Bugün teknoloji ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren Fonet şirketinin son çeyrek bilançosunu kısa bir şekilde inceledim.

#Fonet #bist #bist100 #xu100 Image
1) İlk olarak satışlara baktığımda Fonet geçen seneye göre satışlarını %30 arttırmış bulunmakta. Gayet başarılı bir artış gözüküyor.
2) Dönen Varlıklar : 1 yıl içinde nakite dönüştürülmesi beklenen varlıklardır. Dönen varlıklara baktığımızda şirket son çeyreğe göre dönen varlıklarını %28 arttırmış. Olumlu bir artış mevcut.
3) Duran varlıklar : 1 yıldan daha uzun sürede nakite dönüştürülmesi beklenen varlıklardır. Fonet son çeyreğe göre duran varlıklarını % 7 arttırmış burdada olumlu bir artış mevcut.
4) Kısa vadeli yükümlülükler: 1 yıl içerisinde ödenecek borçlardır. Geçen seneye ve son çeyreğe baktığımda kayda değer bir artış veya azalış göstermiyor.
5)Uzun vadeli yükümlülükler : 1 yıl’dan daha fazla süre içerisinde ödenecek borçlardır. 4.504.9841’ tl olarak açıklanarak Son çeyreğe göre %50’ lik bir artış mevcut fakat ++
maddi olmayan duran varlıklarında son çeyreğe göre yaklaşık 4 milyon liralık %5’lik artışına bakar isek şirketin yatırım yaptığını bunun olumlu olduğunu söyleyebiliriz.
6) Net Borç: Eksi değerde ise bir sonraki döneme yansıyacak karlılık diyebiliriz. 2020’nin 3. Çeyreğinde -2.163.271 tl olan bu değer son çeyrekte ise -6.413.775 tl olarak açıklanmış. Olumlu bir artış mevcut.
7) Öz Kaynaklar : Son çeyreğe göre %11’lik bir büyüme gelmiş gayet olumlu.

8) Brüt Kar: Satış gelirleri – Satış maliyetleri’dir. Geçen seneye göre %68’lik bir artış mevcut.
9) Favök: Geçen seneye göre %78 artış sağlamış.

10) Net Dönem karı : Geçen seneye göre %85’lik burada da güzel bir artış sağlanmış.
11) son çeyrekte dönem karı 27.738. 975'tl olarak açıklanmışken işletme faaliyetlerinden kaynaklanan değer 26.118.733' tl olarak açıklanmış. Biz burda işletme faaliyetlerinden kaynaklanan değerin en azından dönem karına eşit veya fazla olmasını bekleriz. Bu bize şirketin++
nakit akışı kullanımı hakkında bilgi verir. Şirkete baktığımızda ise nakit akış kullanımı kötü değil olarak değerlendirebiliriz.
12) Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışına baktığımızda geçen sene ve bir önceki çeyreğe göre maddi olmayan duran varlıkların alımından kaynaklanan %36’lık bir artış sağlanmış. Şirketin yatırımlarını arttırdığını söyleyebiliriz.
13) Finansal faaliyetlerden kaynaklanan nakit akımı ise son çeyrekte -101.552 tl olarak açıklanmış. Geçen çeyreğe göre %126 ‘ lık – yönde bir artış mevcut. Bu değer – ise şirketin borç ödediğini, temettü ödediğini veya hisse geri alımı yaptığını gösterebilir. Olumlu diyebiliriz
15) Son olarak nakit ve nakit benzerlerindeki artışa baktığımızda son çeyreğe göre %134’lük geçen seneye göre ise %274’lük bir artış var gayet olumlu.
16) Analiz sonu, bu analiz herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.
17) Blog adresimizden toplu şekilde okuyabilirsiniz. 3analist.blogspot.com/2021/02/fonet-…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mert Çetin

Mert Çetin Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @merrtceetin

21 Feb
Gelen istekler üzerine çimento sektöründe faaliyet gösteren Bursa Çimento'nun yeni gelen bilançosunu kısa bir şekilde inceledim.

#bucım #borsa #bist #xu100 #bist100 Image
1) İlk olarak satışlara baktığımızda Bursa Çimento geçen seneye göre satışlarını %19 arttırmış bulunmakta.
2) Dönen Varlıklar : 1 yıl içinde nakite dönüştürülmesi beklenen varlıklardır. Dönen varlıklara baktığımızda şirketin son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dönen varlıklarında %5 azalış geçen seneye göre ise %45 artış mevcut.
Read 14 tweets
16 Feb
Temel analiz kapsamında ana metal sanayi sektöründe bulunan Çemtaş firmasını inceledim. Paylaştığım bilgi seli kendime not niteliğindedir, yatırım tavsiyesi içermez. İçerik:
- Ne iş yapar?
- Tarihçe
- Bilanço
- Çeyreklik Gelir Tablosu Analizi
- Nakit Akım Tablosu
- Rasyo
#CEMTS Image
1-Bursa, Organize Sanayi Bölgesi’nde 101 dönümlük bir arazi üzerinde faaliyet göstermek üzere 27.01.1970 tarihinde Bursalı sanayici, iş adamı, küçük sanatkar ve halk girişimcilerinin biraraya gelmesi ile kurulmuş halka açık bir Anonim Şirket olan ÇEMTAŞ++
Türkiye’deki Ark Ocaklı Vasiflı Çelik üreticisi olup Bursa, Organize Sanayi Bölgesi’nde 27.01.1970 tarihinde Bursalı sanayici, iş adamı, küçük sanatkar ve halk girişimcilerinin biraraya gelmesi kurulmuştur
Read 67 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!