🧶Czy Rosja podejmie pełnoskalową interwencję zbrojną przeciw Ukrainie?
1/11 To pytanie pojawia się ostatnio bardzo często. I na chwilę obecną sądzę, że jednak nie, choć sytuacja oczywiście może się zmienić.
2/11
Mimo, że od kwietnia br. w rosyjskich mediach trwa antyukraińska kampania, to jednak rosyjskim władzom trudno będzie wyjaśnić czemu podjęto działania przeciw bratniemu narodowi (tak Ukrainę nie jeden raz określał Putin).
3/11
W 2014 r. do usprawiedliwienia zajęcia Krymu i interwencji w Donbasie używano haseł "konieczności ochrony własnych obywateli/Rosjan, bo po przewrocie państwowym ukraińskie władze utraciły legitymizację". Teraz takich argumentów użyć się nie da.
4/11
Ukraińska armia od 2014 r. zmieniła się znacząco. Jest lepiej wyposażona, o wyższym morale i większym stopniu gotowości bojowej. Interwencja zbrojna będzie oznaczała dla Rosji ofiary. Ktoś może zapytać czy władze się nimi przejmą.
5/11
Myślę, że się przejmą, bo od czasu Afganistanu, władze w Moskwie doskonale zdają sobie sprawę z "siły rażenia" cynkowych trumien (nie bez powodu interwencja w Syrii ograniczyła się do komponentu lotniczego). A to i tak już niskiemu poparciu dla Putina by nie sprzyjało.
6/11
Spoglądając również na kwestie wojskowe. Na razie nie ma informacji, że w pobliżu granicy z Ukrainą powstaje zaplecze dla prowadzenia działań wojennych o szerokiej skali, choćby w postaci szpitali polowych czy baz materiałowo-technicznych.
7/11
Rzut oka na Białoruś - tam od 13 do 18 grudnia została przeprowadzona kontrola gotowości bojowej oddziałów Północno-Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, niemniej nie widać żadnych działań przygotowawczych do wsparcia Rosji.
8/11
Putin i rosyjskie władze muszą sobie zdawać też sprawę z dwóch kwestii.
Po pierwsze, o ile Rosja jest w stanie zająć Ukrainę, o tyle będzie miała olbrzymi problem, żeby ją okupować. Militarny, społeczny i finansowy. Również w swoim państwie.
9/11
Po drugie, rosyjskie władze są świadome kosztów międzynarodowych (żadnej deeskalacji, gwarancji czegokolwiek, dalsze wzmocnienie NATO) i gospodarczych (sankcje, konieczność poniesienia kosztów operacji wojskowej).
10/11
Nie oznacza to jednak, że można spać spokojnie. Utrzymywanie stanu napięcia jest korzystne dla Rosji. Rosja może też się zdecydować na niewielkie operacje w Donbasie, na Morzu Czarnym czy Azowskim.
Rosja nadal będzie stwarzać wyzwania dla bezpieczeństwa europejskiego.
11/11
Oczywiście może się okazać, że rosyjskie władze mimo wszystko zdecydują się na inwazję na Ukrainę. To będzie jednak oznaczało koniec obecnego systemu politycznego/społecznego/gospodarczego w Rosji. A inne konsekwencje trudno sobie nawet teraz wyobrazić.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Anna Maria Dyner

Anna Maria Dyner Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Anna_M_Dyner

21 Dec
🧶#Rosja #bezpieczeństwo
1/9 Na dzisiejszym posiedzeniu poszerzonego kolegium Ministerstwa Obrony FR Putin i Szojgu, oprócz "tradycyjnego" wskazywania na agresywną politykę NATO i USA, które poszerzają swoją obecność wojskową u granic Rosji, dużo mówili o stanie sił zbrojnych.
2/9 Putin powiedział, że udział nowoczesnego uzbrojenia (co w rosyjskich realiach znaczy nie tylko nowy, ale i zmodernizowany sprzęt) w SZ osiągnął 71%, a w siłach strategicznych 89%.
3/9 Putin i Szojgu podkreślili znaczenie tegorocznych manewrów Zapad dla obrony Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
Obaj wskazali na znaczenie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii i Górskim Karabachu.
Read 9 tweets
19 Nov
🇷🇺 1/14
➡️Warto zwrócić uwagę na wczorajsze wystąpienie Władimira Putina na rozszerzonym kolegium Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.
/wątek/
kremlin.ru/events/preside…
2/14
➡️Kwestie bezpieczeństwa.
* NATO jest traktowane jako największe wyzwanie dla bezpieczeństwa Rosji.
* Putin znów wspomniał o rozszerzeniu NATO na wschód i rozmieszczaniu w państwach wschodniej flanki infrastruktury wojskowej, jako o geście nieprzyjaznym wobec FR.
3/14
* Putin stwierdził, że NATO dąży do konfrontacji i nie chce dialogu.
* Dodał, że Rosja będzie chciała poważnych gwarancji bezpieczeństwa dla swojej zachodniej granicy, choć nie uważa NATO za wiarygodnego partnera.
Read 14 tweets
14 Jun
#NATO #Rosja
wątek
1/5 W komunikacie po szczycie NATO słowo Rosja pada ponad 60 razy.
Dobitnie pokazuje to, że w ocenie Sojuszu, agresywna polityka Rosji (jak działania militarne, w tym ćwiczenia o znacznej skali, militaryzacja obwodu kaliningradzkiego i okupowanego Krymu,
2/5 prowadzenie operacji hybrydowych i specjalnych, wzmacnianie zdolności nuklearnych, prace nad rakietami średniego zasięgu, itd.) jest jednym z najważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
3/5 Jednocześnie NATO jest otwarte na dialog polityczny z Rosją, jednak dopóki nie będzie ona przestrzegała prawa międzynarodowego oraz swoich zobowiązań, nie ma możliwości powrotu do „business as usual”.
Read 5 tweets
14 Jun
#NATO #Białoruś
wątek
1/7 NATO jest zaniepokojone wydarzeniami na Białorusi trwającymi tam od sierpnia 2020 r. oraz uważa, że obecne działania Białorusi mają negatywny wpływ na stabilność regionalną.
2/7 NATO potępiło też zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair w celu aresztowania lecącego na jego pokładzie Ramana Pratasiewicza.
3/7 NATO będzie wspierać niezależne dochodzenia m. in. Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz działania podejmowane przez członków Sojuszu indywidualnie i zbiorowo w odpowiedzi na ten incydent.
Read 7 tweets
30 Sep 20
Słów kilka o sojuszu wojskowym Rosji i Białorusi /wątek/.
*Rosję i Białoruś łączy ścisły sojusz wojskowy wynikający m. in. z tego, że oba pańtwa tworzą Państwo Związkowe.
*Oba państwa mają wspólny system obrony powietrznej.
*SZ Białorusi i ZOW FR tworzą Regionalne Zgrupowanie Wojsk (tak, ze wspólnym systemem dowodzenia).
*Rosja ma dwa obiekty wojskowe na Białorusi.
*Obie armie ćwiczą regularnie.
*SZ Białorusi są całkowicie zrusyfikowane, od używanego języka począwszy, na sprzęcie skończywszy.
Co to oznacza?
Że zarówno białoruskie terytorium, jak i tamtejsze SZ Rosja traktuje jako swoje.
Niektórzy twierdzą, że dla zabezpieczenia możliwości przeprowadzenia szybkiej oparacji konwencjonalnej przeciw NATO Rosja powinna rozmieścić tam siły wielkości dwóch dywizji.
Read 9 tweets
23 Sep 20
1/4 Pogrzebałam trochę w badaniach socjologicznych na temat rosyjsko-białoruskiej integracji.
Wedle sondażu Centrum Lewady ze stycznia 2020 r.
44% ankietowanych Rosjan uważało, że ​​kraje powinny aktywniej współpracować w sferze gospodarczej,
2/4 natomiast 28% że konieczne jest utrzymanie współpracy na tym samym poziomie. 13% poparło utworzenie wspólnego państwa z jednym przywództwem, a 10% było przekonanych, że Białoruś powinna stać się częścią Rosji.
levada.ru/2020/01/28/poc…
3/4 Z kolei wrześniowy sondaż ujawnia, że 41% respondentów uważa, że ​​w przyszłości Rosja powinna rozwijać partnerskie stosunki z Białorusią, a 25% popiera ideę zjednoczenia z tym państwem
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(