Czy zdarzyło się Państwu podjadać coś w sekrecie? Jesteście Państwo uczestnikami nocnych wycieczek do szafki ze słodyczami? Radzę uważać. Wszystko może bowiem zostać ujawnione.
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego @BristolUni oraz Instytutu Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankin znaleźli w bursztynie datowanym na okres kredy chrząszcza. Przyporządkowali go do rodziny Kateretidae (nadrodzina Cucujoidea) i nazwali Pelretes vivificus.
Etymologia: nazwa gatunkowa wywodzi się z łaciny, 'vivificus', dawca życia, co ma podkreślić rolę zapylaczy w rozmnażaniu roślin owadopylnych.
Skąd wiadomo, że był zapylaczem? Otóż naukowcy, obok owada, znaleźli również koprolity. Skamieniałe odchody. A w nich pyłek.
Koprolity nie tyle zawierały pyłek roślin okrytozalążkowych, co wręcz głównie z niego się składały. Wygląd owada, a dokładniej pokrycie jego pancerza włoskami tylko utwierdził badaczy, że był on zapylaczem. Stanowi to według nich dowód na poparcie tezy, że już w kredzie...
... owadopylność była zjawiskiem nieprzypadkowym, opartym na wypracowanej relacji [na drodze wspólnej ewolucji] dwóch grup organizmów.
1/x Dziś nie o gatunku (A. gambiae sensu stricto), lecz zespole morfologicznie trudnych do rozróżnienia gatunków (A. gambiae s. lato).
Fotografie w wątku (o ile nie inaczej): M. Coluzzi, Morphological divergences in the Anopheles gambiae complex, Soc. A.B E.T.E., Rzym, 1964.
2/x Anopheles, z greki, oznacza bezużytecznego, szkodliwego. Drugi człon nazwy nawiązuje do miejsca występowania. Etymologię słowa komar wkleję poniżej (z pracy dr. Henryka Duszyńskiego-Karabasza).
Fot. we wpisie 0: samica A. gambiae s.s. z Kano w Nigerii.