Szanowni Państwo, chciałem podzielić się z Państwem pewnym entomonewsem dotyczącym grupy owadów, która jednak zasługuje na więcej.

Zapraszam na, wymuszony bieżączką, drugi wątek z cyklu.

Owady, które zmieniły świat.

Widliszek gambijski
Anopheles gambiae

#entomotwitter

x=
1/x
Dziś nie o gatunku (A. gambiae sensu stricto), lecz zespole morfologicznie trudnych do rozróżnienia gatunków (A. gambiae s. lato).

Fotografie w wątku (o ile nie inaczej): M. Coluzzi, Morphological divergences in the Anopheles gambiae complex, Soc. A.B E.T.E., Rzym, 1964.
2/x
Anopheles, z greki, oznacza bezużytecznego, szkodliwego. Drugi człon nazwy nawiązuje do miejsca występowania. Etymologię słowa komar wkleję poniżej (z pracy dr. Henryka Duszyńskiego-Karabasza).

Fot. we wpisie 0: samica A. gambiae s.s. z Kano w Nigerii.
3/x
Jeśli nazwa "widliszek gambijski" nic Państwu nie mówi, inna powinna więcej: komar malaryczny.

Gatunki z kompleksu A. gambiae s.l. są głównymi wektorami zarodźca sierpowatego malarii (Plasmodium falciparum).

Fot. A. gambiae s.s. z Nkolmekok w Kamerunie.
4/x
Do zespołu A. gambiae zalicza się siedem gatunków, które różnią się występowaniem (A. melas i A. merus są słonowodne, A. quadriannulatus zarówno słono-, jak i słodkowodny, natomiast pozostałe słodkowodne), oraz źródłem krwi (A. gambiae s.s. jest anyropofilny).
5/x
Larwy i dorosłe samice poszczególnych gatunków zespołu, choć trudno, można odróżnić od siebie po budowie morfologicznej, znacznie lepsze rezultaty daje jednak identyfikacja wykorzystująca metody biologii molekularnej.
6/x
Zarodziec sierpowaty jest jednym z gatunków pierwotniaków należących do rodzaju Plasmodium wywołujących malarię.

Odkryty został w 1880 roku przez Charlsa Laverana, który również powiązał go z tą chorobą.
Fot.: Laveran i jego rysunek stadiów P. falciparum.
7/x
Laveran jako pierwszy wykazał, że pierwotniaki mogą być przyczyną chorób. Początkowo wyniki jego badań nie były zaakceptowane przez środowisko naukowe. W 1907 roku jednak za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
8/x
Nie jest to jedyna nagroda Nobla związana z malarią. W 1902 roku otrzymał ją sir Ronald Ross (fot.) za odkrycie cyklu rozwojowego zarodźca malarii oraz powiązanie infekcji z komarami.
9/x
Cykl życiowy zarodźca jest zbyt skomplikowany, bym go tu opisywał. Pozwolę sobie wkleić ilustrację ze strony: zdrowiewpodrozy.mp.pl/malaria/show.h…
oraz zaprosić do odwiedzenia strony IMDiK PAN poświęconej malarii: bioinfo.imdik.pan.pl/wiki/Malaria
10/x
Poza dwoma "Noblami" malaria (a wraz z nią bohater tego wątku) może się pochwalić wywarciem całkiem znaczącej presji ewolucyjnej na nasz gatunek. Załączam dwa zdjęcia z Wiki. Na jednym widzimy zasięg występowania niedokrwistości sierpowatej, na drugim zaś - malarii.
11/x
Chorzy na ten rodzaj anemii mają zniekształcone erytrocyty, których kształt sprawia, że nie są one atakowane przez zarodźca malarii.
Więcej o związku malarii z anemią sierpowatą w artykule:
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P…
12/x
Widliszki gambijskie, poza malarią, są również wektorem filarii Bancrofta (Wuchereria bancrofti, fot. Wiki), nicienia odpowiedzialnego za filariozę (słoniowaciznę).
13/x
Czas na część newsową tego wątku. 13 kwietnia w czasopiśmie eLife ukazał się artykuł prezentujący wstępne wyniki badań nad wykorzystaniem technologii edycji genów CRISPR-Cas9 do kontroli malarii (badania zespołu A. Hoermann z Imperial College London). elifesciences.org/articles/58791
14/x
Zmodyfikowano A. gambiae umieszczając w nim gen kodujący antymalaryczne białko. Gen ma podlegać ekspresji w momencie, gdy komar posila się krwią. Dodatkowo powinien być przekazywany następnym pokoleniom komarów.
15/x
Dziś, gdy odporność komarów na pestycydy jest coraz większa, a i zarodźce malarii są coraz bardziej odporne na leki przeciwmalaryczne musimy szukać innych metod walki z tą chorobą. Warto więc śledzić badania zespołu Astrid Hoermann.
15+/x
W ramach łączenia nauki z kulturą polecam odświeżenie lektury szkolnej z dawnych lat: W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Prawdopodobnie mój pierwszy kontakt książkowy z malarią.
15++/x
Cc:
Przez wzgląd na dzisiejszą rozmowę:
Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej, @MagdalenaOkras1, @mar_watrobinski
x=15++

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Maciej Krzyżyński

Maciej Krzyżyński Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @m_krzyzynski

13 Apr
Czy zdarzyło się Państwu podjadać coś w sekrecie? Jesteście Państwo uczestnikami nocnych wycieczek do szafki ze słodyczami? Radzę uważać. Wszystko może bowiem zostać ujawnione.

Krótki news w ramach #entomotwitter
techexplorist.com/rare-fossil-un… przez @TechExplorist
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego @BristolUni oraz Instytutu Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankin znaleźli w bursztynie datowanym na okres kredy chrząszcza. Przyporządkowali go do rodziny Kateretidae (nadrodzina Cucujoidea) i nazwali Pelretes vivificus. Image
Etymologia: nazwa gatunkowa wywodzi się z łaciny, 'vivificus', dawca życia, co ma podkreślić rolę zapylaczy w rozmnażaniu roślin owadopylnych.

Skąd wiadomo, że był zapylaczem? Otóż naukowcy, obok owada, znaleźli również koprolity. Skamieniałe odchody. A w nich pyłek. Image
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!