Kdo byla Harriet Tubman, jejíž portrét chce Joe Biden dostat na dvacetidolarové bankovky namísto bývalého prezidenta Andrewa Jacksona?
V dnešním, zase dlouhém (10), vlákně bych vám rád abolicionistku Tubman představil. Na konci najdete pár zdrojů.
Děkuju za případné sdílení!
Harriet Tubman (1820/25-1913) se narodila jako otrokyně, po útěku se z ní stala aktivní abolicionistka, během občanské války špiónka, vojákyně a zdravotní sestra. V druhé polovině 19.století se zapojila do hnutí za práva žen. Jedná se o významnou postavu (afro)amerických dějin.
Tubman strávila v otroctví cca 25 let. Její majitel prodal její tři sestry, s nimiž se už nikdy nesetkala. V roce 1849 to vypadalo, že bude na prodej i Tubman a zbylí sourozenci, takže se Harriet rozhodla utéct na sever. Utekla sama - manžel (ne otrok) i bratři se báli důsledků.
Tubman se po útěku rozhodla stát součástí tzv. Podzemní železnice (Underground railroad), což byla síť tajných cest, úkrytů, tunelů a převaděčů, která měla pomoci otrokům při útěcích. Podle odhadů historiků uteklo v letech 1800-65 s pomocí 'železnice' cca 100 tisíc otroků.
Tubman se do otrokářských států (ozbrojená) vrátila 19x a pomohla za jednu dekádu zhruba 300 otrokům na svobodu do Kanady (od 1850 nestačilo utéct na sever). I proto se jí přezdívalo Mojžíš. Zachránila většinu zbývajících členů vlastní rodiny, ale manžel se k ní odmítl připojit.
Protože se Tubman díky převaděčství vyznala v jižanských státech, během občanské války ji Sever využíval jako špiónku. Převlékala se za stařenu a vyzvídala pozice armády Konfederace a zásobovací strategii. Také pracovala jako zdravotní sestra v nemocnicích pro černošské vojáky.
V roce 1863 vedla (jako první žena v historii USA) jednotky černošských vojáků v nájezdu na přívoz na řece Combahee v Jižní Karolíně. Cílem bylo zničit zásobovací kapacity, místní plantáž a zneškodnit podvodní miny. Mise byla úspěšná a Tubman se podařilo osvobodit 750 otroků.
Po válce trvalo federální vládě 30 let, než Tubman přiznala veteránský důchod a vdovský důchod po smrti druhého manžela, černošského veterána obč.války. Například zákonodárci z Jižní Karolíny byli dlouho proti. S přiznanými penězi Tubman založila charitu a domov pro důchodce.
Na přední straně bankovky má Tubman nahradit A. Jacksona, známého odsunem původních obyvatel, vlastnictvím otroků a zrušením druhé centrální banky USA.
Ale i volba Tubman má zajímavé negativní morální aspekty, viz článek: time.com/5933920/harrie…
Zdroje:
Na youtube najdete obstojný dokument Harriet Tubman: They called her Moses (2018).
PBS má na youtube dokument Underground Railroad: The William Still Story.
Existuje i celovečerní film Harriet z roku 2019.
Nakonec doporučím román Podzemní železnice od Colsona Whiteheada.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Kdo byl Cesar Chavez, jehož bustu si do Oválné pracovny přinesl Joe Biden?
To se dozvíte v dnešním dlouhém vlákně. Na konci najdete doporučení na film a dokument.
Na začátek doplním, že Cesar nebyl nijak pokrevně spřízněn s Hugo Chavezem.
Díky za případné sdílení!
Cesar Chavez byl jedním z nejvýznamnějších bojovníků za občanská práva a lepší pracovní podmínky hispánských/Chicano pracovníků v zemědělství, a to hlavně v Kalifornii v 60. a 70.letech. Stejně jako Martin L. King využíval bojkotů, stávek, nenásilných protestů k dosažení cíle.
Chavez si práci na kalifornských plantážích vyzkoušel jako dítě na konci 30.let. Kvůli neustálé migraci za prací Chavez prošel asi 37 školami a dokončil pouze osmileté vzdělání. Během druhé světové války sloužil dva roky v segregovaném námořnictvu. Po válce se stal aktivistou.
Hodně se teď mluví o rasových nepokojích v USA, a tak mě napadlo, jestli jste někdy slyšeli o Cicero riot z roku 1951?
Jedná se o jednu z největších rasových pouličních bouří v historii USA. Účastnilo se jí na 4 tisíce bělochů a jejím cílem bylo zamezit desegregaci bydlení.
V červenci 1951 se do Cicera, homogenně bělošského města, chystala nastěhovat afroamerická rodina Clarkových. Harvey Clark byl veterán druhé světové a řidič autobusu v Chicagu. On i jeho paní byli VŠ vzdělání a chtěli se konečně přesunout z ghetta jižní části Chicaga za lepším.
Když se rodina chtěla nastěhovat do nového domu v Ciceru, místní šerif jim zatarasil cestu a zakázal vstup. Když se chtěli nastěhovat podruhé, s rozhodnutím soudu v ruce, cestu jim zatarasil dav místních, který na ně začal házet kameny. Po setmění dav čítal na 4 tisíce osob.
Ohledně problémů s prezidentskými volbami v USA se často zmiňuje korespondenční volba, kterou se prezident snaží omezit, právo vězňů a lidí v podmínce volit nebo počet otevřených volebních místností.
Ale už jste slyšeli o consent decree z roku 1982? Tady je o něm krátké vlákno.
Během gubernátorských voleb v New Jersey v roce 1981 zřídili místní Republikáni National Ballot Task Force. Šlo o skupinky policistů mimo službu, které 'hlídaly' volební místnosti v černošských a hispánských ghettech. Členové měli zbraně, vysílačky, insignie. Prostě odstrašovali.
Demokraté po volbách zažalovali Republikány kvůli porušení zákona o volebním právu. V roce 1982 došlo k dohodě, tzv. consent decree. Republikáni slíbili, že nebudou zastrašovat voliče.
V roce 1987 došlo k obnovení dohody a v roce 2008 fed. soud prodloužil platnost do roku 2017.
Vlákno:
Zdravotní sestra z detenčního centra v Georgii tvrdí, že byl na zadržených hispánských migrantkách prováděn vysoký počet hysterektomií, tedy odstranění dělohy.
Něco takového se v USA neděje poprvé, tak zkusím v tomto vlákně zmínit aspoň pár zásadních případů.
Experimenty se sterilizacemi v USA sahají do poloviny 19.století (Texas). Nucené sterilizace byly populární například v Kalifornii, kde jich mezi lety 1909 a 1979 provedly cca 20 tisíc. Sterilizace byly legální ve 32 státech USA a psal o nich v roce 1925 například Adolf Hitler.
Důvodem pro sterilizaci byl strach z dědičnosti kriminality, poruch intelektu, sexuálních deviací. Ke sterilizaci byly nuceny především ženy chudé, mentálně postižené, kriminálnice a z etnických minorit. Ještě v letech 2006-2010 prý kalifornské věznice sterilizovaly 150 vezeňkyň.
A o výzkumu syfilisu na afroamerických mužích v Alabamě jste už slyšeli?
Studie, známá oficiálně jako Tuskegee Study of Untreated Syphilis in the Negro Male, sledovala průběh nemoci u 600 mužů mezi roky 1932 až 1972.
A šlo o krutý experiment na lidech. Vysvětlím proč:
Vysoká škola v Tuskegee se proslavila nejen díky slavným afroam. letcům z 2. světové války, ale také kvůli nechvalně známému lékařskému experimentu, který začal v roce 1932. Zúčastnilo se jej 600 černochů: 399 se syfilisem a 201 zdravých. Studii prováděl US Public Health Service.
V roce 1932 neexistoval lék na syfilis, ale stejně byla účastníkům, chudým farmářům, přislíbena lékařská péče zdarma. Pacienti dostávali po dobu studie (40 let) pouze placebo jako aspirin nebo minerály, a to přesto, že od roku 1947 se na syfilis běžně předepisoval penicilin.
Slyšeli jste někdy o 'sundown towns'? Nebo taky 'sunset', případně 'gray towns'? Tedy o whites-only městech, kde se nesměli po západu slunce vyskytovat Afroameričané, někdy i Židé, Hispánci nebo původní obyvatelé Severní Ameriky?
Ne? Tak tady je o nich vlákno!
Mezi lety 1890 a cca 1968 existovaly v USA desetitisíce takových měst a po 2. světové také předměstí.
Řada z nich vyhnala svoji černošskou populaci nebo jí zakázala se pohybovat ve městě po setmění.
V některých nesměli Afroameričané vlastnit nebo si pronajímat nemovitosti.
Na velikosti měst moc nezáleželo. Sundown byly vesnice o 500 obyvatelích, nebo i města o velikosti Prostějova nebo Kladna. Například Warren, předměstí Detroitu, mělo až 180 tisíc obyvatel.