Pivnímu stylu IPA jsme se ve #febrewery již jednou věnovali. Ale to byla spíš lekce z historie, dnes bychom se podívali na modernější pojetí stylu IPA a co vše v něm za posledních pár dekád vzniklo.
Zatímco dřív byla IPA prostě jedno pivo, dnes je to spíš rodina pivních stylů.
Na začátek si vyjasněme jednu věc.
P ve zkratce IPA je sice pale, tedy světlý, ale nemálo piv IPA je světlých, kupříkladu taková Black IPA. A taky India - ta piva dnes již necestují do Indie.
Black India pale (=světlý) ale, to je ale hloupost, co?
A jak to vysvětlit? Dnes se již IPA nebere jako ona původní zkrácená slova India pale ale, ale sušší a hořčí pivo s důrazem na chmelové chutě a aromata. Tím bychom měli tuto otázku vyřešenou, pojďme na vlastní piva.
Úplně původní byla britská IPA (někdy označovaná English IPA, EIPA/EPA).
Ta bývá světlá až polotmavá a v chuti můžete cítit trochu karamelu nebo sušenek, použité chmely mívají květinové a citrusové aroma, někdy zemité. Po WWII byl ale tento styl mírně na ústupu.
To se změnilo v 80's a 90's rozmachem craftového pivovarnictví v Americe, kde Američani vzali tento klasický styl a udělali z něj sušší a světlejší pivo.
Použili ale svoje velmi voňavé a výrazné chmely a vznikla z toho voňavka, kterou si dnes pod pojmem IPA představíme nejspíš.
To bylo na západním pobřeží USA, tam také sídlí největší výrobci USA chmele, proto se tahle IPA jmenuje West Coast IPA.
Aby toho nebylo málo, na opačném konci Států stvořili takový řekněme protiklad WC IPA. Ano, už tušíte správně, je to NEIPA.
Ono NE značí původ - New England, oblast na východním pobřeží. Leckoho může mást, že sice pivo se jmenuje IPA, ale jako klasická IPA nechutná. Správně provedená NEIPA je totiž jen mírně hořká, zato ovocnými chutěmi doslova nabitá, prostě džusíček.
Aby to nestačilo, vznikla i Brut IPA. Ta je vlastně protikladem NEIPA. Sládka napadlo, co by se stalo, kdyby použil enzym (amyloglukosidáza, jinak hlavně na velmi silná piva) u IPA běžné síly. A takhle vznikla Brut IPA - velmi (!) suchá, lehká, s perlivostí šampaňského...
Ještě jsme pozapomněli na Black IPA. Ta sice na první pohled vypadá jako stout, ale voní jako klasická WC IPA a chutná řekněme někde napůl mezi těmito dvěma. Cílem je hořká a voňavá chuť a vůně s minimem pražených chutí i přes použití pražených sladů.
Zajímavou záležitostí pak je belgická IPA. To IPA vařená belgickým způsobem, takže můžeme cítit aroma pepře, peckové ovoce a další. Obvykle se taky používá nesladovaná pšenice nebo ječmen, což dodává pivu hladkost a jemnost.
Je toho spousta a někdy se jedno pivo prolíná mezi kategoriemi, taky vznikají další a další nové variace, jako možný nastupující trend poslední doby by se dala například vypíchnout kyselá IPA. Kyseláče jsou na vzestupu, takže sour IPA je logickou volbou.
Jaká je vaše oblíbená?:)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
V pivním povídání #febrewery jsme se věnovali již spoustě pozitivních záležitostí, je také na čase, abychom se podívali na pivní vady.
Protože kdo by chtěl mít v pivu máslo, zelené jablko, ocet nebo pálenku?:)
Vlákno.
1/16 Nejprve co to ty vady vlastně jsou. Vznikají buď ze špatných surovin, ze špatného procesu výroby nebo špatným skladováním piva a péčí o něj před natočením do půllitru.
A měl by je konzument znát? Nemusí, znalosti jsou užitečné spíše pivovarským.
2/16 Pokud se vám ale nebude na pivu něco zdát, nebude chutnat, jak jste zvyklí, můžete pak říci lidem z pivovaru nebo výčepnímu, jaký vnímáte problém.
V seriálu #febrewery jsme měli už pivní suroviny, historii i současnost výroby piva, různé regionální zajímavosti, ale čemu jsme se ještě příliš nevěnovali?
Přesně tak - pivní sklo.
Víte, proč je český půllitr tlustý a s uchem? A které pivo se točí do skla od džemu?
Vlákno.
1/17 Musíme začít historií, nejde jinak.
Jak tedy vypadalo první pivní sklo v českých zemích a ze kdy pochází?
První nálezy jsou z gotiky ve studních pražských právovárečných domů. Sklo bylo tzv. lesní - tedy nazelenalé, tenké a s nálepy (ty tečky), aby sklenice neklouzala.
2/17 Následně v renesanci převládly tzv. holby - nejčastěji keramické džbány často s víčkem, níže dvě takové holby. Během pozdního baroka vznikaly už i skleněné džbány s uchem. Stále se jednalo o sklo v objemu 1 nebo 2 mázů (moravský m. 1,07 l, vídeňský m. 1,415 l).
Venku je sice docela pěkné a relativně teplé počasí, my se ale ve #febrewery budeme věnovat mrazu.
Říkáte si, co má společného mráz a pivo? Inu, to se brzy dozvíte ve dnešním spíše příběhově laděném povídání.
Vlákno.
1/15 Náš příběh začíná v 19. století, v pivovaru Reichelbräu v bavorském městě Kulmbach.
Jednoho mrazivého zimního dne roku 1890 dostal od mistra pivovarský dělník za úkol uklidit sudy s pivem ze dvora do pivovarského skladu.
2/15 Mistr odchází domů a nechává dělníka jeho práci.
Dělník je už ale taky unavený, říká si, že práce nemá nohy, že neuteče. Tak tedy i on odchází domů s vědomím, že ráno přijde dřív, aby stihl před příchodem mistra uklidit ten sud.
Závěrečný díl #febrewery o chmelu nemůže být o ničem jiném, než o zpracování chmele.
A jako obvykle - bude to o historii, současnosti i budoucnosti.
Takže vítejte u dnešního vlákna.
1/19 Jak se zpracovával chmel v minulosti a jak se to liší od nynějších postupů? Základ je stejný - na chmelnici se sklidila chmelová réva, tu svezli k očesání, z té se pak hlávky nasypaly do lísek a daly sušit. Tolik v kostce, dnes se to liší jen měřítkem.
2/19 A co že je ta líska? To můžete vidět na nákresu sušárny z roku 1880 - ty čtyři podlouhlé "krabice" s děrovaným dnem, které se naplněné naskládaly na podklad a byl do nich vháněn teplý vzduch, který prouděním skrz chmel vysoušel.
Včerejší #febrewery o chmelu jsme skončili mapkou, kde všude se pěstuje, ale přitom jsem zmínil jen evropské chmelařské oblasti.
Dnes se tedy podíváme na zbytek světa a konečně se dostaneme i posledním trendům v chmelařství.
Vlákno.
1/17 Kdekoho určitě napadne Amerika, země west coast IPA, NEIPA a dalších stylů vyloženě postavených na chmelu (angličtina pro to má termín "hop forward").
A nemusí se vždy jednat o výraznou hořkost, často jde o ovocná aromata.
2/17 Pěstování chmele v USA začalo v roce 1629 na východním pobřeží, kdy angličtí a holandští osadníci dovezli eur. sazenice. Na západním pobřeží započalo chmelařství během Kalifornské zlaté horečky v roce 1854 a hist. vývojem se stát Washington stal dominantním producentem.
Měli jsme ve #febrewery vodu, kvasinky, i o sladu jsme si povídali. Ale o čem jsme mluvili zatím jen tak okrajově?
Ano, o zeleném zlatu - o chmelu. Co by bylo dnešní pivo bez chmele? A jaká je vlastně historie pěstování chmele? Kde a kdy se chmelařství rozvíjelo?
Vlákno.
1/14 Planý chmel různě po světě rostl odjakživa, ale nám sládkům a pivařům jde o chmel šlechtěný. První takové šlechtění je popsáno v Německu již v roce 736 v oblasti Hallertau. Sládci to jméno budou znát - odrůdy Hallertauer, H. Mittelfrüh, H. Blanc...
2/14 Ovšem až do přibližně 13. stol. se chmel do piva významně nepoužíval, hořčilo se především gruitem (opáčko zde -