1/11 Andrej Babiš si přes své anonymní offshory s nastrčenými řediteli poslal skoro 400 milionů Kč, za které si poté koupil 16 luxusních nemovitostí ve Francii. Offshorové firmy v Česku nepřiznal a odborníci se shodují, že transakce nese znaky praní peněz.
investigace.cz/pandora-papers…
2/11 @AndrejBabis si v červenci roku 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur.
3/11 Svým způsobem neudělal nic jiného, než že poskytl sám sobě půjčku. A to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží. Nabízí se otázka, „proč tak složitě“? Proč jednoduše nenakoupil francouzské nemovitosti přímo?
4/11 Celou kauzu Andreje Babiše v rámci projektu #PandoraPapers najdete v přehledné časové ose. Link vás zavede na rok 2009, scrollovat ale můžete ještě více do minulosti.
investigace.cz/pandora-papers…
5/11 Offshorové schéma, přes které oněch 15 milionů eur putovalo, jsme bez uvedení Babišova jména ukázali šesti různým odborníkům, kteří se zabývají finanční kriminalitou. Shodli se, že nese znaky praní peněz: „Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala.“
6/11 „Celé schéma mohlo být vytvořeno ze dvou důvodů – za prvé utajit osobu, která peníze poskytla, a za druhé vzbudit zdání, že nákup nemovitostí se uskutečnil z peněz, které si osoba půjčila z legitimního zdroje,“ vysvětluje bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba.
7/11 Co bylo zdrojem peněz z dokumentů #PandoraPapers nevyplývá. V každém případě premiér vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil offshorové schéma, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku.
investigace.cz/pandora-papers…
8/11 Díky našim zjištěním premiérovi ve Francii na základě zákona o prokazování bohatství hrozí, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů Kč, může o majetky přijít. Vyšetřování mu hrozí i v USA, jelikož celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla i jeho firma v USA.
9/11 Případ ale může začít řešit i česká policie - jednak se dopustil přestupku, jelikož v přiznání neuvedl své offshorové firmy, ale také, pokud by policie shledala důvodné podezření z praní peněz, by ho mohla začít vyšetřovat vzhledem k tomu, že není promlčený.
10/11 Andrej Babiš na námi opakovaně zaslané otázky k tajuplné transakci ani po čtrnácti dnech nijak nezareagoval. Když jsme se ho chtěli zeptat osobně, pečlivě nechal vyškrtnout nás i naše zahraniční kolegy z tiskové konference s Viktorem Orbánem (jak už jste nejspíš slyšeli).
11/11 Když byl Andrej Babiš po tiskové konferenci přímo osloven reportérkou Hanou Čápovou s otázkou na jeho karibskou firmu, ochranka jí celkem agresivně zatarasila cestu...

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with investigace_cz

investigace_cz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @investigace_cz

15 Feb
EXKLUZIVNĚ: V Dejvicích stojí honosná vila. Jedním z jejích majitelů je třiatřicetiletý Sergej Toni, záhadný muž, který skrz lucemburské firmy vlastní luxusní nemovitosti po celé Evropě, byť není známo, čím se živí. @ZuzanaSotova /1
investigace.cz/openlux-ruske-…
Naopak zaměstnání jeho otce tajemstvím nenÍ. Oleg Toni je zástupce šéfa státního dopravního monopolu Ruské dráhy. Ani z ředitelského platu by si však nemohl dovolit všechno to, co vlastní jeho syn Sergej. /2
Sergej Toni vlastní například novogotický palác z 19. století poblíž Paříže, apartmán nedaleko Louvru, dvě vily na Francouzské riviéře, tři domy a tři byty na pobřeží Španělska a hotel ve Švýcarsku. /3
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(