#رشتو یکی از ۹ قاضی‌القضات ‌آمریکا در مرحله تایید است. ۲۲ سناتور کمیسیون قضایی در یک روز هر کدام نیم ساعت سوال و جوابش می‌کنند و تا فیه خالدونش را در می‌آورند تا تکلیف همه از جمله نمایندگان کنگره که باید تا دو هفته دیگر به او رای بدهند مشخص باشد و عقاید او را بدانند.
این هفته جلسه استماع قاضی امی کُونی بَرِت برای کرسی دیوان عالی آمریکا برگزار شد چون اخیرا یکی از قضات فوت کرد. این قدرتمندترین دادگاه در آمریکاست که ۹ عضوش در مجموع حکم قاضی‌القضات این کشور را دارند و می‌توانند حتی قوانین تصویب شده کنگره را هم غیرقانونی اعلام کنند.
قضات عالی دیوان عالی توسط رئیس‌جمهور پیشنهاد و توسط کنگره تایید می‌شوند. آنها بصورت مادام العمر به این سمت منصوب می‌شوند و عقاید سیاسی و اجتماعیشان و برداشت آنها از قانون می‌تواند اثر فوق‌العاده زیادی روی شئونات زندگی آمریکاییها داشته باشد.
مثلا ترامپ گفته که من به هر ۹ عضو نیاز دارم (تا جمهوریخواه باشند) و اگر سر نتایج انتخابات دعوا شد و کار بالا گرفت آنها در شمارش آرا به من کمک کنند. یا اینکه ترامپ امیدوار است با به دست گرفتن اکثریت این دیوان توسط افراد هم‌عقیده‌اش آنها بخشی از حقوق دگرباشها،
حق سقط جنین یا قانون خدمات درمانی اوباما را خلاف قانون و ملغی اعلام کنند. بماند که ترامپ کاملا بر خلاف رسم قبلی، دم انتخابات بشدت برای تعیین قاضی جدید فشار آورده و اگر خودش انتخاب نشود و این قاضی رای بیاورد، یک عمر جمهوریخواهان یک امتیاز جلو افتاده‌اند.
میگوییم برخلاف رسم چون جمهوریخواهان ۴ سال پیش در کنگره درست دم رفتن اوباما وقتی قاضی دیوان عالی فوت کرد حتی اجازه پیشنهاد قاضی جدید هم به او ندادند و گفتند الان آستانه انتخابات است و مردم باید اول در انتخابات نظرشان را بگویند که می‌خواهند چه کسی قاضی بعدی را برایشان پیشنهاد بدهد!
از هشت قاضی ارشد فعلی دو نفر منتخب ترامپ، دو نفر منتخب اوباما، دو نفر منتخب جورج بوش، یک نفر منتخب بیل کلینتون (دو تا بود که روث بیدر گینزبرگ فوت کرد) و نفر آخر منتخب جورج بوش پدر (در ۲۹ سال پیش) است.
اگر قاضی نهم الان تایید شود سومین فرد پیشنهادی ترامپ خواهد بود.
بهر حال این قاضی محافظه‌کار که وکیل و سخنور بسیار قابلی است ۱۲ ساعت! سوال و جواب شد و تمام جلسات زنده از کانال تلویزیونی کنگره پخش می‌شد. البته او کم نیاورد و تا توانست از جواب مستقیم طفره رفت و گفت اظهارنظر مستقیم در مورد آرا قضات قبلی غیرقانونیست و او فقط از آنها تبعیت می‌کند.
او در جواب اینکه ترامپ تو را پیشنهاد کرده تا بعدا سر بزنگاه به نفع او رای بدهی صریحا گفت که بازیچه دست هیچ‌کس نمی‌شود و هرگز در این باره با کاخ سفید حرفی نزده، هیچ قولی نداده و پیمان اخوت با کسی نبسته است.
یک نماینده دموکرات صحبت از «پولهای کثیف» کرد که جمهوریخواهان در
انتخاب قضات دیوان عالی خرج می‌کنند تا فرد نزدیک به خودشان انتخاب شود.
در حال حاضر با مرگ روث بیدر گینزبزرگ نسبت جمهوریخواهان ۵ به سه بیشتر از دموکراتهاست. اگر آنها موفق شوند کونی برت را وارد دیوان عالی کنند ۶ به ۳ جلو خواهند بود و عملا اثرگذاری دموکراتها خیلی کم می‌شود و باید
منتظر باشند قوانینی که سالها برای تصویبش تلاش کردند یکی یکی سر از دیوان عالی دربیاورند و احتمالا نقض یا ابطال شوند.
رای‌گیری برای تایید برت احتمالا ظرف دو هفته برگزار می‌شود در حالی که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سه هفته دیگر برگزار می‌شود.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with علی نورانی

علی نورانی Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @alirecommends

25 Apr 19
#رشتو
یک ایده بینظیر در بسته بندی سازگار با محیط زیست به مطرح شده که کمک زیادی به کاهش انتشار کربن در زمین می کنه.
اگر دقت کنید اکثر پاک کننده هایی که در خانه داریم (مثل شیشه شور) مقدار زیادی آب دارند. /1
این یعنی کارخانه ها، شرکت های پخش، عمده فروشان و خرده فروشان (و مصرف کننده) روزانه حجم بسیار بسیار زیادی آب جابجا می کنند! که مقدار زیادی سوخت و انرژی مصرف میکنه. در حالیکه آب در همه خانه ها هست.
میشه مواد اصلی پاک کننده را بصورت قرص درآورد و در خانه با آب حل کرد/2
مثلا شرکت بلولند اسپری های نشکن هم تولید کرده که اسمش رو گذاشته فور اِور (همیشگی) که کیفیت و عمر بالایی داره. شما یک بار بطری اسپری رو می خرید و ازون به بعد با یک قرص کوچک مثلا شیشه شورتون رو پر می کنید.
فکر کنید یک کامیون بار تبدیل به یک کارتن میشه!
#محیط_زیست
#زمین
#بهینه_سازی
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!