, 33 tweets, 9 min read Read on Twitter
birkaç gün önce dm geldi. ilgileneceğime söz vermiştim. 6-7 saattir internetten bulabildiğim tüm kaynaklardan konuyu anlamaya çalışıyorum. ailenin iddiasıyla ortada bir cinayet ve bld başkanından milletvekiline uzanan bir sır perdesi var, suçlu(lar) korunuyor. paylaşmak istiyorum
12 nisan 2018'de giresun'un eynesil ilçesinde 11 yaşındaki rabia naz ağır yaralı olarak evin önünde yerde bulunuyor. hastaneye kaldırılıyor, kurtarılamıyor. intihar olduğu düşünülüyor. fakat sonra baba şaban vatan'ın içini bir şüphe kaplıyor. intihar olmadığını düşünmeye başlıyor
rabia'nın sol ayağı kopar derecesine gelmiş. atardamar kesiği var. böyle bir durumda kan akışı olması lazım ama bulunduğu yerde kan yok. yüksekten düşmeyle/atlamaya oluşması beklenen başka bulgular yok. düşme sesini duyan yok.
okuldan dönen rabia'nın çantası başlangıçta kayıp. teras dahil her yerde aranıyor, bulunamıyor. saatler sonra terasta herkesin görebileceği bir yerde bulunduğu haberi geliyor. giresun merkezden gelen polis çantanın üzerine sandalye koyup foto çekiyor.. ? beyazgazete.com/video/webtv/gu…
mahalleli o sıralarda siyah bir arabanın hızla geçtiğini söylüyor. araba çarpmasından şüphelenen babaya rabia'nın elbisesindeki talaş ve saman kalıntıları civardaki metruk bir evi hatırlatıyor. çünkü bu ev ahır olarak kullanılıyor. kanın orada temizlenmiş olabileceğini düşünüyor.
baba şaban vatan daha sonra yakındaki oto yıkamacıya gidiyor. o gün araba yıkanıp yıkanmadığını soruyor. sadece siyah bir doblo'nun yıkamaya geldiğini, getiren kişinin telaşlı davranışlar sergilediğini öğreniyor. kendi çabasıyla edindiği bu bilgileri emniyetle paylaşıyor.
ancak zaman geçtikçe emniyet'in konuyla ilgilenmediğini hatta örtbas etmeye çalıştığını fark ediyor. örneğin ambulansın kamera kayıtları bile alınmamış. hatta silinmiş. emniyet'e göre annesi kızınca rabia'nın psikolojisi bozulmuş, okuduğu kitaplardan etkilenmiş ve intihar etmiş.
baba aylar sonra hacettepe üniversitesi adli tıp'tan otopsi talebinde bulunuyor. otopsi sonucu, ölümün yüksekten düşme sebebiyle değil, muhtemelen araba çarpması sebebiyle olduğu şeklinde açıkça raporlanıyor.
buna rağmen emniyet ve savcılık nezdinde soruşturma ilerlemiyor. bir dedektif gibi olayı tek başına araştırmak zorunda kalan baba, siyah doblo'nun peşine düşüyor. tarife uygun doblo'nun eynesil belediye başkanı coşkun somuncuoğlu'nun yeğeni tarafından kullanıldığını öğreniyor.
baba soruşturmayı etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delil karartıldığını düşünüyor. ona göre @nurettincanikli memleketindeki cinayetin örtbas edilmesi için talimat veriyor. mv @mvcemalozturk de işin içinde. görebildiğim kadarıyla canikli ve öztürk suskunluğunu koruyor
babanın iddia ve kanıtlarını paylaşıyorum. bu soruşturmanın emniyet ve savcılık tarafından detaylı yürütülmesi gerekmez mi? öyle olmuyor. aksine dosyayı kapatmaya çalışıyorlar. baba emniyet, savcılık ve diğer her yerde duvara çarpınca sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışıyor.
baba, müge anlı ile iletişime geçiyor. müge hanım eylül'de ilçeye ekip gönderiyor. 2 günlüğüne gelen ekip evde ve dışarıda çekimler yapılıyor. konu derinleşince birkaç gün daha kalma kararı veriliyor ama bir telefonla aniden tüm ekip ilçeden ayrılıyor. haber yapılmıyor.
baba yılbaşında nihayet müge anlı ile iletişim kurduğunu ve anlı'nın "yayınlayamadık ve bu yüzden çok tepki aldık ama maalesef yukarıdan baskı var" dediğini söylüyor. açıkçası konuyu her boyutuyla bilemem ama babaya destek vermem gerektiğini düşündürten şeylerden biri bu oldu.
baba sesini duyurmak için miting yapmaya karar veriyor. ekim'de eynesil meydanda yüzlerce kişiyle miting gerçekleşiyor. böylece konu ulusal medyada yer buluyor. babaya içişleri bakanı @suleymansoylu konuyla ilgileniyor diyorlar. baba umutlanıyor ama maalesef yine sonuçsuz kalıyor
eynesil'de 11 yaşında çocuk okuldan dönerken acı bir şekilde hayatını kaybediyor. olay akışı ve deliller bir arabanın onu yaralı halde bıraktığını, delil karartıldığını, bürokrasi ve siyasilerin olayı örtbas etmek için çabaladığını, faillerinin arkasının sağlam olduğunu söylüyor.
henüz baba ile iletişim kurmadım. kimseyle kurmadım. konuyu birleri örtbas etmeye çalışıyorsa biz de gündeme gelmesi için çabalamalıyız diye düşündüm. babanın (facebook.com/saban.vatan.1) neredeyse 1 yıldır süren yakarışını duydum. sesine ses olmak istedim. üzeri örtülmesin istedim.
konu araştırılsın. intiharsa intihar, kazaysa kaza, cinayetse cinayet.. gerçekler ortaya çıksın. kirli siyasi hesaplar ve mafyatik bağlar örtbas etmesin. hepsi bu.
belki hep birlikte sorarsak makam odalarında artık üç maymunu oynamazlar belki hep birlikte sorarsak gerçek açığa çıkar #RabiaNazaNeOldu ?
müge anlı ekibinden bir düzeltme talebi geldi. aynen paylaşıyorum.
rabia naz'ın babasıyla ilk kez iletişim kurduk. paylaşıyorum çünkü bugün de konuyu irdelemeye devam edeceğim. yeni bilgiler paylaşacağım. derdimin ne olduğu bilinsin istiyorum. bir tarafta polis, savcı, belediye başkanı, milletvekili ve onların medyası var. diğer tarafta gerçek.
kazara düşmüş olsa, yere değil alttaki çatıya düşerdi. o halde atladı diyor polis, geriye doğru açıldı, koştu, ileri atladı. böylece çatıyı geçip yere düştü. polis aileyi buna inandırmaya çalışıyor. savcı da.. kayıtlara böyle geçiyor.
not: işaretli hasar kum torbası kaynaklı.
polis kağıt fırlatıyor ve "çocuk da böyle atlamış" diyor. aynı polis "12 yaşında çocuğuma sordum, yaparım dedi" diyor. intihar olduğuna ikna etmeye çalışıyor. bu konuşmadan sonra baba sabahlara kadar annenin başında bekliyor.. kendine zarar vermesin diye.
facebook.com/saban.vatan.1/…
intiharı düşündürecek bir şey yok ama birileri böyle tutanak istiyor. delil lazım. "delil" 5buçuk saat sonra geliyor. bulunuyor diyemiyorum, geliyor. herkesin aradığı çanta aniden terasta beliriyor. herkes çantanın sonradan getirildiğini söylüyor. tutanağı yazan polis hariç.
senaryo böyle hazırlanıyor. rabia naz okuldan geldi, terasa çıktı, çantasını bıraktı, geriye açıldı, koştu, atladı. çünkü annesi oyun oynamasına izin vermemişti, ayrıca okuduğu kitaplardan etkilenmişti. bu senaryoya öyle ya da böyle katkı koyanlar nasıl uyuyabiliyor anlamıyorum.
intiharı düşündürecek bir şey yok. hastane raporu intihar değil diyor, aynı saatte "kız çocuğuna çarpan araba" ihbarı var. hızla geçen siyah araba görenler var. ayakta kopma derecesinde kesik var, kan temizlenmiş. ama polis ve savcının intihar "kanaati" var. böyle kabul görüyor.
kıyafette saman ve talaş izleri var, oto yıkamacıda tarife uygun siyah doblo var, düşmeden ziyade araba çarpması diyen adli tıp raporu var. alelacele hastaneden alınıp temizlenen elbise var. ama polis ve savcının intihar "kanaati" var. böyle kabul görüyor. facebook.com/photo.php?fbid…
bir polis veya bir savcı kendisine gelen böyle bir vakayı nasıl intihar olarak değerlendirip kapatmak ister? bunu niye yapar? ya faildir ya fail yakınıdır ya maddi çıkar sağlamıştır ya da yüksek yerden talimat almıştır. başka bir ihtimal aklıma gelmiyor. varsa lütfen söyleyin.
babaya göre polis ve savcı, bir siyasi makam sahibinden talimat alıyordu. çünkü o siyah doblo'yu bld bşk c.s.'nin yeğeninin kullandığını öğrenmişti (eynesil halkı arasında aracı kullananın bld bşk yeğeni değil oğlu olduğu da konuşuluyor). polis ilgilenmiyor, baba dedektif gibi.
babanın araştırma ve iddialarına devam edelim. ölümün örtbas edilmesi için müdahalenin canikli'den geldiğini söylüyor. peki canikli bunu neden yapıyor? babaya göre bld bşk elinde bir dosya (alucra'daki yangın) var, bld bşk canikli'ye karşı bunu kullanıyor.
mola veriyorum, sonra devam edeceğim. şaban vatan'ın facebook hesabında birçok bilgi ve iddia mevcut. meğer acılı bir baba aylardır feryat ediyormuş, nihayet sesini biraz duyabildik. konunun detaylarını merak edenler facebook profilini inceleyebilir. facebook.com/saban.vatan.1
şimdi babayla konuştuk. derdini anlatmak istediği karakoldan tartaklanarak çıkarılmıştı, savcı kapıdan kovmuştu, oy verdiği vekiller telefona çıkmamıştı, müge anlı ekrana çıkarmamıştı. her şey değişti. içişleri bakanı süleyman soylu görüşmek istemiş ve bugün odasında kabul etmiş.
görüşme soylu'nun yoğun programı gerekçesiyle 10dk sürmüş. konunun araştırılacağı sözünü vermiş, sonra baba ilgili yetkililerle görüşmüş. bugün itibariyle içişleri bakanlığı bünyesinde ayrı bir soruşturma başladığını söyleyebiliriz. öncekilere benzemeyeceğini umarak takipteyiz.
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to metin cihan
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Trending hashtags

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!