Przewodzik Profile picture
Aug 26 4 tweets 2 min read
#PrzewodzikKsiążkowy #MiędzynarodowyDzieńPsa #InternationalDogDay

"Boy (lub Boye) – który zginął 2 lipca 1644 roku w bitwie na Marston Moor – był słynnym psem wojennym, który należał do księcia Ruperta Reńskiego (księcia Bawarii i Cumberlandu oraz hrabiego Holderness). Boy (1)
towarzyszył wiernie swojemu panu od 1642 do 1644 roku podczas angielskiej wojny domowej. Żołnierze parlamentu obawiali się dużego białego pudla, posądzali go nawet o nadprzyrodzone moce. Podobno Boy był jasnowidzący, potrafił przepowiadać przyszłość i odnajdywać ukryte (2)
skarby. Kiedy atakował, kule się go nie imały, a gdy wróg strzelał do księcia Ruperta, Boy chwytał kule pyskiem. Niektórzy twierdzili nawet, że biały pudel to w rzeczywistości sam diabeł w przebraniu, natomiast inni byli bardziej powściągliwi w swoich domniemaniach i (3)
głosili, że to tylko kobieta z Laponii, na którą czarownica rzuciła zaklęcie!" (4)

Tor Åge Bringsværd "Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata", Warszawa 2020

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Aug 26
#KsiążkaAdresowaWarszawy #PrzewodzikWarszawski

Dziś 125 rocznica ur. Bohdana Pniewskiego – wybitnego architekta, autora wielu realizacji, głównie w Warszawie: gmach Sądów Grodzkich, gmach Narodowego Banku Polskiego, Dom Chłopa, budynek Polskiego Radia czy rozbudowa kompleksu (1) Foto: wikipediaFoto: wikipediafoto: wikipedia
budynków Sejmu. Ważną i ciekawą realizacją jest też dom własny Pniewskiego przy al. Na Skarpie 27. Architekt zakupił ten dom w 1936 od Stefana Potockiego, ale mocno go zmodyfikował wg założeń modernizmu– pierwotnie był to pawilon ogrodowy zaprojektowany przez Szymona Bogumiła (2) Foto: wikipedia
Zuga pod koniec XVIII w. Pniewski mieszkał w nim do śmierci w 1965 r. Odkupiony od spadkobierców przez Urząd Rady Ministrów obecne jest siedzibą Muzeum Ziemi. Z willą wiąże się plotka, że była siedzibą loży masońskiej Wielkiego Wschodu w XVIII i XIX w. Przed wojną znajdowało (3) Willa Bohdana Pniewskiego w trakcie budowy, widok elewacji oDwa nałożone na siebie szkice domu na skarpie: 1. stan spr
Read 4 tweets
Aug 26
#PrzewodzikKsiążkowy #MiędzynarodowyDzieńPsa #InternationalDogDay

„Czy naprawdę mogę poważnie traktować tytuł, jaki nadałem tej książce? Większość psów potrafi niewiele więcej, niż siadać i warować, trudność sprawia im nawet chodzenie na smyczy, lwia część z radością ugasi (1) Image
pragnienie w muszli klozetowej, a wiewiórka znikająca na drzewie powoduje, że w konsternacji raz po raz okrążają pień. To nie brzmi jak profil klasycznego geniusza. Nici z sonetów Shakespeare’a, lotów kosmicznych czy internetu – gdybym ograniczył się do typowej definicji (2)
geniuszu, byłaby to bardzo krótka książeczka.
Mówię jak najbardziej serio, a setki eksperymentów i najnowszych badań zdają się popierać mój punkt widzenia. Dzieje się tak, ponieważ w kognitywistyce myślimy o inteligencji zwierząt nieco inaczej. Kiedy ją oceniamy, pierwszą (3)
Read 10 tweets
Aug 25
#PrzewodzikWarszawski

„Rzecz dziw­na, ale po­ja­wie­nie się po raz pierw­szy au­tomobi­lu na uli­cach sto­li­cy od­bi­ło się mniej­szym echem w pra­sie niż tram­wa­ju, a na­wet ro­we­ru. Prób­na jaz­da „po­wo­zu sys­te­mu Ben­za”, któ­ra od­by­ła się 25 sierp­nia 1896 na (1)
Se­na­tor­skiej mię­dzy Bie­lań­ską a pla­cem Ban­ko­wym, zgro­ma­dzi­ła wpraw­dzie ga­piów, ale wia­do­mość o tym fak­cie „Ku­rier War­szaw­ski” za­mie­ścił na czwar­tej ko­lum­nie; wtło­czo­no ją po­mię­dzy inne, pod­rzęd­ne in­for­ma­cje. „O zna­cze­niu sa­mo­cho­dów na (2)
Za­cho­dzie, o za­sto­so­wa­niu ich do ulep­szo­nej ko­mu­ni­ka­cji pod­miej­skiej i o moż­li­wym wpro­wa­dze­niu u nas po­mó­wi­my po ukoń­cze­niu prób” – na­pi­sał spra­woz­daw­ca „Ku­rie­ra” ostroż­nie, jak­by nie do­wie­rza­jąc, że do cze­goś ta­kie­go doj­dzie. W 2 dni (3)
Read 9 tweets
Aug 25
#PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia 122 lata temu umiera Fryderyk Nietzsche: „Przychodzi wielki rok 1888: Zmierzch bożyszcz, Przypadek Wagnera, Antychryst, Ecce homo. Wygląda to tak, jakby zdolności twórcze Nietzschego potęgowały się w ostatnim porywie, który poprzedza upadek. (1)
W tych dziełach wielkiego panowania zmienia się nawet ton: nowa przemoc, nowa ironia, jakby komiczność Nad-człowieka. Zarazem Nietzsche buduje z siebie samego prowokacyjny obraz świata o wymiarze kosmicznym („Kiedyś przylgnie do imienia mego wspomnienie czegoś potwornego (2)
[...]. Dlatego ode mnie poczyna się na ziemi wielka polityka”); koncentruje się też jednak na teraźniejszości, troszczy o doraźny sukces. Pod koniec roku 1888 pisze osobliwe listy. Do Strindberga: „Skierowałem do Rzymu Radę Książęcą, chcę nakazać rozstrzelanie młodego (3)
Read 7 tweets
Aug 24
#PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia w 1932 r. ur. się Antoni Gucwiński - lekarz weterynarii, zootechnik, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Był twórcą, wraz z żoną Hanną, popularnego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt". Zmarł w 2021 r.
"Mój (1) Image
poprzednik, dyrektor Karol Łukaszewicz, jak już opuścił zoo, też prawie nie przychodził. Miał żal, i ja to zupełnie rozumiem, dzisiaj – po wszystkich naszych przejściach – jeszcze bardziej. To nie jest sprawa racji urzędowych, tylko sprawa psychiczna. W tę instytucję jest się (2)
wciąganym, wsiąka się i później jest jakaś awersja, by przychodzić. Każdy modeluje ogród na swoją modłę. Pamiętam, jak przyjechałem do dyrektora zoo w Rotterdamie jako świeżo upieczony, pytałem, jak zarządzać. Odpowiedział pytaniem: „Wie pan, co jest najważniejsze dla (3)
Read 5 tweets
Aug 23
#PrzewodzikWarszawski

Tego dnia w 1902 r. w wieku 82 lat zmarł Sokrat Starynkiewicz – prezydent Warszawy w latach 1875-1892. Starynkiewicz nie tylko wprowadził Warszawę w nowoczesność, zapewniając jej wodociągi, kanalizację, tramwaje konne, granitowe i betonowe drogi, ale (1) Image
też ogólną i widoczną poprawę stanu miasta, dzięki realizacji kilku parków czy sprawnemu wywożeniu śmieci i sprzątaniu błota z ulic. Po zrezygnowaniu z urzędu z powodów zdrowotnych, nie wyjechał z Warszawy - tu żył i mieszkał do końca swoich dni. Był powszechnie szanowany i (2) Ostatnie posiedzenie magist...
lubiany za uczciwość oraz ciężką pracę na rzecz miasta – na jego pogrzebie pojawiło się ok. 100 tys. osób. To bodaj jedyny Rosjanin, który nie dość, że zapisał się złotymi zgłoskami w Warszawie, to jeszcze otrzymał za życia plac nazwany jego imieniem, a także pomnik, którego (3) Pogrzeb Sokratesa Starynkie...
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(