V pátek, v 8.00 se otevře registrační systém pro očkování seniorů 80+. Jak se přihlásit? Pokud se nic do té doby nezmění (a není to vyloučené), tak tady je manuál, jak na to. @Radiozurnal1 @iROZHLAScz
Pro registraci zadáte adresu CRS.UZIS.CZ nebo REGISTRACE.MZCR.CZ
Pro registraci zadáte do portálu své telefonní číslo. Na něj vám obratem přijde číselný kód, který vložíte do systému. Tím se otevře registrační formulář. Do něj zadáváte jméno, příjmení, číslo pojištěnce, zdravotní pojišťovnu, bydliště.
Spolu s těmito údaji lidé vyplníte také očkovací místo, které máte nejblíž bydlišti. Pokud budou na očkovacím místě volné vakcíny, systém vás automaticky přesune k rezervaci konkrétního termínu. Vybíráte vždy termín pro první i druhou dávku.
Pokud termíny k dispozici nebudou, musíte počkat na SMS zprávu. Ta může přijít až za několik dní. Tato SMS bude obsahovat další číselný kód, který zadáte do systému a ten vám ukáže nabízené termíny. Jeden z nich si vyberete a zarezervujete.
Na očkování pak nezapomeňte přijít s kartičkou pojištěnce a vyhraďte si na něj zhruba 45 minut. Lékař bude chtít podepsat souhlas, popíšete mu svou anamnézu, včetně alergií. Kvůli případným problémům zůstanete po očkování až 30 minut v čekárně, aby se o vás měl kdo postarat.
Můžu registrovat babičku/dědečka? Ano, můžete k tomu použít své mobilní číslo a klidně pro oba to samé. Systém je vázaný na rodné číslo, ne mobil.
Může babička/dědeček zavolat někam o pomoc, když nemá internet/mobil? Ano, na linku 1221. Pomoct by mohli podle vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly také praktici, lékárníci. Někde pomůže městská část (Praha 7) nebo obecní úřad (Úvaly).
Můžu s registrací babičky/dědečka vyčkat? Můžete se od 15. ledna registrovat kdykoli, portál se otevře v 8.00 v pátek. Kdo ale dřív přijde, ten bude mít dřív možnost se přihlásit. Pokud se tedy naráz nepřihlásí třeba 200 tisíc lidí…
Kdy dojde na očkování seniorů 80+?
Oproti původním prohlášením ministra Blatného Dzurilla říká, že by se 80+ (440 tisíc lidí) měli očkovat souběžně s první prioritní skupinou zdrav. v první linii a klientů domovů pro seniory (180 tisíc lidí) Termíny můžou být už na příští týden.
Může se to ještě změnit - ve čtvrtek v 10.30 bude představený systém oficiálně, do té doby doby je ještě dost času.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Matěj Skalický

Matěj Skalický Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @mskalick

18 Dec 20
Vlákno: USA a Moderna

Trump oznámil schválení Moderny pro nouzové použití, FDA zatím mlčí. Schválení se ale čeká, už vzhledem k jednoznačnému doporučení odborníků po včerejší sedmihodinové diskuzi. @Radiozurnal1 @CRoPlus
Jaký typ vakcíny Moderna vyvinula?

Je to stejný typ vakcíny, jakou vyvinuly společnosti Pfizer a BioNTech, tedy RNA vakcína, vakcína na bázi nukleových kyselin.
Dlouhá léta se očkoval oslabený/usmrcený virus nebo jeho fragment. RNA vakcínou se ale naočkuje pouze genetická informace, jakýsi návod pro lidské buňky, aby mohly neškodné části viru samy vyrobit. A ty jakmile imunitní systém zaznamená, tak si proti celému viru vytvoří obranu.
Read 7 tweets
17 Dec 20
Vlákno: Budeme mít očkování. Budeme mít i čím očkovat? Česko kvůli koronavirovým vakcínám zajišťuje nákup 18 milionů aplikačních jehel a stříkaček. @Radiozurnal1
Do Česka by už za 11 dní mohly dorazit první dodávky koronavirové vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Aby jimi ale mohli lékaři začít očkovat, bude třeba zajistit dostatek injekcí a jehel.
Vakcína dorazí nejdříve do FN Motol v Praze. Jehel a stříkaček tam mají dost a obchodní oddělení nemocnice už zajišťuje další dodávky. Připravená je také VFN. Do Česka by se v té úplně první vlně do konce roku mělo dostat jen něco přes 9 tisíc vakcín, dostanou se do všech krajů.
Read 8 tweets
10 Dec 20
Vlákno: Pokračujeme v boření mýtů.

🔴Mýtus č. 3: Vakcína mi změní DNA! Ne, je to hloupost. Proč?
Tenhle mýtus se objevuje v souvislosti s RNA vakcínami (Pfizer, Moderna) a jeho autoři si pletou pojmy. Začněme tím, že DNA i RNA jsou nukleové kyseliny, obsahují genetickou informaci. Ale jsou mezi nimi naprosto zásadní rozdíly.
Pro naši potrebuju je důležitý tato praktická odlišnost: DNA genetickou informaci uskladňuje, RNA ji přenáší. DNA je sklad genů, RNA jsou kurýři.
Read 13 tweets
8 Dec 20
🇬🇧 Britská média píšou o úterý 8.12. jako o V-Day. Victory, Vaccination. Bod zvratu v boji proti SARS-Cov-2, věří šéf národní zdravotní služby. Britové začínají jako první na světě očkovat vakcínou, která prošla všemi třemi fázemi kl. testů a schválil ji tamní regulátor.
Začíná se u lidí v pečovatelských domech, 80+ a jejich ošetřovatelů, zdravotníků v první linii. Očkovat se chce i královna. Británie má objednáno 40 milionů vakcín pro 20 milionů lidí.
Očkují mRNA vakcínou od spol. Pfizer a BioNTech. Jak funguje, jsem vysvětloval s odborníky dnes v 7.55 na @CRoPlus (archiv: program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus), případně tady:
Read 4 tweets
7 Dec 20
Vlákno: Očkovací strategie.
MZ dnes předloží vládě strategii pro použití koronavirových vakcín. Ta určí, kde a jak se bude v Česku očkovat. První vakcíny by Evropská léková agentura mohla schválit už za několik týdnů.
1. Co ve strategii bude? Strategie určí systém očkovací v ČR. Očkování bude zdarma, dobrovolné a přednostně pro rizikové skupiny obyvatel. Potvrdil to ministr Blatný. Nejdřív se dostane na seniory nad 65 let, následně na zdravotníky v první linii.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by ale měli mít prioritu všichni lékaři bez rozdílu. I to byl jeden z důvodů, proč na ministerstvo komora poslala otevřený dopis. Odpověď už ale podle Kubka nedostala. Kubek je proto přípravami strategie znepokojen.
Read 11 tweets
5 Dec 20
Vlákno: RNA VAKCÍNA (Otázky a Odpovědi) - Velká Británie tento týden schválila koronavirovou vakcínu společností Pfizer a BioNTech. Tamní léková agentura je první na světě, která svolila k použití očkovací látky na bázi RNA.
O co jde?
RNA vakcína je vlastně velmi chytře sestavený trojský kůň, který se dostane do lidských buněk a tam začne rozkazovat. Nařídí výrobu koronavirových proteinů, které vyčnívají z viru na povrchu. To stačí k vyburcování imunitního systému, který zakročí a vytrénuje se.
Proč je první na světě?
Vědcům se nikdy nepodařilo udržet RNA vakcínu dostatečně stabilní. Jak říká ředitel Biologického centra AV Libor Grubhoffer, problém byl vždy v doručovacím balíku, který má kuchařku na proteiny do buňky dostat.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!