beşyüzyedi Profile picture
Mar 30 11 tweets 4 min read
Dün yapılan $TCMB genel kurulu ile birlikte 2021 yıllık raporu da geldi. Tarihe düşülecek dikkate değer notlar:

www3.tcmb.gov.tr/yillikrapor/20…
❗️ 31 Aralık 2021'de analitik bilançoda #kâr rakamının takip edildiği ‘diğer kalemler’ verisi, 1 gecede -70'ten +60 milyara çıkarak 130 milyarlık fiktif (kağıt üstü) kâr yaratılmış ve Hazine'ye kaynak aktarılmıştı. Sebebinin sonra açıklanacağı söylendi, işte o sebep:
SMM değilim ama anladığım; MB'nin mevcut açık swaplarının muhasebe gösterimiyle oynanmış. Bu takaslarda $=8 civarından kasaya alınan dövizler cari kur 12,97 ile değerlenince; $23 milyar swapın oluşturduğu masa başı getiri de 130 milyar TL olmuş. Vadeleri gelince zarar yaratacak?
"2021 yılında para tabanı gelişmeleri, TL karşılığı döviz işlemleri ile Hazine’nin net borçlanma tutarındaki artış sistemin fonlama ihtiyacını 474 milyar T artırmıştır." denilerek MB'nin piyasaya 1 trilyon+ borç vermesi kelimelere dökülmüş.

Özeti: "$ şortlamaya devam ettik."
Bunlar dışında sansasyonel bir durum yok ama arşiv için birkaç tabloyla bitirelim. TCMB AŞ'nin hissedarlarında değişim yok (anonim olan minik ortaklar arası değişimler hariç).
IMF'den taze gelen kaynak harcanmadan duruyor...
Zorunlu Karşılık ayarlamalarıyla TL ortalama oranında rekor dipten dönüldü. Döviz ZK yükselişi kademeli devam...
TCMB'nin altınları nerede ve ne kadar? sorusunu yılda bir kez net görebiliyoruz. Bank of England 'da saklanan stoğun bir parti artırılması ilginç. Gerisi olağan...
Döviz rezervi nerede ne kadar sorusuna cevap da şu şekilde:
Detaylı kâr/zarar tablosunda "swap muhasebe değişimi" etkisi yüklü kaymalar yaratmış. Fonlamanın miktar ve faizindeki değişimler faiz gelirlerine yansımış.
Son olarak: TCMB, Hazine'ye aktardığı 45 milyarın üstüne, kurumlar vergisiyle beraber toplam bir 20+ milyar daha bahşiş bırakacağını iletmiş. Bu aktarımlar MB bilançosunu şişirirken, para tabanını da büyütüyor. Hedefi enflasyonu %5'e indirmek olan kurum için... elim bir durum. #

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with beşyüzyedi

beşyüzyedi Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @e507

Mar 29
US2 = US10 = 2.40%

Fed'in faizde gideceği en yüksek seviye ile, enflasyonun düşmesine izin vereceği en düşük seviye buluştu. Hayırlara vesile olsun 🎉 #US2s10s
Sade şekilde:

ABD enflasyonu %8 diyelim. Bunun bir kısmı Talep, kalanı Arz kaynaklı. Fed bunu düşürmek için faiz artıracak ama arz tarafı (lojistik, emtia, savaş vs) faizle pek oynamayacağı için sadece talep tarafına göre hareket edecek. Şunu bilmeli:

T+A=8 ama T=? A=?
Eğer T=3.5 vardır! deyip faizi de %3.5'a kadar çıkartırsa, ama aslında T= 2 ise... talebi öldürecek, ekonomi resesyona girecek. "Politika hatası" dedikleri bu durumdan kaçınmak için aylardır her şeyi ağırdan aldı. Geç başlayıp yol durumuna göre giderim dedi. O esnada TÜFE uçtu.
Read 6 tweets
Mar 18
❕ 5,5 yıl vadeli $2 milyar Eurobond satışımızda ABD tahvillerinin üzerine ödediğimiz ek prim %6,45 ile son 20 yılın rekorunu kırdı. 2008 krizinde bile bu faizi ödemedik.

Zirve: Sadece 1998 ve 2001 krizlerinde ihraçlara %7'li marjlar ödemiştik.

Dip: 2012'de 28 yıl vadeye +1,58%
Yatırımcıya toplam getirisi %8,625 de oldukça yüksek fakat ABD tahvillerinin %5-6 olduğu dönemlerdeki rekorlardan doğal olarak uzak. 99 ve 2000'de %12,375 kuponlu tahviller bu açıdan (nominal) rekor.

Maliyetlerin gelişimi:
Hazine'nin sitesinde tüm tahvil ihraçlarının listesi var fakat 2006'dan geriye doğru gidilince oldukça fazla eksik var. 1985-2000 arası ise hiç yok. Elden geldiğince 2000'e kadar verileri toparlayıp excele koydum. Başkası tekrar uğraşmasın diye link:

mediafire.com/file/gi2a8lqp4…
Read 6 tweets
Mar 17
Bilanço analitiko:

1. TCMB net döviz pozisyonu
2. Gündelik değişim trendi
3. Yerli ve yabancı bankalarla swapların gelişimi
Read 5 tweets
Feb 18
1734'ten beri Londra'da Threadneedle caddesinde bulunan Bank of England'ın çatısında bir rüzgar gülü vardır. 200 yıl boyunca bu gül bir kabloyla binaya bağlı kalmış ve rüzgar göstergesine hava durumunu iletmiş...
Rüzgar paneli toplantı odasındaymış. 19. yüzyılda ticaretin büyük kısmı gemilerle yapıldığı için, günlük hava durumu liman aktivitesinin ne hızda olacağını gösteriyormuş. Banka yönetimi, buna bakarak para arzını ayarlamaya çalışırmış (çok gemi gelirse altın arzı artıyormuş).
Kaynak: Finans tarihi blogu, üyeliği tavsiyedir.

tontinecoffeehouse.com
Read 4 tweets
Feb 17
<Perşembe klasik #swap seti, TCMB>

1. TCMB'nin hem KKM hem ihracatçı dövizlerini alması, net pozisyonda kısa zamanda etki gösterdi. Dün valörlü Hazine dövizinden düşen $2 milyarı saymazsak; iyileşme net bazda $14 milyara ulaştı...
2. MB'nin net döviz alışlarının, bankaların swaplarını azaltması beklenir. Likiditeleri fena olmasa gerek ki, henüz düşüşler ölçülü. Azalan döviz ZK katkısı da olsa gerek (KKM ile TL'ye dönen tutarlara artık TL karşılık tutuluyor).
3. Geçen incelediğimiz yabancı swaplarında hiç yeni bilgi yok. Şubat ilk haftası gelen net $2,7 milyar BAE ise, $4,9 milyar anlaşmanın kalanı da gelecek mi izleyeceğiz.
Read 5 tweets
Feb 17
Kriz zamanları sıkça özetlediğim Zoltan Pozsar, bayağıdır gündelik (bize önemsiz), Fed rezerv mekanikleriyle takılıyordu; ben de pas geçiyordum. Yüksek enflasyon tandansını değiştirmiş ve 11 parçada yazdığı "niceliksel daralma (QT)" konusuna felsefi yaklaşmış. Kısaca bakalım:
1. Fed, 20 yıl süren "mal deflasyonu" sayesinde ABD enflasyonunu çok kolay kontrol etmişti. Bu bitti.

2. Bugün mallar, hizmet enflasyonuna köstek değil destek atıyor.

3. Mal enflasyonunu ancak resesyon durdurur, tercih edilmez. Geriye: hizmetler enflasyonunu durdurmak kalıyor.
4. İki parçası var: kira ve servisler. 1.'yi ev fiyatları, 2.'yi ücretler yönlendiriyor. Bunları yavaşlatmak için uzun faizler artmalı.

5. Zirvelerdeki varlık fiyatları da buna engel: erken (Bitcoin/borsa) emekliliği peşindeki gençlik işgücüne katılmıyor. Ücretler hızlı gidiyor.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(