"19. yy. Dünya Edebiyatı'nda Fransız romantizmi içime baygınlar getirtiyor, fakat bence Realist akımda üstlerine yok, Ruslar dahil. "

Bel-Ami by Guy de Maupassant
goodreads.com/review/show/40…
Guy de Maupassant'tan okuduğum ikinci eser. İlkinde de kalemine hayran kalmıştım, bu romanına da bayıldım. Her döneme her koşula, kültüre uyarlayabileceğiniz, çakal, maço, fırsatçı gazeteci tipi George Duroy.
Sonunda adaletin tecelli edip Allah'tan belasını bulacağını sanırsanız yanılırsınız. Duroylar her dönemde yükselmeye ve çakallığa devam ediyor hâlâ.
*baygınlıklar- Düzeltme

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Adrenalin Arsızı

Adrenalin Arsızı Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @elcinarabaci

30 May
#SedatPeker8 Bu sabah 7:30'a yetişemedim kardeşlerim. Kalkamadım valla. 1 saat gecikmeyle oturdum videonun başına. Yayınlanışının ilk bir saati içinde 118 K'yı aşkın sayko zabahın köründe kalkıp izlemiş bile :)
2. Intro bildiğiniz gibi. Yoklama. Yalnız Süslü "ayıp şeyler" söylediği için tek ayak üstünde durma cezası. Ayrıca Freud vs., Sülü'nün psikanalitik analizi. Bunda şaşıracak bir şey pek yok. Bu adam kendi psikolojik meselelerini çözmeye Freud, Jung ne varsa okumuş+
3. seneler evvel. Te 2013'te bir röp.ünde var, yapıyor böyle şeyler. RTE'ye hâlâ abi muhabbeti çekiyor, ama açıktan, sarılmış etrafın bi şeyden haberin yok dedi. 15 Temmuz meselelerine hafiften bir giriş yaptı, hadi bakalım ya nasip!
Read 218 tweets
29 May
Aslında mücadele alanı aynı.

Marmara'nın bu hale gelmesinin ve şimdi bu durumu eskisine döndüremeyecek bile olsa, rehabilite etmek için şart olan RADİKAL adımları atmayan, tersine #Kanalİstanbul 'la sorunu kangrenleştirmeye kollarını sıvayan aynı MAFYA örgütlenmesi.
Marmarayı vatandaş kol gücüyle rehabilite edemez. Üzülerek rehabilite diyorum, çünkü hidrobiyolog Levent Artüz'ün dediği gibi, 89 öncesinin Marmarası öldü, geri gelmeyecek. Olandan hâlâ 2-3 çeşit de olsa balığın yaşadığı Marmara'yı yaşatabilmek içinse devletin mafyatik+
ilişkilerinden, "yaptım oldu" yüzsüz cehaletinden sıyrılıp, konut ve sanayi atıklarını gerçekten arıtacak, bunları Marmara dibine yollayıp "al temizledim" pişkinliğini artık yapamayacak, yapsa cezai müeyyidelerle karşılacak mafya-free yeni bir devlet teşkilatlanması lazım.
Read 4 tweets
28 May
1. Ha şimdi de Türkiye'de kadınların her derdi her sorunu bitmiş de, konu gelmiş niye Elçin'in babası Ali Arabacı 20 sene önce örgütlü devrimci silahlı mücadeleye katılmamış da TBMM'deymiş, ona dayanmış, he mi? Hfsjkshssssısısıs 🤣😂

Öyle buyurmuş feminist başbuğ!
2. Çimki biliyorsunuz, Haziran Düzkan ve şürekası Rojava kuir devrimi siperlerinden tweet attığına,

herkeşlere makbul kadın, makbul LGBTİ, makbul feminist ehliyetleri dağıtırken, ta babalarına, ebelerine kadar inip soy sopunuzun solculuğuna+
3. devrimciliğine de ehliyet vermeyi kendilerine iş bilirler.

Hazirangiller sağolsunlar, TR'de feminizm, ne vakittir artık böyle online polit büro bürokrasisi işleriyle meşgul.

Olur da soy sopunuz feminist polit büronun (FEM-POL-BÜR) ulvî ahlak kriterlerinden geçerse,
Read 26 tweets
27 May
Huylarıdır. Hem millete fake hesap, ısrarlı takip iftirası atarlar, hem de benim tweetlerimi "fav"layanlara kadar bloklarlar.

Böyle de ödlek cengaverler 🤣
Tabii Facebook arkadaşı olmadıkları halde insanları like'larına, Twitter favlarına kadar stalkladıklarını, hatta bu ısrarlı takip üstünden "urun kellesini" diye güruhlarına hedef gösterdiklerini ben zaten çoktan öğrenmiştim de...
1 senedir benden gayrı aynı tespiti hasbelkader yapmış insanların sayısı (üstteki arkadaş gibi) artık çooook. :)
Read 4 tweets
27 May
İki foto arasındaki çelişkiyi bulunuz. 🤔
Ben sizin babam üzerinden yaptığınız pis iftiraların, bel altı vurmaların alayına bu zincirde cevap vermişim zaten. Ötesi bana zul, zaman ve mesai kaybı. Hadi naş!
Şuraya hazırını bi arkadaş üşenmemiş bulmuş koymuş sağolsun. Bu da burada dursun:
Read 4 tweets
27 May
Orhan Pamuk bana edebiyatı sevdiren yazarlardandır ergen yaşlarımdan beri. Nagehanlı ROKlu fotoları dehşet hayal kırıklığı olsa da kendisini de severim, yaratıcılığına, ucunu tuttuğu işe gösterdiği psikopatça titizliğine, çalışkanlığına hep hayranlık duydum.

Ancak bu podcastte+
konuşması -daha da herhalde onu da yeni dinlediğimden- fena halde Fatih Tezcanlı'yı hatırlattı.

Nefes almadan makina gibi konuşuyor ve tıpkı Tezcanlı gibi sunucunun sorularına değil, o sorularda kendince karşısındakinin "aslında ne sormak istediği"ne+
atıf yapıp, makinalı tüfek gibi defansa geçiyor. Aslında milliyetçiler ona bunu diyorlarmış da o da onu soruyormuş da, madem öyle işin aslı buymuş da... Nefes almıyor adam.

Galiba sonunda hafiften delirttiler adamı. ROK meselesi de pek hayra alamet değildi zaten ama+
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(