiset uskomukset vaikuttaa siihen miten eriarvoisuutta hyväksytään 3/

Ja toisin päin. Kun manipuloidaan "menestystä", on "menestyneet" valmiimpia hyväksymään suurempaa eriarvoisuutta.

Samalla muuttuu myös erilaisten eriarvosuutta oikeuttavien ideologioiden (esim meritokraattiset uskomukset) kannatus, koska ne oikeuttaa omaa asemaa ja näkemyksiä 4/

Kun yksilö tehdään tietoiseksi etuoikeuksista oman menestyksensä taustalla

Alkaa yksilöiden selityksissä korostumaan vastoinkäymiset omassa elämässä tai "kova työ" menestyksen eteen.

Näin pyritään suojelemaan minäkuvaa ja häivyttämään/oikeuttamaan oma etuoikeutettu asema 5/

Myös väestötasolla yleisesti, mitä eriarvosempi yhteiskunta on sitä suurempaa eriarvosuutta hyväksytään.

Tässä vaikuttaa ihmisen taipumus johtaa "ought" uskomuksia "is" asiantiloista.

Ja mitä suurempi meritokratian kannatus, sitä suurempaa eriarvosuutta hyväksytään 6/

Myös mitä eriarvosempi yhteiskunta on sitä vähemmän ajatellaan siellä olevan rakenteellista eriarvosuutta.

Ja eriarvosuuden lisääntyessä meritokratiaan uskominen lisääntyy.

Eli perspektiivi hämärtyy ja ajatellaan eriarvosuuden olevan oikeutettua koska palautuu meritokratiaan 7/

Tämä on tyyppiesimerkki systeemiä oikeuttavasta ajattelusta.

Ihminen sietää huonosti eriarvoisuutta, joten sen selittäminen oikeutetuksi edesauttaa järjestelmään sopeutumista ja oman aseman oikeuttamista.

Ja tässä tulee esille oikeiston ja vasemmiston ero 8/

Oikeisto-vasemmisto akselia selittää pohjimmiltaan yhteiskunnan jäsentäminen kilpailun vs yhteistyön kautta sekä eriarvoisuuden hyväksyminen.

Yhteistyö ja tasa-arvo selittää/ennustaa vasemmistolaista, kilpailu ja eriarvosuuden hyväksyminen taas oikeistolaista ideologiaa 9/

Mutta koska ihminen sietää luonnostaan huonosti eriarvoisuutta,

Ja oikeistolaista ideologiaa ennustaa/määrittää nimenomaan suhtautuminen eriarvoisuuteen,

Korostuu erilaisten systeemiä ja eriarvosuutta oikeuttavien ideologioiden kannattaminen oikeistolaisten keskuudessa 10/10

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling