Herkese merhaba, bildiğiniz gibi hisse senedi piyasasında işlem yapanlar genel olarak iki yöntem kullanır ve birini kullanan diğerine karşı nedense çok hoş bakmaz. Ben kendi adıma paraya çevrilebilen tüm yöntemlere aynı önemle bakıyorum.
Şimdi gelin hep beraber, yakın geçmişten bir örnek vererek, bir hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, hangi yöntem daha etkilidir ona bakalım. Ben, tüm yöntemlerin aynı anda kullanıldığı versiyonuyla devam edeceğim.
Örneğimiz Kardemir D #KRDMD hissesi olacak. Bu örnekte kullanılanları anlamak, gelecekte bir hisse senedi almadan önce nereye, nasıl bakacağınız konusunda yön gösterici olur diye umuyorum. Hadi başlayalım.
İlk olarak Eylül-Kasım dönemine gideceğiz. O dönemde şirketin genel kurulu sıklıkla gündeme geliyor, Ağustos ayındaki kurul sonrasında Ekim ayında yönetim kurulunu seçmek üzere olağanüstü genel kurul kararı alınıyordu, Kasım ayında da seçimli genel kurul yapılacaktı.
Bu dönemde hisse BIST100 endeksinin hafif üzerinde hareket etmeye başlamış, Kasım ayında, genel kurulda ortak ailelerden sadece 2 kişinin yer aldığı daha profesyonel bir ekip ile yönetim kurulu oluşturulmuştu.
Aşı haberleri de başlamış, haberlerin ve Çin’deki ekonomik toparlanmanın etkisiyle emtia fiyatları da yükseliyordu. Demir cevheri, sıcak had. çelik, hurda fiyatları da artmaya başlamıştı.(Hammadde fiyat artışlarında asıl soru, şirketler bu artışı fiyata yansıtabilr mi olmalı)
Ve genelde eğer talep koşulları uygunsa, şirketler gecikmeli de olsa bunu fiyatlara yansıtabilir. Kardemir özelinde de özellikle yaz aylarında artan konut satışları ve dolayısıyla inşaat izinleri artışı(%70 artış) sebebiyle fiyatlara yansıtabildi. Şimdi o döneme gidelim
Eylül ayındayız, HRC fiyatları artmaya başlamış, henüz aşı haberleri çok net değil ancak yoğunlaşmış, Kardemir içerideki inşaat talebiyle gayet iyi iş yapıyor, yönetim kur. beklentileri var ancak yine de çoğu yatırımcı finansalları görmek istiyor. Şimdi burada yöntemlere gelelim
EYLÜL ayında, teknik Analiz ne diyor; yükselen trend var, kritik 3.30 direnci test ediliyor, hacim destekliyor. Hiç bir şey bilmiyorsak bile, 50 ve 100 günlük ortalamaların hemen üzerinde seyir görülüyor. Bu aşamada alıma uygun, ancak güçlü değil.
EYLÜL ayında, Temel Analiz ne diyor; şirket 2.çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıklamış ancak şirket için önemli bir gösterge olan FAVÖK/ton 41 $ olmuş, geçmiş yıl ortalamalarının altında. Çarpan bazında çok ucuz değil, alım için izlemek gerekir. Hedef fiyatlar 3.5 civarında.
Eylül ayında momentum nasıl, yani hisse hareketli mi, kurumsal yatırımcı talebi var mı ? Orada da henüz bir AL sinyali yok. Peki ne zamana kadar? Taa ki Kasım ayına kadar, ne oldu da hisseler bir anda harekete başladı, analistler AL tavsiyesi verdi.
Özet, KRDMD hissesi Eylül ayından bu yana %50 yükseldi, ort. analist tahminleri 3.5’den 5.80’e revize edildi. Yerli/yabancı kurumlardan AL tavsiyesi verildi, yeni raporlar yayınlandı. Peki ne değişti. Değişen şu; emtia fiyatları artmaya devam etti, şirket 9 Kasım’da bilanço geldi
3.çeyrek bilançosu çok değişmedi aslında, şirket beklentilere paralel finansallar açıkladı. Hatta önemli gösterge olarak izlediğimiz FAVÖK/ton 74$ olarak gerçekleşti(önceki çeyrek 43$), yani yine ortalamaların altında. Değişen en önemli şey şirketin beklentileri (guidance)
Zaten 9 kasım bilançosu sonrasında analistler yeni beklentilerini şirket öngörüleriyle birleştirince ardarda tahminler revize edildi, hem de az değil neredeyse 2 kat artırıldı. İşte burada emtia fiyatlarının büyük etkisi var. Aşağıda son raporların bazılarını görüyorsunuz.
Vee gelelim Kasım ortasına şirket teknik olarak 3.30-3.70 bandını güçlü hacim ile kırdı (AL sinyali), temel olarak ürün fiyatlarındaki artış, 100-150 $ FAVÖK/ton beklentileri oluştu (AL sinyali) ve güçlü kurumsal talep geldi.
Özetle hangi yöntemi kullanırsanız, vade, risk algısı, getiri beklentisi vs tüm faktörler farklı yöntemlere işaret edebilir. Ancak tümünü beraber kullanırsanız, temel analizle seçip, zamanlamayı teknik analize bırakırsanız, rahatça makul bir hisse yatırımı yapmış olursunuz.
Size çok kabaca ve basit bir dille hisse almadan önce nelere bakmak gerektiğini, geçmiş örnekle açıklamaya çalıştım. Bu analizin geçmişe dönük olduğunu ve gelecek fiyatla ilgili bir tahmin barındırmadığını hatırlatalım. Saygılar.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Altan Aydın, CMT

Altan Aydın, CMT Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!