Przewodzik Profile picture
Oct 14 4 tweets 2 min read
#PrzewodzikTechniczny #PrzewodzikHistoryczny

Tego dnia miał odbyć się lot „Gwiazdy Polski” balonu stratosferycznego, którego celem było zrealizowanie ambitnego planu osiągnięcia wys. 30 000 m. Balon powstał w zakładach w Legionowie, a oficjalne rozpoczęcie prac nad budową (1) Image
stratostatu to 7 czerwca 1937, kiedy to projekt uzyskał nazwę: „I Polski Lot Stratosferyczny” (I-PLS). Latem 1938 r. budowa balonu, który miał 120 m wys. i 124800 m3 objętości, została ukończona i przetransportowano go do Doliny Chochołowskiej, skąd miał nastąpić start. 12 (2) Napełnianie powłoki balonu ...Załoga balonu: kapitan Burz...
października 1938 podjęto decyzje o starcie, a następnego dnia przygotowania do lotu– niestety przerwane z powodu bardzo silnego wiatru. 14 października wiatr wciąż mocno wiał, a dodatkowo w trakcie opróżniania powłoki nastąpiło wyładowanie elektrostatyczne, które spowodowało (3) Wygięcie balonu spowodowane...
wybuch i wypalenie olbrzymiej dziury w powłoce. Po planowanej naprawie powłoki kolejne przygotowania do startu przewidziano na wrzesień 1939 r. - niestety z powodu niemieckiej napaści nie mogła dojść do skutku. Poniżej na zdjęciu moment wybuchu balonu „Gwiazda Polski”. (4) Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Oct 14
#PrzewodzikKsiążkowy

"Nigdy nie pozwoliłem, aby moja nauka szkolna przeszkadzała mi w edukacji" - tym zdaniem Marka Twaina pozdrawiam nauczycieli w dniu ich święta ;-). I mały cytat związany z uczeniem się: "Skoro uczenie się jest nam tak potrzebne do przetrwania, to (1) Image
dlaczego nie wiemy, kiedy, gdzie i jak się odbywa? W końcu jest dla nas czymś naturalnym. Zastanawiamy się, jak najwydajniej ćwiczyć, próbujemy nowych metod, prosimy o radę osoby, które uważamy za mądrzejsze od nas. Pęd do poprawy wyników nigdy tak naprawdę się nie kończy. Z (2)
bardzo wielu powodów już od dawna powinniśmy mieć doskonałe wyczucie tego, jak najlepiej zabierać się do nauki. Tymczasem takiego wyczucia nie mamy i przyczyny tego stanu rzeczy wcale nie są oczywiste. Nie znam nikogo, kto byłby w stanie zaoferować przekonujące wyjaśnienie, a (3)
Read 11 tweets
Oct 13
#PrzewodzikKsiążkowy

Tego dnia w 1937 r. zmarł Kazimierz Nowak, polski podróżnik, korespondent i fotograf, który zasłynął swoimi podróżami, głównie na rowerze i pieszo, po Afryce. Polecam jego relacje z podróży zebrane w tomie "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd": "Powróciłem (1)
z Afryki po pięciu latach i dokładnie czterech tygodniach pobytu na tym kontynencie. Skończyła się moja afrykańska podróż, ale nie skończyła się dla mnie Afryka. Fizycznie jestem poza nią, lecz żyje ona wciąż jeszcze we mnie i zapewne żyć będzie długo. Nie zatarło się żadne (2)
ze wspomnień – wystarczy sięgnąć do małego notesu podróżnego, w którym opisywałem dzień za dniem, notowałem zdarzenie za zdarzeniem, aby wszystkie obrazy ożyły na nowo. Przed pierwszym lądowaniem na ziemi afrykańskiej w 1927 r. poznałem całą masę dzieł traktujących o (3)
Read 10 tweets
Oct 13
#PrzewodzikFilmowy

Tego dnia w 1958 r. odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Pożegnania” zrealizowanego na podstawie powieści Stanisława Dygata pod tym samym tytułem. Drugi film w karierze reżysera początkowo zebrał nieprzychylne recenzje (uważano np., że stosuje (1)
w nim „hollywoodzkie gierki” (sic!), ale z czasem jego postrzeganie zaczęło się zmieniać i dziś uważany jest za jeden z lepszych w dorobku autora „Pętli”. Has poszukując własnej drogi, chciał pozostać wierny prozie Dygata, ale nie być jej niewolnikiem – pozbył się kilku (2)
wątków oraz ironicznej wymowy literackiego pierwowzoru i poszedł w kierunku sentymentalnej opowieści o zachowaniu siebie wobec zmieniających się czasów. Mimo to krytycy zgodnie twierdzili, że „powieść Dygata jest niefilmowa i w ogóle nie nadaje się do adaptacji. Zarzucali (3)
Read 4 tweets
Oct 11
#PrzewodzikFilmowy

„Kes”, reż. Ken Loach (1969). Drugi w karierze film angielskiego reżysera dokładnie wskazuje jego późniejszą drogę– to zaangażowane kino społeczne, w którym niezwykle ważna jest warstwa socjologiczno-ekonomiczna. Obraz to historia o 14-letnim Billym, który (1) Image
pochodzi z rozbitej rodziny i wychowuje się z matką i dużo starszym przyrodnim bratem w Barnsley, górniczym mieście w środkowej Anglii. Już sam widok angielskich "familoków" z dymiącymi w tle kominami kopalń i fabryk to dosyć przygnębiający widok, choć akcja tej opowieści (2)
mogłaby się pewnie dziać w podobnych górniczych miastach Europy. Rodzinie się nie przelewa, w domu są ciągłe kłótnie ze zgorzkniałą matką i wkurzającym bratem. Billy ma też problemy w szkole – zarówno z nauką jak i kolegami, którzy niezbyt go lubią i prześladują. W (3)
Read 8 tweets
Oct 11
#PrzewodzikKsiążkowy

"Na usu­nię­ciu oby­wa­teli pol­skich z ziem wcie­lo­nych do III Rze­szy nazi­ści ubili zna­ko­mity inte­res. Miej­sce wypę­dzo­nych zajęło pół miliona Niem­ców ze wschodu: kra­jów bał­tyc­kich, Ukra­iny i Besa­ra­bii. Volks­deut­sche, rze­komo (1) Image
powra­ca­jący do ojczy­zny, jako „odszko­do­wa­nie” otrzy­my­wali mają­tek wysie­dlo­nych Pola­ków i Żydów. Ponie­waż zaś zie­mia, budynki i przed­się­bior­stwa tych Nie­mów, zamiesz­ku­ją­cych wcze­śniej w stre­fie wpły­wów sowiec­kich lub wprost na obsza­rze ZSRS, prze­szły (2)
na wła­sność władz sta­li­now­skich, III Rze­sza otrzy­mała od Kremla dodat­kowy ekwi­wa­lent w postaci dostaw żyw­no­ści i surow­ców. Ponadto wła­dze oku­pa­cyjne skon­fi­sko­wały wszyst­kie wkłady ban­kowe, nie­za­leż­nie od tego, czy nale­żały do Pola­ków czy Żydów, a (3)
Read 10 tweets
Sep 10
#ArchitektonicznyTydzień

Fotografia lubi architekturę i ja w tym wątku będę wrzucał co jakiś czas po prostu fajne foty fajnych budynków - żadnego ględzenia, tylko krótki opis, co oglądamy. Zaczynamy od Alvar Aalto: Klub Robotniczy w Jyväskylä, Finlandia, 1924 r.
Eric Owens: The Waffle Building (Dom gofrowy/waflowy), Culver City, Kalifornia, USA, 2017 r.

* podaje architektów oczywiście, nie fotografów
Michaił Budiłowski: Gmach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Kijowie, Ukraina, 1960 r.
Read 16 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(