Beograd na Savi ima 6 mostova. Sedmi bi bio Ostružnički, ali to je van grada. Mi ni ne slutimo kakve priče ovi mostovi pričaju, dok šetamo ispod njih, ili ih prelazimo automobilom.
Prvi od njih, gledano od centra, je Brankov most. Nastavlja se na Brankovu ulicu, i nalazi se na 👇
mestu gde je nekad stajao Most Viteškog Kralja Aleksandra. Taj su most srušili Nemci aprila 1941 - e, i još samo lepi stubovi svedoče o njemu. Inače, stub sa starobeogradske strane stoji na mestu gde je nekada stajala Liman džamija, o kojoj uspomenu čuvaju još samo knjige. Kada👇
je most otvoren, testiralo ga je najpre 700 konjanika, što je bila fascinantna slika. Nakon toga je otvoren za saobraćaj, i Beograd bi spojen sa Zemunom. Posle rata je obnovljen, ali to su u stvari dva mosta, što se vidi na mojoj fotografiji.
👇
Sledeći je Tramvajski most. I njegova je priča tragična. U okupaciji, Nemcima je bio potreban most da spoji ustašku NDH sa okupiranom Srbijom, pre svega zbog njihovih interesa, jer su koristili stari zemunski aerodrom. Negde na Tisi su našli most u delovima koji je naša 👇
Kraljevina kupila, doneli ga u delovima i spojili savske obale. Most je u početku služio najgnusnijoj nameni - za prelaz dušegupke od Sajmišta do Jajinaca.
Oktobra '44 od miniranja ga je spasao Miladin Zarić, na ponos Beograđana. Sad je došlo tako neko vreme kad sve ovo 👇
gorenavedeno za savski tramvajski most nekima ne znači ništa, i žele da ga iseku, premeste, spuste na neku livadu i pretvore u žardinjeru sa cvećem
👇
Sledeći je most koji se, mislim, zove Most bratstva i jedinstva, ali, nećete u Beogradu naći nikog ko ga ne zove "Gazela". Razlog tog naziva leži u ovim iskošenim nosećim stubovima, pa most podseća na gazelu koja kao da je preskočila Savu. Gazelom prolazi auto - put, otvoren je👇
1970 - e, tj otvorio ga je Tito, sa Brankom Pešićem. Kralj je, rekosmo, svoj most testirao sa konjičkim oficirima, a Tito svoj sa taksistima u mercedesima.
👇
Stari most, iz 1884. bio je prvi most koji je spojio Kraljevinu Srbiju sa Austro - Ugarskom monarhijom. Gradili su ga pola - pola, i tuda je prolazio i čuveni Orijent Ekspres. Most je, tokom opsade Beograda, srušen, i pao je na neprijateljski brod, i odveo u smrt austrougarske 👇
mornare.
Identična se stvar desila i 1941. kada je vojska Kraljevine, u nameri da makar malo uspori napredovanje Nemaca, digla most u vazduh, u trenutku kada se ispod njega nalazio brod naše mornarice, i tako odvukla, ako se ne varam, 147 mornara u smrt.
👇
Sledeći po redu je Novi železnički most, o kojem, iskreno, ne znam šta bih pisao, osim da je, kada je građen, mnogo kuća i zgrada na Senjaku moralo biti porušeno.
👇
Poslednji, i najnoviji jeste Most na Adi, koji spaja Banovo Brdo i Novi Beograd. Diskaveri je o tome kako je pravljen snimao emisiju koju smo svi gledali, gradio ga je gradonačelnik Đilas, i zbog te činjenice veseli Vesić verovatno i danas pati od nesanice
👇
Hladan je dan za šetnju kraj Save, ali, Sava je lepa po svakom vremenu. Ko nije skoro išao na Savu, videće ovde kako je narasla Sava. Rekao mi je alas da će još da raste. A alas ne greši.
Uzdravlje, prijatelji moji
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
I Zemunci, i svako ko je makar jednom bio u ovoj varoši, došao je na kej. Teško je suditi koji deo Zemuna je najlepši, ali, kej je svakako u vrhu te liste.
Danas je lepota keja stavljena na ozbiljnu probu zbog blata i radova koji su počeli nakon što je veseli Vesić jedne noći 👇
usnio čudan sanak kako bi kej trebalo da izgleda.
Ali, ko kaže da se našim kejom mora šetati po Vesićevim snoviđenjima, zato, ko voli, - idemo.
Obaloutvrda na keju je napravljena još 1889. naredbom bana Kuena Hedervarija. Zasađene su topole i uređene su staze za 👇
šetnju. Najpre je dobio ime po Kuenu Hedervariju. Nakon 1918. zove se Kej 5. novembra. Ustaše će mu dati ime Kej vojskovođe Slavka Kvaternika, a od 1947. do danas se zove Kej Oslobođenja.
Ako šetamo nizvodno, sa desne strane je mnogo kafana, od kojih je najčuvenija "Šaran". Ona👇
Sve je počelo onoga dana kada si poverovao u priču o plati od 2000 maraka.
Doduše, prvo mora malo da se ratuje. Nije problem, vole ovde ljudi da ratuju. Ništa lepše nego pucati na one preko reke. A i oni vole da pucaju na nas.
Kad je prošao rat, doveo je generalni u fabrički 👇
krug biznismena koji ima kapital, i koji će da firmu privatizuje i izvuče iz bule. Biznismenu kad vidiš čelo, trebalo je da ti bude jasno da taj nije u stanju ni da igra levog beka u fudbalskom klubu iz rodnog sela, ali, nema veze, i u to si poverovao.
Od vađrnja firme iz bule 👇
naravno, ne bi ništa. Počeo si da radiš kod privatnika. Dušu ti je iscedio, radio si neprijavljen, a on je zgrtao profit.
Onda su došle strane banke, lepih enterijera, kao sa reklama. Nudile su ti njihove lepe službenice kredit, nisi baš do kraja čitao ugovor, ni ona sitna 👇
- Vidi palme na Kalemegdanu
Seljana!
Vidi palme u Beču
Jao, super, slikaj me ovde
- Prođe Kameničkom
Ovo samo kod nas ima, po ulici da prodaju drangulije
Ode na buvljak u Pariz
Jao, prelepo, vidi, papirni luster, samo 20 evra, kupujem!
- Vidi pijane srednjoškolce subotom 👇
u Knez Mihailovoj
Sramota, njima treba da poverimo budućnost?
Pijani engleski tinejdžeri na plaži u Grčkoj
Jao, što su slatki i veseli, nema veze što povraćaju!
- Dođe mu prijatelj Kanađanin u goste
7 dana ga hrani i poji, gost spava kod njega
Zove ga drug iz vojske, selo kod 👇
Lapova, da prenoći kod njega, mora na vma na pregled
Brate, imaš preko air bnb da nađeš sa 16e smeštaj u Pinosavi, za manje od sata si na Banjici busom
- Ode na 40 dana rođaku na groblje
Fuj, pitu i kafu ređate po grobu, primitivci
Plati 30e da uđe u kapelu u Italiji gde 👇
O Vojnom muzeju nemam šta mnogo da kažem, svi znamo i gde je, i šta je u njemu.
Od Ilira i Tračana, do postjugoslovenskih ratova, sve je tamo.
Prvi nivo i dalje ima klasičnu sfrj postavku, što je dobro, jer nismo izolovani kao Aboridžini, pa da se srpska istorija može 👇
posmatrati odvojeno od ostalih naroda.
Moja kćerka je ovaj muzej nazvala "Lavirint kroz istoriju", i Vojni muzej to i jeste - vijugavim hodnicima putujemo kroz vreme.
Ulaznica je 350 dinara, deca ne plaćaju, kao i svaki muzej, ne radi ponedeljkom, imaju kod ulaza ormarići u 👇
koje se ostave stvari pod ključem.
Gužve, naravno, nema, što je globalno loše, ali, nama ekstra
👇
"Moje ime je Skadarlija ... ili Skadarska ulica, ako Vam se više sviđa. Ja nisam ni bulevar, ni avenija, ni put. Ja sam obična strma uličica u sred Beograda. I to bi bilo sve što o meni možete reći, da nije moje boemske istorije, crvenih krovova i rasklimanih stolica".
Ne bih 👇
za dva života smislio bolji uvod za šetnju Skadarlijom, od opisa Zuke Džumhura, pa nisam ni pokušavao.
Ono što mogu da probam, to je da se spustim ovim sokakom i pokušam da zamislim kako je izgledao nekada..
Ono što je za Pariz značio Latinski kvart ili za Beč Grincig, to je za👇
Beograd do pre 100 godina bila Skadarlija.
Prve udžerice niču ovde još 1717, kada se ovaj kraj zvao Šićan - mala, sa 14 kućeraka. Tek 1872. dobija ime Skadarska. To ime će opstati do danas, uz kratak prekid tokom austrougarske okupacije, kada se zvala Ružina ulica.
Zanimljivo,👇