Prague physicist 🇺🇦 Profile picture
Jan 15, 2021 26 tweets 6 min read Read on X
Vítejte u prvního dílu z další série, která je konečně na téma černé díry! #fyzivlakno

Na úvod snad jen to, že
obecná relativita není ani vzdáleně můj obor, proto se (víc než obvykle) cítím dost neerudovaně a nejistě. Nebudu lhát, mám strach jít z kůží na trh. Image
Chci proto jen na začátek udělat takový prohlášení: budu se ze všech sil snažit, abych nekecala blbosti. Spoustu částí po mně proto bude kontrolovat moje kamarádka, která narozdíl ode mě ví, o čem mluví.
Tímto hrozně moc děkuju @Nudloid a vy jí budete děkovat taky, protože bez ní by nic nebylo.



Tak jo, jdeme na to.
Dřív, než se pustíme do spekulování o černých dírách a než se začneme hádat, jestli vedou do paralelních vesmírů, si musíme ujasnit pár pojmů a vysvětlit, o čem obecná relativita je a jaký má důsledky.
Obecná teorie relativity (dále jen OTR) je složitá fyzikální teorie, která popisuje gravitační pole.

Dříve gravitaci popisovala Newtonova teorie a ta spousty let fungovala dost dobře, nebo si aspoň nikdo moc nestěžoval. Image
Spoustu lidí si ale všimlo, že některé věci Newtonova teorie nepředpovídá správně. Bylo tedy potřeba teorii upgradovat a byl to Einstein, co ten upgrade dokončil. OTR vymýšlel v letech 1907-1915. Část tohoto období dokonce pracoval a učil v Praze!
Vznikla unikátní teorie, která popisuje jedinou sílu v přírodě, kterou se nám nepodařilo zakomponovat do kvantového popisu.

Co tím myslím? Vysvětlím.
Dnešní fyzikální pochopení světa kolem nás stojí na modelu, který unifikuje (sjednocuje) přírodní síly do jediného matematického popisu (pro nerdy: tím popisem myslím kvantovou teorii pole).
Prostě a jednoduše mám jednu teorii, za kterou schovám všechno, co ve vesmíru vidím.

Schovám za ni částice a schovám za ni síly, kterými spolu částice interagují. Elektřina, magnetismus, jaderné síly, chemické vazby, radioaktivní rozpad… všechno má kvantový popis.
Jednu jedinou sílu, kterou v přírodě pozorujeme, se nám ale pomocí tohodle způsobu popsat nedaří — gravitaci.



Dodnes tedy přesně nechápeme, jak přesně gravitace funguje ve vztahu k elementárním částicím. Víme, že atom padá, nevíme ale, jak takový pád popsat. Image
Gravitace je dnes chápána v jazyce geometrie, konkrétně v tom, jakým způsobem se zakřivuje časoprostor.

Dalo by se říct, že díky OTR chápeme, že časoprostor říká hmotě, jak se má hýbat, a hmota říká časoprostoru, jak se má ohýbat (zakřivovat). Image
Platí tedy, že věci padají z toho důvodu, že časoprostor se zakřivuje.

Disclaimer: nesnažte si to zakřivení představit, museli byste si umět představit 4 dimenze. To je bohužel pro lidský mozek fyzicky nemožné. 😭
Zakřivení však “vidíme” (čteme) v rovnicích, se kterými Einstein přišel.

Taky víme, že data a hodnoty různých veličin, které můžeme měřit a pozorovat, vychází do puntíku přesně tak, jak je OTR předpověděla.
No a když měřím takové hodnoty v experimentech, které předpovídá teorie, pak na tý teorii asi něco bude.

Proto dnes o existenci časoprostoru nepochybujeme a ani nepochybujeme o tom, že hmota způsobuje jeho “zakřivení”, ať už to v naší realitě znamená cokoliv.
Teď tedy víme, o čem OTR mluví. Její historie je neméně zajímavá.



Konkrétně tahle teorie vznikla proto, že Einsteinovi jeho teorie speciální relativity nestačila a chtěl do ní zahrnout i gravitaci.
Blbý bylo, že Einstein nenacházel tu správnou “matematiku”, kterou by jeho ideje šly popsat.

Musel přijít jeho spolužák, Marcel Grossman, a říct mu o existenci Riemannovy geometrie, která se stala matematickým aparátem celé OTR. Společně pak na tohle téma ti dva vydali článek. Image
Teorie byla přijímána skepticky, když tu do hry přišel tajemník Královské astronomické společnosti, sir Arthur Stanley Eddington.

Politické napětí mezi Anglií a Německem bylo v té době na bodu mrazu, což to se odráželo i ve vědě. Nikdo s novou teorií nechtěl mít nic společnýho. Image
Eddington byl však toho přesvědčení, že politika by se do vědy neměla míchat a byl rozhodnut “německou” teorii ověřit. Byl taky jeden z mála, kteří tehdy zvládli Einsteinovu náročnou teorii pochopit.
Přemluvil proto Willem de Sittera (možná ho znáte, jmenuje se po něm známý matematický model v astrofyzice), aby uspořádal expedici.

A tak se také stalo. Image
Společně s dalším významným členem Královské astronomické společnosti, F.W.Dysonem (neplést s Freemanem Dysonem), uspořádali dvě expedice na Princově ostrově, západně od Afrického pobřeží, za účelem pozorování zatmění Slunce dne 28. 5. roku 1919. Image
Test měl za úkol ověřit, zda se světelné paprsky v gravitačním poli zakřivují, jak OTR předpovídala.

Slunce má gigantické gravitační pole, v němž by se světlo pocházející z jiných hvězd mělo zakřivovat, což se expedice snažila dokázat a důkaz vyfotit.
Newtonova teorie předpokládala, že se světlo bude zakřivovat jen z poloviny tolik, kolik předpovídala OTR. Bylo to tedy kdo s koho.

A světe div se, Einstein měl pravdu.
Eddington tento výsledek publikoval a noviny po celém světě zprávu otiskly. Einsteinova teorie tak začala být nesmírně populární a řekla bych, že tahle popularita jednoznačně trvá dodnes.
Roku 1923 vydal Eddington knihu Mathematical Theory of Relativity, v níž zpracovat a dále vysvětlit teorii, která se za jeho experimentem skrývala. Těšil se veliké popularitě a i samotný Einstein tuhle knihu pochválil. 👍

amazon.com/Mathematical-T…
Tím jsme si nějak shrnuli historii a význam OTR. Faktem je, že dodnes ji spousta matematiků a filosofů obdivuje pro její eleganci, což je samo o sobě obrovský úspěch.
Tak jo, myslím, že to pro dnešek stačí.

Doufám, že jste si tohle letem světem užili, příští týden budeme pokračovat tím, kde se v téhle teorii berou černé díry a co to vlastně černá díra je. Budu se na vás těšit, zatím ahoj a díky! ❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist 🇺🇦

Prague physicist 🇺🇦 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

Sep 3, 2021
Vítám všechny u dalšího pátečního vlákna! Vzhledem k prodlevě si říkám, že bude dobré připomenout, kde se nacházíme a co za téma rozebíráme.
Momentálně se věnujeme tématu s názvem interpretace kvantové mechaniky, dnes konkrétně probereme mnohosvětovou interpretaci. #fyzivlakno
V téhle sérii si postupně ukazujeme, jak se různě dá matematika za kvantovou mechanikou interpretovat a jaký je mezi různými interpretacemi rozdíl.
Pokud vás zajímá, podle jakých kritérii různé interpretace dělíme, nebo vás minul nějaký minulý díl, ke všemu se lze proklikat tu:
Read 32 tweets
Aug 6, 2021
Zdravím a vítám všechny u tradičního pátečního fyzivlákna! #fyzivlakno
Dnešní povídání navazuje na téma z předchozího týdne, na Kodaňskou interpretaci kvantové mechaniky:
Pro připomenutí a pochopení toho, co to vlastně děláme a čím se zabýváme: kvantová mechanika je divná, nikdo neví, co si o ní má myslet a jak ji má chápat a já dávám postupně dohromady hlavní "směry" v chápání kvantovky, které dneska ve fyzice převládají.
Momentálně se bavíme o nejznámější interpretaci, která kdy spatřila světlo světa, o Kodaňské interpretaci, která vznikla ve dvacátých letech minulého století a naprosto dominovala několik desítek let až do doby, kdy vznikla mnohosvětová interpretace.
Read 26 tweets
Jul 30, 2021
Je tu pátek a s ním další díl na téma interpretace kvantové mechaniky! #fyzivlakno Minule jsme si posvítili na interpretaci s objektivním (reálným) kolapsem, komu to uteklo, ať klikne sem:
A jak jsem říkala v předchozích dílech, interpretace matematického aparátu kvantové mechaniky se dají více méně rozdělit do dvou skupin. První jsou realistické interpretace, v nichž matematické objekty koncepčně odpovídají nějakému "elementu" reality.
To jsem napsala hodně vznosně. Abych to přeložila do češtiny: prostě a jednoduše předpokládám že to, co je v té teorii popsáno, doopravdy existuje. Narozdíl od instrumentalistických interpretací, což je ta druhá skupina, v nichž se tenhle předpoklad neobjevuje.
Read 38 tweets
Jul 9, 2021
Ahoj všichni, vítám vás u třetího dílu vláken na téma interpretace kvantové mechaniky! #fyzivlakno
Minule jsme probrali hlavní rozdíly mezi klasickou a kvantovou fyzikou, kdyžtak tu:
Povídali jsme si doposud o tom, že kvantový systém si žije svým životem do momentu, kdy s ním nějak zainteragujeme, například tím, že ho změříme.
V ten moment dojde k něčemu, co nazýváme kolaps. Systém se zhroutí do jednoho stavu a přestane se vyvíjet.
To, co to ten kolaps vlastně je a jak probíhá, je jeden z hlavních problémů kvantové mechaniky.
Dnes se podíváme na to, jak se na to dívá tzv. interpretace s objektivním kolapsem.
Read 24 tweets
Jul 2, 2021
Vítám fyzikální nadšence u dalšího dílu vláken na téma interpretací kvantový mechaniky! Chci se nejprv omluvit za delší prodlevu — nějak se toho nahromadilo víc a trochu jsem nestíhala, ale už jsem zpátky s dalším dílem. Děkuju všem za strpení, jste vážně super. ❤️
Koho minul úvod, kde jsme uvedli pár základních rozdílů v přístupu klasický a kvantový fyziky ke světu a co vlastně je ten kámen úrazu v kvantový mechanice, ten může mrknout tu:
Záludnost kvantovýho popisu jsme si ukazovali na příkladu s vlnovou funkcí. Vybrala jsem vlnovou funkci proto, jelikož právě koncept kolapsu vlnový funkce představuje nejslabší místo celý teorie z hlediska její interpretace.
Read 30 tweets
May 21, 2021
Vítám všechny u nový série vláken! Jelikož jsme teď pořád řešili černý díry a gravitaci, tak neuškodí se podívat na druhou stranu pomyslný barikády — na kvantovou mechaniku (KM).
Takže je to tu, první #fyzivlakno ze série na téma filosofický interpretace KM. Jdeme na to.
Možná se zarazíte, co má filosofie co dělat s fyzikou. Nebudu se v žádnym případě tvářit, že jsem odbornice na filosofii, ale řekla bych, že každej student vědeckejch oborů dřív nebo později narazí na určitý filozofický problémy při studiu.
Pokusim se tenhle myšlenkový proces demonstrovat. U mě konkrétně studium probíhalo tak, že jsem začala klasickou mechanikou, elektřinou a magnetismem a základy termodynamiky. To jsou všechno teorie filosoficky celkem přímočarý, alespoň v porovnáním s kvantovou mechanikou.
Read 32 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(