На данашњи дан, тачно пре 100 година, гламурозним венчањем у Београду, ступили су у брак краљ СХС Александрар Карађорђевић (34) и румунска принцеза Марија Хоенцолерн (22). У наставку неколико мени занимљивих детаља... Image
Неколико месеци раније, тачније у фебруару 1922, краљ Александар, у пратњи Николе Пашића, верио је принцезу Марију даривавши јој прстен од смарагда вредан 2.600.000 тадашњих динара (колико сам успео да израчунам то је као данас око милион евра, можда и 1,5...)
...
Десетак дана пре венчања Београдом се шетала необична колона... На челу је ишао Шери Воца, председник вучитрнског среза а за њим сасвим опуштено два дебела бела овна, позлаћених рогова за које су биле учвршћене две стаклене јабуке златне боје...
Иза ова два предводника ишло је сто овнова, од којих је сваки на челу имао огледало. Преко Теразија, Воца и овнови су достојанствено умарширали у краљевски Двор. Био је то први свадбени дар.
До венчања, краљ је примао од државе годишњу апанажу у износу од 1,2 милиона златних динара, а након ступања у брак та сума се законом попела на 24 милиона.
....
Принцеза Марија је од градоначелника Букурешта добила на поклон најновији аутомобил, а три специјална вагона су била крцата поклонима и њеним личним стварима који су кренули пут Београда. Мираз је понела у кешу и то у износу од 5 милиона леја.
...
У Београду је већ био спреман брачни уговор на више страна који је кроз 14 чланова садржао детаљно све могућности, права и обавезе по питању пара, блага, наследства, дугова итд, па до многих ситница које брачни живот може да изроди. Тај уговор је потписан дан уочи венчања.
...
Главни режисер, сценограф, костимограф, сценариста, једном речју шеф параде - организатор целокупне церемоније венчања и то овлашћен и задужен од стране Краљевине СХС био је Бранислав Нушић.
...
Иван Мештровић је краљевском брачном пару поклонио фигуру "Срђа Злопоглеђа", а широм државе народ и политичари су се утркивали ко ће бољи, лепши и необичнији поклон да пошаље.
...
Укупно је било око 100.000 људи на улицама Београда, а званица око 21.000, и то из свих крајева света, чак из Америке, Јапана, Ирана, Енглеске...једино је, и то стриктно, било забрањено Бугарима. Било коме, из комшијске Бугарске, приступ је био најстроже забрањен!
...
Цела речна флота Краљевине СХС као и више стотина малих чамаца, уз звуке сирена, дочекало је на Дунаву код Гроцке краљеву јахту „Александар“ са младенцима, са Калемегдана је испаљен 101 топовски плотун док је ескадрила авиона непрестано надлетала ушће.
...
Скраћујем и завршавам причу... Свадба је трајала два дана, војна парада са 18.000 учесника, ручак у Двору за више хиљада људи је био савршен, а госте је забављао краљев оркестар и хор састављен од рекордних 1200 певача! Пола есцајга је нестало.
Лаку ноћ.
#НестварноАстварно

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with ŽivojinŽikaPetrović®

ŽivojinŽikaPetrović® Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @zivojin

Jan 28
Zahvaljujući mladom radio-amateru, štab Draže Mihailovića na Ravnoj Gori je prvi put stupio u kontakt sa vladom Kraljevine Jugoslavije u Londonu!

Radio-amater, genijalac, student iz Zemuna, Aleksandar Saša Teodorović (foto iz '80), uspeo je da, sredinom 1941. godine, ⤵️
na Ravnoj Gori u štabu pukovnika Dragoljuba Draže Mihailovića, napravi radio-stanicu uz pomoć koje je ostvaren prvi kontakt sa našom vladom u Londonu.
Petnaest dana mu je trebalo da od raznih delova i starih radio-aparata, koje je doneo iz Beograda, u nemogućim uslovima sklopi...
sklopi uređaj putem koga su, Ravnogorci, počeli da kroz etar šalju poziv saveznicima.
Pored Saše, na Ravnoj gori bio je i Dejan Uzelac, mornarski narednik, radio-telegrafista. Slušajući na toj skalameriji radio-opseg oko 8 MHz, namenjen pomorskom saobraćaju, Uzelac je čuo signal
Read 15 tweets
Jan 27
Први Србин који је у стомаку носио близанце
(Светски медицински куриозитет из 1923.)
„Имао сам три године када су родитељи приме- тили да ми на левој страни, испод ребара, расте нека гучица (израслина), наравно они на то нису обраћали пажњу јер нисам осећао никакве болове ⤵️
И тако сам растао ја, а расла је и гучица, док није достигла ову величину Пре неколико година почео сам осећати и болове, али сам трпео, јер нису били велики. Међутим, сад је тако саврежило да не могу више да трпим ове муке, па сам дошао код вас у болницу за помоћ“, тако је
почетком октобра 1923. године дежурним лекарима Опште државне болнице у Београду, описао свој проблем двадесетдвогодишњи Живота Ранковић, земљорадник из Велике Плане.
*Следи још једна прича из #лагуна #бестселер едиције #НестварноАстварно ...⤵️
Read 20 tweets
Jul 19, 2021
Milutin Milanković se brijao dva puta dnevno. Pre posla i pre spavanja. Jutarnje brijanje iz poštovanja prema kolegama i studentima, a večernje prema supruzi Hristini Tinki Milanković koju je voleo do vasione, i više.
Тинка га је спасила из логора у Нежидеру.
„Некако пред Митровдан позваше ме у канцеларију Управе логора, која се налазила поред улазне капије. Кад ступих у њу, застадох као укопан:
преда мном стајала је Тинка. Млади официр, помоћник команданта логора, рече нам озбиљним
гласом:
‚Имам наређење да вас не остављам саме
и да слушам шта говорите. Имате свега пет минута
за разговор.’
Збуњени, не знадосмо чиме да почнемо. Онда
полетесмо једно другом у наручје и ударисмо у
плач.
Официр нас посматраше сажалително, и када
не престадосмо да плачемо, рече:
Read 13 tweets
Jun 21, 2021
Кажу да се те јесење ноћи, 1914, прст пред оком није видео од невероватне кише. Наша војска је била смештена поред набујале мутне Дрине. Ни сплавари тих дана нису хтели да возе. 
Јунак ове кратке приче која следи је из Ваљева, одличан пливач, мајстор свог заната. ⤵️
Капетан га те ноћи позива и пита да ли може да преплива Дрину и извиди ситуацију на другој страни, код непријатеља - другог војника за тај задатак немамо!
Питање није било ни завршено, а херој ове приче је већ био на обали спреман да ускочи у хладну воду.
У последњем тренутку капетан угледа да се на војниковим леђима налазе два велика котура телефонске жице тешких колико и он сам, а за посајом маказе.
- Где ћеш са том жицом војниче?
- Г. капетане, када већ идем бар да направим посао, или ћемо нешто сазнати или се ја нећу вратити.
Read 10 tweets
May 15, 2021
Број телефона др Арчибалд Рајса био је 13-55.
Кућни број телефона Бранислава Нушића био је 16-04.
Број телефона Николе Пашића је био 13-00.
Read 27 tweets
Dec 17, 2020
Hej Sloveni
Davne 1834. godine, u vreme panslavistikog pokreta, Samuel Tomašiku, Slovaku po nacionalnosti, svidela se melodija poljske pesme „Jeszcze Polska nie zginelapiše“.
*Ostanite uz ovaj tvit jer sledi interesantna priča…kako kome...
Samuel, te godine u Pragu, piše tekst nove pesme i naziva je „Hej Slovaci“, istu posvećuje svim Slovenima i „lepi“ je na pomenutu melodiju, te menja naslov u „Hej Sloveni“. Pesma počinje da se peva među slovenskim narodima, Slovenci od 1848.
Tokom Drugog svetskog rata ova pesma, uz modifikaciju reči, postaje svečana pesma u svim prilikama, a svirana je i u „najsvečanijem trenutku“ 29. novembra 1945, na Ustavotvornoj skupštini…
Read 15 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(