Poslechl jsem si včerejší #StudioN a jen pár poznámek k zodpovědnosti vědců, diskutovanému experimentu a k zodpovědnosti novinářů. 1/n

@FilipTitlbach @petrkou @enkocz @Simindr

denikn.cz/625229/studio-…
V první řadě, potenciál zneužití vědecké práce není nic nového. Jen se to nyní dostalo do hledáčku mainstreamových novinářů. Jakožto někdo, kdo se pohybuje v oblasti biotechnologií a GMO se s podobnýma věcma setkávám "denně". Různé studie byly znásilněny a jejich závěry 2/n
znásilněny, aby potvrdily něčí hypotézu. Jenže s takovou bychom nemohli publikovat nic. Protože takto znásilnit lze i dobře míněné (a třeba původně úplně nesouvisející) práce.
3/n
Problém nastává, když vyjde nějaká práce o velmi nízké kvalitě, nebo dokonce přímo s pochybným úmyslem. A za takovou bych s klidným svědomím označil právě diskutovanou práci. 4/n
Pojďme se na tu práci podívat 5/n

pnas.org/content/118/21…
V první řadě, nejedná se o in vitro práci, ale ex vivo. Trochu terminologie:
in vitro:smíchám proteiny, DNA/RNA a jiné komponenty ve zkumavce a nechám to zreagovat (i to by šlo udělat)
in vivo:pozoruji děje přímo v živém organismu
ex vivo:vezmu z živého organismu buňky/tkáně 6/n
(spíše buňky), ty pěstuji na Petriho misce a něco s nimi dělám.
Nedá mi to a musím k tomu přidat známý @xkcdComic

7/n Image
Jenže aby to nebylo jednoduché, autoři této studie nevzali jenom jakkékoli buňky z lidského těla a v nich sledovali SARS-CoV-2. Oni vzali speciálně upravené buňky, které mají aktivní RNA-dependentní DNA-polymerasu AKA reverzní transkriptasu.
8/n
To je ten enzym, o kterém později mluví @petrkou, že jde proti dogmatu molekulární biologie (což nejde), protože umí přepisovat RNA do DNA.
9/n
V zásadě známe 3 případy RT: retroviry, retrotransposony a prodlužování telomer. Takže ano, i my máme v DNA reverzní transkriptasu, ale ta není běžně aktivní.
10/n
Takže zmínění vědci "znásilnili" buňky, aby produkovaly RT a pak jim naservírovali RNA virus a světe div se, on se zainkorporoval do DNA!
Teď je otázkou, jestli to byl opravdu náhodný experiment, nebo jestli k němu vedl záměr.
11/n
Protože jak jsem psal jinde, jsem si na 99% jistý, že kdyby místo SARS-CoV-2 použili chřipku, nebo jakkýkoli jiný virus - anebo klidně jakkoukoli náhodnou RNA - tak by se zainkorporovali do genomu buňky s RT.
12/n
Stejně tak bych se vsadil, že kdyby opravdu hledali, tak by v genomu našli jiné vložené RNA, protože každá buňka potřebuje pro své fungování RNA a obsahuje ji.
13/n
Jinými slovy - ta studie prakticky nemohla vyjít jinak!

14/n
S designem toho experimentu souvisí další věc - @petrkou a @FilipTitlbach mluví o schopnosti SARS-CoV-2 se zabudovat do (lidské) DNA. Ale tak to opravdu není, právě proto, že nemá reverzní transkriptasu. Tu měly ty buňky a tedy tuto schopnost mají buňky, nikoli vir.
15/n
I proto se nezabudovává celý vir, ale pouze jeho části, protože to nepotřebuje a nevyvinul se tak. Kdyby to měla být schopnost viru, "pohlídal" by si, aby se zainkorporoval celý.
16/n
Co se týče následků, spíše bych se obával různých rakovin apod. To ovšem opět nezávisí na viru, ale na místě, kam by se vložil. (a v které buňce, protože ne všechny geny jsou všude aktivní).
17/n
@petrkou Darwin evoluci nevymyslel, ta tu byla dávno před ním 😉 On ji pouze popsal, respektive popsal její mechanismus 👍
18/n
A protože jsme mnohobuněčné organismy, které se nerozmnožují odseknutím ruky, tak podmínkou evoluce je, že k mutaci dojde v buňkách vedoucích k pohlavním buňkám, tedy vajíčkům a spermiím.
19/n
Pokud dojde k mutaci v tzv. somatické buňce, tj. kdekoli jinde kromě spermie, nebo vajíčka, tak to na další generace a potažmo evoluci žádný vliv nemá (leda ten, že zemřete dřív, než budete mít děti).
20/n
Mimochodem, o chiméře mluvili sami autoři. Dokonce hned v abstraktu (...evidence suggesting that a large fraction of the viral sequences is transcribed from integrated DNA copies of viral sequences, generating viral–host chimeric transcripts.)

21/n
Teď k tomu preprintu. Ten finálně publikovaný článek není zas tolik odlišný od preprintové verze (minimálně ten zásadní výsledek), takže i kdyby tento #preprint nebyl publikován, vznikl by hoax maximálně o pár měsíců později.
22/n
Navíc vědci nemohou předvídat,jak bude jejich práce(ať preprint,nebo peer-reviewed)interpretována.Např.já bych tuto práci,když už,četl tak,že je SARS-CoV-2 nebezpečný a měli bychom udělat vše v našich silách, abychom se mu vyhli. Ale to zjevně není univerzální interpretace.
23/n
Navíc peer-review taky nevyřeší všechny problémy světa. I přes peer-review se dostanou články pochybné kvality. Např. tento článek vyšel v @PNASNews, což je časopis (Americké) Národní Akademie Věd (NAS), do jehož sekce Contributed mohou protekčně posílat články členové NAS
24/n
A kdyby měl každý tým psát blog ke každému svému článku,to už by opravdu nedělali nic jiného.Navíc,ten pěkný citát Einsteina tuším neříkal nic o 10letém dítěti,jen o tom, jestli to umíte jednoduše vysvětlit(ale jak říkával už Lincoln,Nevěřte ničemu,co najdete na internetu).
25/n
A je rozdíl, jestli problematiku jednoduše vysvětlíte kolegovi (byť by pracoval na jiném tématu), nebo nějakému laikovi.
26/n
A tady právě nastupuje zodpovědnost novinářů (ale i PR specialistů), kteří nezřídka udělají senzaci z nějaké práce a překroutí její výsledky. A je jedno, kterým směrem, jestli vytvoří poplašnou zprávu, nebo výsledky nafouknou.

@petrkou @FilipTitlbach @enkocz @Simindr
Vědci nejsou učeni, jak popularizovat vědu, těch pár popularizátorů v našich řadách jsou spíše výjimky. Od toho máme právě různé PR specialisty, popularizátory (na plný úvazek) a Vás, novináře (@petrkou, @DanielStach).

28/n
Vědecké bádání a popularizace vědy jsou dvě naprosto odlišné věci. Proto byste ani neměli chtít po vědcích, aby a priori něco takového dělali.

29/n
Mimochodem, vzniku hoaxu by ani žádná popularizace nepomohla. Protože pro tento hoax bylo nutné výsledky doslova znásilnit. Pokud chce někdo šířit nesmysly, tak si vezme to, co se mu líbí a na zbytek kašle.
30/n
To je podobné, jako se teď šíří zpráva, že @CDCgov snížilo po očkování treshold pro pozitivní vzorky na 28 cyklů. A můžete donekonečna vysvětlovat, že se to týká pouze selekce vzorků pro sekvenování a ne pro určení pozitivity. Ale oni mají svoji pravdu a nic je nepřesvědčí.
31/n
Tak to je ode mě vše, třeba si to někdo (z Vás) i přečte :)

32/32

(@FilipTitlbach pokud budete chtít pomoct s tím článek, pokud je to z přírodních věd, ozvěte se:)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Tomáš, The Biochemist

Tomáš, The Biochemist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(