Przewodzik Profile picture
Jun 4 13 tweets 3 min read
#MiędzywojennyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

„Historia przyznania Fermiemu Nobla jest jedną z bardziej fascynujących opowieści o intrygach otaczających najbardziej prestiżową nagrodę naukową na świecie. Zaczyna się ona jednak nie w październiku 1938 roku, ale w 1936 r. i nie (1)
wiąże się z wyróżnieniem z dziedziny fizyki, lecz z bardziej kontrowersyjną nagrodą pokojową.
W 1936 r. Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana niemieckiemu działaczowi Carlowi von Ossietzky’emu, który w 1935 r. ujawnił oszołomionemu światu tajemnicę niemieckiej (2)
remilitaryzacji. Za ten czyn rząd nazistowski oskarżył go o zdradę stanu i wysłał do obozu koncentracyjnego, gdzie Ossietzky ostatecznie zmarł. W międzyczasie, aby uzyskać poparcie dla jego uwolnienia, Komitet Noblowski przyznał mu nagrodę w 1936 r. Jak można się było (3)
spodziewać, Hitler wpadł we wściekłość i zarządził, że żaden obywatel niemiecki nie będzie mógł przyjąć Nagrody Nobla w jakiejkolwiek dziedzinie. Cała ta sprawa była katastrofą wizerunkową na arenie międzynarodowej, której Fundacja Nobla postanowiła nie powtarzać. Fundacja (4)
Nobla przekazuje zadanie wyboru laureatów z fizyki i chemii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, niewielkiej komisji podejmującej swoją decyzję w ścisłej tajemnicy na podstawie rekomendacji wybranej grupy osób, które są poufnie proszone o przedstawienie swoich kandydatów. (5)
Dopiero niedawno udostępniono dokumenty badaczom zainteresowanym procesem nominacji, ale nawet wówczas dotyczyło to tylko sytuacji, w której laureaci byli osobami już nieżyjącymi. Każdy może zgłosić nominację do Nagrody Nobla – osoby mianujące nie muszą mieć specjalnego (6)
zaproszenia do zgłaszania nominacji. Na przykład Fermi kilkukrotnie zgłaszał kandydaturę Heisenberga, zanim ten ostatni zdobył tę nagrodę w 1932 roku, przed nagrodzeniem samego Fermiego. Dirac i Schrödinger wspólnie otrzymali to wyróżnienie w następnym roku. Dokumenty (7)
uwidaczniają zaskakujący fakt, że Dirac otrzymał tylko trzy nominacje przed zdobyciem Nagrody Nobla, podczas gdy Schrödinger uzyskał ich aż czterdzieści jeden, w tym dwie od Einsteina i trzy od Bohra. Nagroda ta nie jest i nigdy nie była zwykłym konkursem popularności. (8)
Znakomity niemiecki teoretyk Arnold Sommerfeld był nominowany ponad osiemdziesiąt razy, ale nigdy nie otrzymał Nobla. Oczywiście, w tamtym czasie żadna z tych informacji nie była znana Fermiemu. Jest on pierwszą i – jak wskazują na to dokumenty – jedyną osobą, do której (9)
zwrócono się z wyprzedzeniem, aby dowiedzieć się, czy będzie w stanie przyjąć to wyróżnienie.
Obawy Szwedzkiej Akademii Nauk wynikały stąd, że wraz z coraz większym zbliżeniem Włoch i Niemiec Mussolini mógł czuć się zmuszony do podążania za Hitlerem, więc istniało realne (10)
zagrożenie, że powstrzyma Fermiego przed wzięciem udziału w ceremonii i przyjęciem nagrody. Członkowie Akademii niepotrzebnie się jednak martwili. Fermi mógł nie znać dobrze Mussoliniego– spotkał się z nim jeden raz i podobnie jak na wielu Włochach zrobił na nim dużo większe (11)
wrażenie, niż się spodziewał – natomiast wiedział wystarczająco dużo o potrzebie międzynarodowego uznania dla reżimu faszystowskiego, aby móc z całą pewnością stwierdzić, że nie będzie to stanowić problemu. Bohr sumiennie przekazał jego odpowiedź Akademii.
W trakcie całej (12)
swojej kariery Fermi otrzymał trzydzieści sześć nominacji, z których trzy były z chemii, a reszta z fizyki". (13)

David N. Schwartz "Enrico Fermi. Ostatni człowiek, który wiedział wszystko. Życie i czasy ojca ery atomowej", Kraków 2019

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Jun 4
#MiędzywojennyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

"Podczas zwiedzania Universal Studios Einstein wspomniał, że zawsze chciał poznać Chaplina.
Szef wytwórni zadzwonił więc po aktora, który zjawił się w kantynie, gdzie uczony jadł lunch. W efekcie po kilku dniach doszło do jednego z (1)
najbardziej pamiętnych epizodów nowej epoki celebrytów: Einstein i Chaplin, obaj w czarnych krawatach pojawili się razem na premierze Świateł wielkiego miasta. Towarzysząca im Elsa promieniała z radości i dumy. Słysząc aplauz, jaki im towarzyszył u wejścia do kinoteatru, (2)
Chaplin zauważył celnie: „Ja dostaję takie brawa, bo wszyscy mnie rozumieją, a panu klaszczą dlatego, że nikt pana nie rozumie" Einstein uderzył w poważniejszy ton, gdy pod koniec swego pobytu w Caltechu przemówił do tamtejszych studentów. Jego wykład, osadzony w (3)
Read 6 tweets
Jun 3
#MiędzywojennyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

"Obraz Polaka sowieckiego w okresie międzywojennym będzie niepełny bez uwzględnienia dwóch na pozór sprzecznych zjawisk. Pierwszym z nich było nie aż tak rzadko spotykane identyfikowanie się z polskością przez licznych przeciwników (1)
władzy sowieckiej niebędących Polakami. Drugim ‒ zjawisko ukrywania swej rzeczywistej narodowości przez licznych Polaków w obawie przed represjami.
Skala pierwszego z tych zjawisk nie była duża. Obejmowało ono głównie wrogów bolszewików, twierdzących, że odrodzona RP stanowi (2)
jedyną realną siłę zdolną przeciwstawić się władzy bolszewickiej. Z takiego przekonania częstokroć rodziły się prawdziwie patriotyczne polskie postawy, które szczerością przekonań narodowościowych, przesyconych duchem polskości, a graniczących niekiedy z fanatyzmem, (3)
Read 9 tweets
Jun 3
#MiędzywojennyTydzień #PrzewodzikTechniczny

Początki lotnictwa pasażerskiego było dość trudne – ciekawym przykładem jest przypadek Giovanni Caproniego (ten po lewej), włoskiego konstruktora i inżyniera, twórcy pierwszego włoskiego samolotu (1910) oraz pierwszego bombowca na (1)
świecie (1914). Otóż Caproni po zakończeniu Wielkiej Wojny, gdy popyt na bombowce, które produkował, znacznie zmalał, uznał, że przyszłością jest lotnictwo cywilne. Niestety postanowił wejść w nową dziedzinę z przytupem i w 1921 r. jego firma zaprezentowała zupełne monstrum – (2)
maszynę do połączeń transatlantyckich model Caproni Ca.60 Transaero. Samolot był właściwie latającym okrętem – ogromny kadłub zaopatrzony w pływaki oraz trzy trójpłatowe skrzydła o trzydziestometrowej rozpiętości (potrójny trójpłatowiec!), napędzany był ośmioma silnikami (3)
Read 6 tweets
Jun 2
#MiędzywojennyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy #PrzewodzikWarszawski

Paweł Rzewuski „Grzechy „Paryża Północy”. Czy da się poznać dzieje miasta, ba, dzieje ludzkie bez zajrzenia w mroczne zakamarki i zaułki? Chyba nie, dlatego tak ciekawe wydają się książki o tej ciemniejszej (1) Image
stronie człowieka, a że koszula bliższa ciału, no to o Warszawie. Choć o stołecznej przestępczości już trochę prac było – tu najbardziej znane jest „Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy” Milewskiego, ale to praca raczej utrwalająca legendarny koloryt warszawskich (2)
Apaszów niż dająca rzetelną wiedzę o półświatku. Książka Rzewuskiego jest pod tym względem dużo lepsza – przede wszystkim przez przekrojową perspektywę i dość dobre zarysowanie tła społecznego. Autor bowiem na wstępie wprowadza nas w ogromne problemy socjalne przedwojennej (3)
Read 8 tweets
Jun 2
#PrzewodzikWarszawski

W załączeniu okolicznościowy wpis o poświęceniu Soboru na pl. Saskim, ale skoro #MiędzywojennyTydzień, słów kilka o jego wyburzeniu. A trwało to dobrych lat zanim w ogóle zabrano się za prace – ostatecznie cerkiew obrócono w gruzy w latach 1924-26. A (1) Image
była to budowla wyjątkowo solidna: „budowa soboru prowadzona była niezwykle fundamentalnie i z bajeczną kosztownością, jak świadczy o tym wyłożenie całego placu Saskiego podkładem kamienno-betonowym przeszło metrowej grubości”, ponadto nie żałowano cementu,a w murach założono (2) Image
„nieprawdopodobną ilość żelaznych wiązań, kotew, ankrów, belek itp.”, tworząc „niemal betonowy monolit uzbrojony w żelazne konstrukcje”. Operacja wyburzania wymagała ok. 15 tys. kontrolowanych mikrowybuchów! Warszawiacy w większość byli zgodni, że sobór należy usunąć, choć (3) Image
Read 4 tweets
Mar 29
#POLSWE #PrzewodzikKsiążkowy

"Na początku swojej kariery Zlatan często bywa opisywany jako chłopak buntowniczy, uparty – a co najgorsze – niepotrafiący grać zespołowo. W lutym 2000 roku jest jeszcze nieznanym, ale niezwykle utalentowanym zawodnikiem. Gazeta „Kvällsposten” (1)
nazywa go „nieoszlifowanym diamentem, Hulkiem, innym typem gracza”, a sam Zlatan twierdzi, że za kilka lat zostanie profesjonalnym zawodnikiem dużego włoskiego klubu piłkarskiego Inter Mediolan. Dziennikarka i badaczka mediów Agneta Furvik przyjrzała się traktowaniu Zlatana (2)
Ibrahimovicia w mediach na początku XXI wieku. Wskazuje, że szwedzcy dziennikarze wielokrotnie przedstawiali go jako kogoś, kto się odróżnia i odstaje od większości zawodników piłkarskiej reprezentacji narodowej. Przymiotniki takie jak „nieszwedzki”, „zarozumiały”, (3)
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(