Perseverance má na sobě i několik Easter eggů. Jedním z nich je i toto "rodinné foto" jejích předchůdců, pro které se stal Mars věčným domovem.
Zajímavý je i kalibrační terčík umístěný v zadní části sondy. Hlavním smyslem je barevná korekce kamer. Autoři se ale na téhle placičce o velikosti dlaně celkem vyřádili.
Různými nápisy jsou pokryty i její strany. Například fráze "radost z poznání" v mandarínštině, hindi, španělštině a arabštině.
Dalším schovaným vtipem je ukrytá nejvzdálenější "keška" ve vesmíru. Má podobu mince vložené do kalibračního terče pro přísroj SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals)
A ano, kde je Sherlock je i kamera Watson (the Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering)). Jmenuje se tak kamera.
Oblíbenou aktivitou NASA je i možnost poslat své jméno do vesmíru. Stačí se včas zaregistrovat. U Perseverance toho využilo téměř 11 milionů lidí. Konkrétně 10 932 295. Jejich jméno se tak nachází na drobném čipu v levém horním rohu této plakety.
Na úplný závěr trochu z vážnějšího ranku. I samotná příprava Perseverance byla poznamenána začátkem Covidové pandemie. Proto má tato sonda na své levé straně umístěnou drobnou připomínku velké výzvy, před kterou zdravotníci po celém světě stojí.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Malý vědec

Malý vědec Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @malyvedec

23 Feb
Ďáblova zahrádka 🧵
Když jednoho únorového dne roku 1997 rozehnaly reflektory výzkumné ponorky Alvin věčnou tmu na mořském dně v hlubinách u Galapág, odhalily svět, který jako by ani nepatřil na naši planetu. Image
Z holého dna drceného tlakem ledové vody vyrůstaly i desítky metrů vysoké útvary připomínající podvodní termitiště. Z nich jako z továrních komínů stoupala vroucí voda unášející s sebou jemný černý kal pozvolna pokrývající černými vločkami širé okolí. Image
Read 11 tweets
20 Feb
Perseverance - sonda s batohem plným plutonia.

Jako chemikovi se slabostí pro aktinoidy mi to nedalo a podíval jsem se, jak vědci z NASA vyřešili napájení tohoto úžasného stroje. (Delší🧵)
Nová sonda Perseverance, která přistála předevčírem na Marsu není malá hračka na dálkové ovládání. Její velikost lehce překračuje Škodu Fabii a tomu odpovídá její hmotnost 1025 kg. Rozpohybovat podobný stroj a uživit jeho hladové přístroje je mimo schopnosti solárních panelů.
Stejně jako její starší sourozenec Curiosity je proto vybavena MMRTG. Pod touto nevyslovitelnou zkratkou se skrývá 45kg válec, který obsahuje téměř 5 kg radioaktivního plutonia. Přesněji se jedná o 32 kusů 150 g peletek oxidu plutoničitého potažených čistým iridiem.
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!