לפני שבועיים שלושה עוד קיבלתי טלפונים ממתמחים עם דמעות שמסרבים לאשפז חולי קורונה אצלם בביה"ח כי אין מקום, והם לא יודעים מה לעשות. ברמב"ם פתחו את המרתף התת קרקעי. מנכ"ל הדסה דיווח שהוא לא האמין שיגיעו שם למצב קשה כ"כ. מתו מאות ישראלים בשבוע. עכשיו קצת השתפר, אז הגיעו ה"חשיפות".
השער של מוסף הארץ לא מרשים אותי; כותב הטור החשוב ביותר של העיתון, ר.אלפר, עוסק עקבית באגדות כמו הסברים שהנגיף נחלש וכו'. המוסף בסה"כ עשה כתבת "יותר ויותר", ביטוי שלקוח מהעולם של עיתוני שנות ה-90 ("יותר ויותר"= קובעים שיש תופעה, כי אין נתון אמפירי).
כעת המגיפה דועכת גם בשל הסגר
אז שוב צצות פטריות הבדיה (לא היה גל שני, הנגיף תש כוחו וכו'). הכל מלווה בחצאי אי דיוקים ובד"כ ללא פרסום מדעי מגבה. אם כל חורף המערכת על סף אי ספיקה, וזו מחלה חדשה, המסקנה היא שיהיה חורף קשה אם לא נישמר, הלא כן?
רבים בעיתונות רוצים להיות באחד משני מקומות - ההיסטרי או הפופוליסטי.
בעולם יש כרגע 3 גישות:
1. הדבקה אפס (ניו זילנד, טיוואן)
2. מגבלות ספורות וחשובות, ללא סגרים, אבל בלי לקדם הדבקה בשום אופן, עבודה מהבית כמה שניתן (רק שבדיה)
3. שליטה מתמדת שסתומית במגיפה, הגבלות רבות, יד על הדופק, ללא שלילה של סגר אם מערכת הבריאות על סף קריסה. גרמניה, נניח.
האירוע הזה בעיצומו. ייתכן שיתברר שהגישה השבדית מוצלחת; אפילו נוצר שם "עומק חיסוני". ייתכן שניו זילנד. כרגע אף מנהיג לא מקדם הדבקה של צעירים עד גיל 65 (מי יודע, אולי טראמפ, נראה).אם ישראל רוצה להיות ראשונה, בחסותה של אליטה חלולה ופרובינציאלית, אז בטוחני שהעולם יצפה ויסקר בעניין.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with נדב איל Nadav Eyal

נדב איל Nadav Eyal Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Nadav_Eyal

15 Oct
1/Golda Meir and Joe Biden, the Israeli memo.
By far, the story Biden most frequantly tells about his relationship with Israel leadership is his first meeting with Golda as a young senator. Here's Biden describing the encounter and Golda's punch line
c-span.org/video/?c489877…
2/I've published this evening a classified memo documenting the meeting, made by a senior Israeli official present in the room. A fascinating meeting.
*Biden comes from Egypt, some 40 days before Saadat ordered a surprise attack which will become the Yom Kipur war. He tells
3/the Israeli PM that all the officials he met in Cairo assured him that they accept "Israel's military superiority". Of course, they lied (not his fault, of course. Israel was misled by its own intelligence community).
*American politics. Biden criticizes the Nixon admi'
Read 9 tweets
1 Oct
משהו לא פופולרי. בסוף, יש גם את הדין והחשבון של המומחים. על התפקוד העלוב של הממשלה כתבתי הרבה. אבל ההכרעה האסטרטגית של ישראל לא לנקוט בצעדי מנע חריפים בזמן היתה קשורה עמוקות למומחים. ובראשם, ואין דרך פשוטה לומר זאת, לפרוייקטור גמזו. כאשר מונה ונאם, כתבתי כאן "שהחיינו וקיימנו".
גמזו בעל כוונות טובות, חרוץ, עובד ללא הרף. מאידך הוא הגיע מאסכולה ברורה ולא הרשה לדעתו להשתנות מהותית. גמזו החליט שהוא יהיה השוטר הטוב ויהי מה. בתחילה חשבנו שהסיבה היא שהוא רוצה לבנות אמון ציבורי; כך, אם יזדקקו לצעדים חריפים, יהיה ניתן ללכת עליהם. לא. התברר שהוא די נעול.
התגלעו הרבה בעיות. תכנית הרמזור היא חזון אסטרטגי למצב בו יש תחלואה נמוכה. אך כאשר הוא מונה ישראל היתה בהתפרצות. גמזו, היועץ הבולט ביותר לממשלת ישראל, הבהיר שהוא מקווה שהמדינה תצליח היכן שאף מדינה לא הצליחה- להוריד תחלואה של אלפים ללא סגר. יומרני.
Read 9 tweets
30 Sep
בוקר טוב לקמים.
סיכום קצר: עימות כאוטי שהידרדר בדיוק לאן שהיה צפוי; כולם שיחקו את תפקידם, ביידן כמי שמנסה להציג את עצמו כמבוגר אחראי שמישיר מבט למצלמה, אבל אולי מבוגר מידי ומגומגם לעתים, טראמפ על תקן האדם שלא יכול להשתלט על עצמו, עם כינויים והכל, חוסר יכולת להתנער מעליונות לבנה.
Will you shut up, man
אמירה שתיזכר. האם הנשיא במכוון ניסה להפוך את זה לתגרה או באמת לא יכול היה להשתלט על עצמו? לא ברור, כרגיל. כל העסק היה נמוך ולא קוהרנטי, ובעוד ביידן לא הפיג את החשש לגבי הגיל שלו הוא גם לא הביך. הנשיא האמריקני לא היה נשיאותי, מאידך. לא למדנו הרבה.
סקרים ראשונים (סי.בי.אס) מראים מין ניצחון ביידן (48:41) אבל נראה שהם זהים לסקרים הארציים על הבחירות....המשוכנעים השתכנעו.
רייצ'ל מדו אמרה משהו מעניין- נראה היה שטראמפ רץ נגד הבחירות, לא נגד ביידן.
Read 4 tweets
25 Sep
רואה פה דיון חשוב על תחזיות וכו'. חשוב להדגיש כמה נקודות.
1. ישראל לא הלכה לסגר לפני ראהש בגלל תחזיות. תחזיות לצמיחה מעריכית וחולים קשים הוצגו גם ביולי. המדינה לא הלכה לסגר והמומחים לא המליצו סגר.
2. ישראל הלכה לסגר בגלל דגל אדום שהרימו ביהח. ציטוט של גמזו. ומ.הבריאות.
3. בישיבה המכרעת השבוע נשאל גמזו אם יש הבדלים בין התחזיות. התברר שכולם- ערן סגל, העברית, איכילוב שפרכר, רואים בערך אותו דבר. אפשרות לכ-750 עד אלף חולים קשים תוך שבועות. שוב, זה היה ההסכמה.
4. יש פה עניין יסודי שיכול להוביל לטעות. ככל שעולה התודעה הציבורית קשישים מגנים על עצמם.
5. זו לא ספקולציה. שיעור מאומתים בני 60+ יולי אוגוסט הוא כ-13%. בספטמבר ירד לכ-10-11% ! למה? כי המבוגרים מגנים על עצמם. כי הם יודעים שיש יותר תחלואה. התחזיות בד"כ מבוססות על אותו תמהיל של המגפה עד כה. אבל התמהיל דינמי. יכולות ההגנה של קשישים גדלות (מסכות, משלוחים, מודעות).
Read 4 tweets
23 Sep
1/ברגעים כאלה של ייאוש מה, חשוב לומר שיש מה לעשות. הנה רעיונות. ישראל זקוקה לצעדי מנע מיידיים, תקיפים, רוחביים. הגישה של להתמודד עם הדבקה של אלפים ולהיות הראשונים בעולם שיצליחו בכך ללא צעדים כאלה - נכשלה. *צעד 1: להיפטר מהיוהרה. ליישם מה שעבד במקומות אחרים. לא להמציא את הגלגל.
2/*צעד 2: ליישם הגבלות חריפות ולאורך זמן שיורידו את ההדבקה בישראל למספרים קטנים ביותר. מצטער, אני לא מכיר מקום שהתמודד עם הדבקה שלא עשה את זה. כך עשו בניו יורק. וכך גם בלונדון. לא חיכו ל-2000 נדבקים ביום, וגם לא ל-7% מאומתים.עכשיו בריטניה החליטה על הצבת יעד של דיכוי הנגיף. אפס.
3/*צעד 3:ליישם שיטת פולינג לבדיקות המוניות. בקצרה,ישראל יכולה לתת פי 10 תוצאות מייד ממה שהיא נותנת היום. במקום לחכות לנגיף, צריך להרחיב מאוד בדיקות סקר. צריך לאמץ את גישת אוניברסיטת ייל ואילינוי.באילינוי בודקים את כל הסטודנטים פעמיים בשבוע, באמצעות בדיקת רוק בלבד. 40 אלף איש.
Read 6 tweets
23 Sep
מחקתי את הציוץ על המאמר מהאוניברסיטה הנוצרית במיסיסיפי כי באמת, למה אפילו להפיץ את זה. המאמר פגום מיסודו ושטחי, הוא מאוגוסט, הוא מנוגד לניירות מדעיים רציניים בהרבה, הוא סובל מ selection bias. יש בו טבלה אחת. אחת. והנה להבדיל:
news.northeastern.edu/2020/08/11/rac…

buzzfeednews.com/article/petera…
אם הפגנות תרמו להדבקה בארה"ב - לא פורסם עדיין מאמר שמראה את זה, והמאמר המופץ בישראל ביממות האחרונות לקוי בלשון המעטה. רק שתבינו מה זה לקוי. הנה הטבלה במאמר. פשש. נראה מאוד מרשים. אבל למה בחרו בערים האלה? הכותבים לא מסבירים. זה לא עובר שיטות מחקר א'. אבל חכו. Image
תראו את הנתונים האלה. משום מה הכותבים של המאמר ממיסיסיפי נגד ההפגנו שכחו שתי ערים זעירות, שיקגו וניו יורק. אגב הם שכחו הרבה אחרות. אפשר לראות שבטקסס ופלורידה היתה עלייה אבל בוושינגטון וניו יורק ירידה. האם ההפגנות גרמו לירידה? תרמו לעלייה? קורלציה היא לא סיבתיות. לא יודעים. Image
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!