Kilka komentarzy do #PolskiŁad/ #PolskiNieład: 1. Po co jest PŁ? Mało kto już pamieta, że celem PL było ⬆️ progresywności systemu pod./⬇️ nierówności. Wg OECD/innych badań, PL ma niską progresywność sys. podatk. (rys.; od 2009 nieznacznie się poprawiło) oecd.org/economy/public…
2. #Polska praktycznie ma podatek liniowy, na kt. społ. nigdy wcześniej nie chcialo sie zgodzić. Prez. Kwaśniewski kiedyś taką bezp. próbę wprowadzenia pod. liniowego zawetował; weto zapow. też L. Kaczyński. Został on jednak wprowadzony bocznymi drzwami. rp.pl/polityka/art84…
3. Obecny system podatkowy jest często rążąco niesprawiedliwy, bo np. „liniowcy” płacą niższe podatki w % do dochodów niż np. zarabiajace wielokrotnie mniej pielegniarki. Jedni i drudzy równie ciężko pracują. To jest po prostu nie fair.
5. Wysokie nierówności doch. doprowadziły do wysokich nierów. majątkowych: 1% najbogatszych Polaków posiada prawie 1/3 całego majątku; 10% prawie 2/3. Reszcie ledwo co zostaje, albo nie mają żadnego majątku 300gospodarka.pl/wykres-dnia/ma…
6. Tak wysokie #nierówności dochodowe i majątkowe są moralnie, ekonomiczne i społecznie nieuzasadnione. Promują również populizm i zagrażają fundamentom demokracji, co widać po skutkach wzrostu nierówności na świecie i w PL (wewnątrz krajów). wir2022.wid.world
7. Społeczna inkluzywność jest kluczem do rozwoju i długoterminowego dobrobytu. Wszystkie 45 krajów o wysokim poziomie dochodu wg. def. Banku Światowego (z wyj. Chile i krajów wyspiarskich/opartych o rope/gaz), mają niskie/średnie nierówności.
8. Odwrotnością inkluzywności jest oligarchia, która-jak argumentuje w swojej książce--była gł. powodem dla kt. nasza gospodarka była zacofana a my zawsze byliśmy biedniejsi od Zachodu. poltext.pl/b2611-europejs…
9. Badania @pwlbukowski pokazują, że ryzyko powrotu do oligarchii jest coraz wyższe: dochody top 1% Polaków mają tak samo wysoki udział w PKB jak przez IWŚ. Udział ten dramatycznie wzrósł w czasach IIIRP (chociaż z niskiego, PRL-skiego poziomu) cep.lse.ac.uk/pubs/download/…
10. Historia pok., że w interesie top 10%, w PL i na świecie, jest dzielenie się prosperity. Inaczej, wcześniej czy poźniej dojdzie do gwałt. zmian/populizmu/rewolucji, kt. może zniszczyć pokoleniowy dorobek. Lepiej wydłużyć płot niż podwyższać płot. To po prostu dobry interes
11. Czy cel zmniejszenia nierówności można było osiągnąć lepiej niż #PolskiŁad ? Tak. Jest wiele alt. pomysłów, w tym np. #jedenpodatek, na podstawie #jednadanina@PawelWoj_prof , z odp. ilością stawek i progów. Mogłoby byc prościej, lepiej i progresywniej.
12. Ale podobne pomysły w przeszłości nigdy nie weszły w życie, bo Top 10% Polaków i/lub ich przedstawiciele byliby przeciwko nawet idealnemu projektowi (bo "zabije klasę średnią" etc.). Kiedyś trzeba będzie to naprawić. Im szybciej, tym lepiej. END #PolskiŁad /#PolskiNieład
1. Brawa dla @iggnacy et al. za wytknięcie fund. błędów w raporcie spons. przez @PatrykJaki. Dobrze się stało, że debata pokazała, że zarówno PL, jak i pozostałe państwa członkowskie UE, na Unii zyskują (co warto w BRU podkreślać i co, mam nadzieję, było intencją @PatrykJaki)
2. Unia jest bowiem jak małżeństwo: jest korzystna dla obu stron. Inaczej nie byłoby ani jednego ani drugiego #WINWIN
3. Źle jednak, że przekaz raportu może być źle zrozumiany i zagrozić historycznie bezprecedensowemu win-win, bez którego Polska nigdy bogata i potężna nie będzie. Kilka dodatkowych uwag do raportu i intepretacji @PatrykJaki