1/n Czy handel niewolnikami przyczynił się do obecnego zacofania Afryki? Czy wpływ XVI-wiecznego systemu pracy przymusowej w Peru trwa do dziś? Czy Grecy podczas kryzysu zadłuż. częściej rezygnowali z zakupu niem. samochodów na terenach, które bardziej ucierpiały podczas WW2?
2/n Takie pytania zadają ekonomiści w jednej z najciekawszych obecnie linii badań. Literatura ta stara się integrować podejście historyczne z nowoczesnym arsenałem ekonometrycznym (IV, RD, d-i-d).
3/n Weźmy pierwsze pytanie (bit.ly/3k5nYZq). Nunn i in. zebrali dane źródłowe o pochodzeniu etnicznym ok. 110 tys. niewolników i przypisali ich do współcześnie istniejących państw
4/n Ich badanie wykazało zależność między intensywnością eksportu niewolników z danego kraju afrykańskiego a obecnym poziomem PKB per capita po uwzględnieniu zmiennych kontrolnych.
5/n Taka zależność może być jednak pozorna jeśli mniej rozwinięte kraje były bardziej narażone na większą intensywność niewolnictwa. Obecny niższy poziom rozwoju mógłby być niejako przedłużeniem wcześniejszego poziomu zacofania.
6/n Nunn i in. pokazują, że było odwrotnie tzn. początkowo bardziej rozwinięte państwa były zaangażowane w wymianę handlową z Europejczykami. Dodatkowo, do ustalenia przyczynowości między handlem niewolnikami a obecnym poziomem rozwoju używają zmiennej instrumentalnej (IV)
7/n Intuicyjnie: zmienna taka powinna być skorelowana ze zmienną wyjaśniającą zależność (intensywność handlu niewolnikami), ale nie mieć niezależnego wpływu na zmienną wyjaśnianą (poziom obecnego rozwoju) poprzez żaden inny kanał.
8/n Nunn i in. używają odległości żeglugi danych państw afrykańskich od miejsc, do których niewolnicy byli wywożeni np. USA, Kuby, Jamajki czy Brazylii w przypadku handlu atlantyckiego. Estymacje IV wzmacniają pierwotne wyniki.
9/n Poprzez jakie potencjalne kanały handel niewolnikami przyczynił się do niższego poziomu rozwoju państw Afryki? Nunn pokazuje, że niski poziom zaufania jest powiązany z handlem niewolnikami w Afryce (bit.ly/3pytPaM). Istotny wydaje się również wpływ na instytucje
10/n Powyższe artykuły są przykładowe i mój opis ma charakter zajawki zachęcającej, żeby sięgnąć głębiej. O tym jak istotna jest ta linia badań niech świadczy zamieszczenie artykułu przeglądowego o niej w "Science" (bit.ly/2ZDM9EV)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh