Tüm dünyadaki Rum Ortodoksların önderliğini yapan İstanbul Başpiskoposu, Türk vatandaşı, Gökçeadalı Bartholomeos'un o makama nasıl geldiğine bakılmaksızın, Kilise'nin iç işlerine karışılmaksızın Türk makamlarınca kendisine hürmetle muamele görüyor. 1/7
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
2/7
Gelin görün ki; Yunanistan, asimilasyon ve baskı politikalarıyla uyumlu olarak, Batı Trakya Türklerinin müftü olarak seçtiği Yunan vatandaşı İskeçeli Ahmet Mete'ye ve Gümülcineli İbrahim Şerif'e makam gaspı suçlamasıyla dava üstüne dava açıyor.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
3/7
Yunanistan'ın, Batı Trakya Türklerine karşı yürüttüğü bu yıldırma politikası ve baskıcı yaklaşımı, çeşitli yönleriyle AİHM tarafından defalarca haksız bulunmasına rağmen baskıcı Yunan rejimi bu kararları uygulamayı her defasında reddetti.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
4/7
AB üyesi Yunan rejimi,Avrupa değerlerinin öneminden dem vururken ve Avrupa'daki demokrasinin,ifade özgürlüğünün beşiği olmakla boş boş övünürken, kendi ülkesinin içinde yaşayan Türklere baskısını azaltmıyor. Peki Osmanlı'dan beri bizde böyle miydi?
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
5/7
Tabii ki HAYIR!!!

1453 yılında İstanbul'un Fethi'nden sonra, gayrimüslim olan toplumların yaşayışına dair düzenlemeler, Fatih Sultan Mehmet'in çıkardığı fermana bağlanmış, böylece Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin yasal statüsü süreklilik kazanmıştır.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
6/7
Fermanın içeriği ise şöyledir:

"Kimse, Patrik'e tahakküm etmesin, kim olursa olsun hiçbir kimse kendine ilişmesin, kendisi ve maiyetinde bulunan papazlar her türlü hizmetten ebediyen muaf olsunlar, kiliseleri camiye tahvil edilmeyecektir."
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
7/7
Ferman'ın devamı:
"İzdivaç ve defin işleri,sair adat ve işleri Rum Kilise ve adetlerine göre eskisi gibi yapılacaktır."

Yunan rejimi,onlara karşı 1453'ten beri süregiden hoşgörümüzün bir damlasının bile karşılığını verebilmekten aciz bir topluluk.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with hermes

hermes Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @hermes_z

7 Oct
Turkdegs Röportajı | İskeçe müftüsü Ahmet Mete: "Yunanistan’da,Batı Trakya’da yaşayan halkın arasında sorun yoktur. Türk,Yunan,Müslüman ve Hristiyanlar iyi geçinmektedir. Sorun politiktir. 🇹🇷’den korkudur. Batı Trakya’nın Kıbrıs olma endişesidir." 1/10
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
2/10
Seçilmiş İskeçe müftüsü Ahmet Mete ile yapılmış olan bu röportajdaki her cümle çok önemli. "Batı Trakya'da neler oluyor?" sorusunu merak ediyorsak tamamını okumanızı öneririz. Ayrıca biraz değil çok merak ediyor olmak durumundayız.
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
3/10
Ahmet Mete: "Azınlığa, sosyal örgütlenme hakkı verilmektedir. Ancak bu örgütlerin isminde “Türk” ibaresinin yer alması ve Türklük propagandası yapılması yasaktır. Bu örgütler Yunan derin devletinin çok yakından takip ve teftişine tabidirler."
#İbrahimŞerifleSelanikteyiz
Read 10 tweets
6 Oct
Yarın kalbimiz, Batı Trakya'nın seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif ile birlikte Selanik'te atacak. Gönlümüz, tweetlerimiz, fikrimiz seçilmiş müftü İbrahim Şerif ile birlikte olacak. Yunan baskısı ve zulmüne karşı Batı Trakyalı kardeşlerimizin sesine ses olacağız.
İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de, eski DEB Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş’u,Rauf Denktaş’a benzettiği için halk arasına nifak sokma suretiyle kamu düzenini bozma suçlamasıyla yargılandığı Selanik'te,15 ay hapis cezasına çarptırılmış,cezası 3yıl ertelenmişti.
Batı Trakya Seçilmiş Müftü İbrahim Şerif'in konuyla ilgili tweeti:
Read 4 tweets
6 Oct
CaspianNews | Türk Şirketleri Azerbaycan Madencilik Sektörüne Adım Atıyor.

Türk şirketleri, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile imzalanan sözleşmelerin ardından Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde 3 önemli maden yatağını işletmek için yeşil ışık aldı. 1/6
caspiannews.com/news-detail/tu…
2/6
Eti Bakır, Gashgaçay cevher yatağının etüdü, araştırılması, aranması, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgilenecek. Elbaidash ve Ağduzdağ sahaları ile ilgili olarak aynı haklar Artvin Maden'e devredildi.
3/6
Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov: "Bu önemli adımın, kurtarılmış topraklarımızda maden endüstrisinin başlatılmasında, yüksek potansiyelli alanların keşfedilmesini kolaylaştırmada ve ekonomimize katkılarını teşvik etmede hayati bir rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.
Read 6 tweets
5 Oct
Yunan medyası | Tribune | Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier: "Türkiye, büyüklüğü, coğrafi konumu ve siyasi ağırlığı bakımından Almanya için stratejik olarak önemli bir ortak ve müttefiktir." 1/5
tribune.gr/world/news/art…
2/5
Steinmeier, ülkedeki Türkler için: "Bu insanlar biz onları davet ettiğimiz için geldiler. Çünkü onlara ihtiyacımız var. Onlara çok şey borçluyuz. Onların yardımıyla ülkemiz ekonomik gücünü ve refahını artırmış, daha açık ve daha kompleks bir topluma dönüşmüştür." dedi.
3/5
Steinmeier: "Politikacıların ve vatandaşların şunu anlaması uzun zaman aldı: Sözde misafir işçiler ne misafir ne de işçiydi.

Bugün bu insanlar (Almanya'daki Türk toplumu) çocukları, torunları ve torunlarının torunlarıyla birlikte Almanya'nın bir parçası oldular" dedi.
Read 6 tweets
4 Oct
MSB'nin Son Basın Bilgilendirmesi:

KARDEŞ TUGAY PROJESİ

"Türkiye ve Azerbaycan arasında ortak çalışabilirliğin sağlanması, eğitim planlaması, yönetimi ve icra esaslarının uyumlu hale getirilmesine yönelik 'Kardeş Tugay' Projesi başlatılmıştır." 1/4
msb.gov.tr/SlaytHaber/310… Image
2/4
"Sarsılmaz Kardeşlik-2021 Tatbikatı, 5-8 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye ve Azerbaycan unsurlarının katılımıyla Nahçıvan Azerbaycan'da icra edilecektir. Tatbikatın amacı, Türkiye ve Azerbaycan Kara Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmektir."
3/4
Çeşitli haberlerde bu tatbikatın İran'ın son tatbikatına cevap olarak yapıldığı bilgisi var ama yanlış bilgi. 2019 ve 2020'de de Nahçıvan'da Sarsılmaz Kardeşlik tatbikatları yapılmıştı. Yani bu uzun vadeli bir iştir. İran'a tepki olarak bir günde alınmış bir karar değildir.
Read 4 tweets
3 Oct
Rus medyası | VestiKavkaza | Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Erdoğan arasında, Soçi'de yapılan görüşmeler için: "Bunlar çok yapıcı, zamanında ve gerekli temaslardı, her iki taraf için de çok faydalıydı" dedi.
1/12
✍️ Tüm Rus medyasından derlenmiş.
vestikavkaza.ru/news/kreml-poz…
2/12
Peskov'a göre, devlet başkanları öncelikle ikili ilişkiler hakkında konuştu: gaz arzı konusunu görüştüler ve Putin, Ankara'nın Türk Akımı konusundaki "zamanında, hızlı ve etkili kararlarını" çok takdir etti. "Her şey tam zamanında uygulandı." dedi.
3/12
Devlet başkanları ayrıca, S-400 hava savunma sistemi üzerindeki etkileşimin genişletilmesi, Türkiye'de bazı bileşenlerin üretimi ve bir dizi başka alanda da dahil olmak üzere askeri-teknik işbirliğinin devam etme olanaklarını da değerlendirdi.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(